Niniejszy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

W połowie lutego 2021 r. syryjskie opozycyjne strony internetowe informowały, że mniej więcej dwa miesiące wcześniej Iran założył nową milicję o nazwie Kamar Bani Haszim we wsi Hatla we wschodniej Syrii. Milicja otrzymała nazwę od syna Alego, czwartego kalifa, który jest jedną z centralnych postaci w szyickim islamie i jest uważany za jedynego prawowitego następcę proroka Mahometa. Według doniesień, milicja składa się głównie z irańskich i afgańskich wojowników oraz mieszkańców Syrii, którzy przyjęli szyizm.

W dodatku do tych raportów, pojawiły się niedawno inne doniesienia z opisami starań Iranu o werbowanie lokalnych mieszkańców w celu rozszerzenia miejscowej bazy poparcia dla ich obecności, a równocześnie w celu okopania swojej pozycji na tym obszarze przez lokalne marionetki, jak to Iran zrobił w Iraku i w Libanie.[1]

Wieś Hatla jest uważana za jeden z ośrodków szyickich milicji w gubernatorstwie Deir Al-Zour. W dodatku do militarnej działalności milicje inwestują znaczne wysiłki w zdobywanie różnymi sposobami poparcia wśród miejscowej populacji i jej przywódców. Na przykład, informowano, że 8 maja 2020 r., podczas miesiąca ramadan, “ministerstwo bezpieczeństwa” Korpusu Straży Rewolucji Islamskiej we wsi Hatla dostarczyło posiłek dla przełamania postu dla dygnitarzy i przywódców społeczności w otaczających osiedlach[2].

Iran stara się także zdobyć poparcie wśród miejscowej populacji w sprawie walki o władzę, jaką prowadzi z Rosją o ośrodki wpływu w Syrii[3]. Ze swej strony Rosja także próbuje zdobyć poparcie miejscowej populacji przez zakładanie własnych lokalnych milicji i dostarczanie pomocy mieszkańcom. Na przykład, rosyjska państwowa agencja informacyjna Sputnik informowała 21 stycznia 2021 r., że Rosyjski Ośrodek Pojednania dla Syrii[4] rozdawał kosze z żywnością dla rodzin zabitych i rannych we wsi Hatla i innych wsiach w okolicy[5].

Syryjska opozycyjna strona internetowa, Oko Eufratu, doniosła 19 stycznia, że dwa miesiące wcześniej Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej założył nową milicję we wsi Hatla, nazwaną Kamar Bani Haszim, której dowódcą jest Irańczyk, Hadż 'Isa Dahakan. Większość członków tej liczącej 175 osób milicji to irańscy i afgańscy obywatele. Jest tam także 20 Libańczyków, podczas gdy pozostali to lokalni mieszkańcy terenów wiejskich wokół  Homs. Według strony internetowej syryjscy agenci zostali zwerbowani wśród syryjskich frakcji podporządkowanych szyickim milicjom, z których większość przyjęła szyizm. Nie jest jasne, dlaczego milicja rekrutowała mieszkańców obszaru Homs, który jest stosunkowo odległy od wsi Hatla.

Według doniesienia, członkowie milicji otrzymują miesięczną płacę w wysokości 250 tysięcy syryjskich funtów (około 480 dolarów) i są uzbrojeni w rosyjski karabin i karabin maszynowy. W dodatku każdy członek otrzymuje zielona kartę bezpieczeństwa z jego nazwiskiem i napisem „Przyjaciele” na tle flagi Iranu. Zdjęcie Kasema Solejmaniego (zabitego dowódcy Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej) jest na odwrocie karty.

Jest tam także informacja, że 19 stycznia pierwsza grupa, licząca 35 ludzi pod dowództwem Abu Ammara, z wiejskich terenów Homs, została wysłana do wzniesienia blokady drogowej w Ma’Adan 'Atik w południowowschodniej, wiejskiej części Al-Rakka.[6]

Inna opozycyjna strona internetowa informowała, że członkowie milicji otrzymują płacę 100 tysięcy syryjskich funtów (195 dolarów) i inne korzyści, takie jak podróże do świętych miejsc szyickich w Iranie i Iraku[7]


[1] See MEMRI JTTM Reports: Commanders Of Iran-Backed Syrian Militia Acting To Establish A Tribal Force In Aleppo To Expel U.S., Turkish Forces From Syria, February 8, 2021; Syrian Human Rights Organization: Iran’s Revolutionary Guard Corps Is Acting To Establish A Militia Of Syrian Tribesmen, February 4, 2021.

[2] Orfnews.com, May 8, 2020; for more information about Iranian efforts to recruit support among the local population in Syria see MEMRI JTTM Report: Websites Opposed To The Syrian Regime: Iran Continues To Consolidate Its Presence In Southern Syria, In Violation Of Understandings Between Russia, Israel, Jordan, January 4, 2019.

[3] See MEMRI Report: Struggle Between Russia, Iran For Control Over Syria’s Centers Of Power, September 23, 2019.

[4] The Russian Centre for Reconciliation of Opposing Sides and Refugee Migration Monitoring in the Syrian Arab Republic was established on February 23, 2016, by the Russian Defense Ministry as part of Russian’s efforts to enable „local reconciliations,” i.e. the surrender of the rebel forces to the Assad regime.

[5] Arabic.sputniknews.com, January 24, 2021.

[6] Eyeofeuphrates.com, February 19, 2021.

[7] Facebook.com/EuphratsPost, February 19, 2021.