Sudański prezydent Omar Al-Baszir, który jest poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC) pod zarzutami zbrodni wojennych i ludobójstwa, ma wziąć udział w szczycie Ligi Arabskiej w tym tygodniu w Bagdadzie, według irackiego kanału telewizyjnego[1] . Poinformowano, że przedstawiciel irackiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, iż Interpol oficjalnie zawiadomił Bagdad o swoim zamiarze aresztowania Al-Baszira, gdyby przybył na ten szczyt; ministerstwo jednak zaprzeczyło później, że otrzymało takie zawiadomienie i podkreśliło, że bezpieczeństwo Baszira jest “zagwarantowane w 100%”[2] .

Irak nie jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego mieszczącego się w Hadze Trybunału i dlatego nie jest prawnie zobowiązany do zatrzymania Al-Baszira. Ponadto rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2005 r. kierująca sprawę Darfuru do ICC, uczyniła współpracę stron nie będących sygnatariuszami dobrowolną, nie zaś obowiązkową[3] .

Wcześniej w tym miesiącu w wywiadzie nadanym 14 marca przez Al-Dżazira TV Al-Baszir krytykował USA za nie podpisanie Statutu Rzymskiego i dodał, że USA “nie są uprawnione … do mówienia o prawach człowieka ani o sprawiedliwości”.

Poniżej podajemy fragmenty tego wywiadu:

Omar Al-Baszir: Jeśli USA wierzą w ICC, dlaczego nie podpisały Statutu Rzymskiego? Nie są sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, ale najgłośniej mówią w jego imieniu.

USA zdecydowały, że ich obywatele i przedstawiciele nie będą sądzeni przez ten sąd. Jeśli USA istotnie są przekonane, że ten sąd jest sprawiedliwy, dlaczego nie dopuszczają do procesów własnych obywateli przed nim? To jest prawo kolonialne.

Mówimy, że USA nie są uprawnione… W świetle ich wczesnej historii, niedawnej historii i teraźniejszości, USA nie są uprawnione do mówienia o prawach człowieka ani o sprawiedliwości. Amerykanie wyniszczyli Indian, którzy byli tam tubylcami. Amerykanie przetransportowali miliony Afrykanów jako niewolników dla gospodarki USA. To Ameryka zaatakowała Wietnam bez żadnego powodu, używając wszelkiej zabronionej broni. To USA okupowały i zniszczyły Irak z powodu kłamstwa. […]


[1] CNN.com, 25 marca 2012.

[2] Sudan.net, 23 marca 2012.

[3] Sudan.net, 23 marca 2012.