Dyskusja o “zabójstwach honorowych w świecie arabskim nadana przez Alshahed TV (Kuwejt) 31 stycznia 2021 r. Syryjska dziennikarka, Lin Al-Atrasz powiedziała, że jest zabronione, by rodzina kobiety, mąż, brat lub ojciec, zabili ją lub pogrzebali ją żywą, jednak, jeśli ludzie mówią o jej rodzinie z jej powodu i zrujnowała swoją reputację i reputację rodziny, to “niektóre dziewczęta zasługują na to, by zostać zabite”. Dodała, że niektóre wypadki są nie do przyjęcia w społeczeństwie i religii, takie jak kiedy dziewczyna wraca do domu w środku nocy. Al-Atrasz zapytała: „No to co, że jesteśmy w 2021 roku?” Kontynuowała zastanawiając się, czy dziewczęta, które hańbią swoją rodzinę, lub chłopcy, którzy chcą zostać homoseksualistami, powinni mieć prawa.

Kuwejcka aktorka, Sabah Al-Abadi, powiedziała, że gdyby jej starszy brat zobaczył ją rozmawiającą z mężczyzną na ulicy “z pewnością zabiłby” ją, ponieważ jest to obraza dla jego męskości. Tunezyjska dziennikarka, Safa Dżabou, powiedziała, że są inne rozwiązania i że przemoc nigdy nie jest akceptowalnym rozwiązaniem, nawet jeśli dziewczyna zrobiła coś złego i jej rodzina musi spróbować ją zrozumieć. Powiedziała, że w 2021 roku jest wiele innych sposobów na postępowanie z dziewczyną, która zbłądziła.  

Aby zobaczyć klip z dyskusją w kuwejckiej telewizji o “zabójstwach honorowych” w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Lin Al-Atrasz: „Niektóre dziewczęta zasługują na to, by zostać zabite… Wszyscy mówią o jej reputacji i reputacji jej rodziny – co mają z nią zrobić?”

Tunezyjska dziennikarka Safa Dżabou: Czy uważacie, że brat ma prawo naruszyć wolność siostry i zbić ją na miazgę i złamać jej ducha, ponieważ zrobiła coś [co rzekomo przyniosło hańbę rodzinie]? Czy myślicie, że brat ma prawo bić swoją siostrę na śmierć?

[…]

Syryjska dziennikarka Lin Al-Atrasz: Nikt nie ma prawa bić kobiety – ani jej mąż, ani brat, ani ktokolwiek inny. Ma ojca i powinna osiągnąć porozumienie z nim, ale jeśli ojciec ma tę samą mentalność i ciasny światopogląd jak syn… Niektóre dziewczęta… Mówię teraz o innym wypadku. Pierwszy wypadek jest zabroniony, wszyscy zgadzamy się co do tego. Ale są wypadki, w których dziewczyna robi rzeczy i ludzie mówią. Jej rodzina nie może zabić jej ani pogrzebać ją żywcem. Ludzie mówią o jej rodzinie z jej powodu. Załóżmy, że próbowali wszystkich innych środków i metod.

Dżabou: Czy to dochodzi do takich rozmiarów?

Al-Atrasz: Z niektórymi dziewczętami robi to. Niektóre dziewczęta zasługują na to, by zostać zabite, naprawdę… Uprzejme rozmowy z takimi dziewczętami nie działają. Wszyscy mówią o jej reputacji i o reputacji jej rodziny – co mają zrobić z nią?

Kuwejcka aktorka Sabah Al-Abadi: Niektóre rodziny nie zgodzą się z tym. Gdyby mój starszy brat szedł ulicą i zobaczył mnie rozmawiającą z mężczyzną, z pewnością zabiłby mnie, ponieważ jest to obraza jego męskości. Człowiek, którego siostra rozmawia z innym mężczyzną, z pewnością…

Al-Atrasz: Ale ja nie mówię o tego rodzaju sprawach. Mówię o sprawach, które są nieakceptowalne w oczach społeczeństwa i także religii. Na przykład – przepraszam za ten rodzaj słów – kiedy dziewczyna nie ma problemu z powrotem do domu w środku nocy lub jest w stanie nie do przyjęcia. Staje się znane wszystkim, że ma złą reputację. Taka dziewczyna zasługuje na to, żeby ją zabić.

[…]

Safa Dżabou: „Przemoc nigdy nie była akceptowalnym [rozwiązaniem], ani w naszych arabskich społeczeństwach, ani w europejskich społeczeństwach… Niezależnie od tego, co dziewczyna zrobiła; [Przemoc jest] niewyobrażalna i zakazana”

Dżabou: Są inne rozwiązania.

Al-Abadi: Jakie rozwiązania?

Dżabou: Uwierz mi, są rozwiązania. Nie chcę w to wchodzić…

Al-Atrash: Jakie rozwiązania?

Dżabou: Muszą być inne rozwiązania. Przemoc nigdy nie była akceptowalnym [rozwiązaniem], ani w naszych arabskich społeczeństwach, ani w europejskich społeczeństwach. Niezależnie od tego, co dziewczyna zrobiła. Jest niewyobrażalna i zakazana.

[…]

Przemoc jest nieakceptowalna we wszystkich wypadkach. Nawet jeśli dziewczyna pobłądzi i zrobi coś złego, [jej rodzina musi]  próbować ją zrozumieć. Jest wiele sposobów [radzenia sobie z takimi wypadkami]. Jesteśmy w 2021 roku…

Al-Atrasz: No to co, że jesteśmy 2021 roku?

Dżabou: W 2021 roku są organizacje…

Al-Abadi: Mamy po prostu zostawić [te dziewczyny] w spokoju? To wszystko?

Dżabou: Są organizacje praw człowieka i organizacje zapobiegające przemocy wobec kobiet, a ty nadal mówisz mi, że przemoc jest rozwiązaniem? Przemoc nie działa, jest kontrproduktywna – jeśli mnie bijesz, będę robić tylko to, co chcę.

Al-Atrasz: Przepraszam, jesteśmy w 2021 roku i są prawa człowieka… No to co, że jesteśmy w 2021 roku? Czy mamy po prostu porzucić sprawy? Czy mamy dać prawa dziewczynie, która chce zhańbić swoją rodzinę? Czy mamy dać prawa chłopcu, który chce zostać homoseksualistą? Czy mamy dać prawa temu i tamtemu? Oczywiście, że nie!