Wprowadzenie

Jako kontynuacja irańskiej polityki “maksymalnego nacisku” na administrację Bidena, 22 lutego 2021 r. irański najwyższy przywódca, Ali Chamenei, przedstawił kolejne kroki irańskiego projektu nuklearnego.

Przemawiając do Zgromadzenia Ekspertów Iranu w przeddzień wejścia w życie decyzji irańskiego reżimu uchwalonej jako prawo przez Madżlis zawieszenia spełniania zobowiązań według Dodatkowego Protokołu – to jest, nie pozwolenia dłużej na szybkie inspekcje irańskich instalacji – Chamenei podkreślił obowiązek stosowania się do tego prawa i wyjaśnił, że gdyby reżim zdecydował się zdobyć broń jądrową, ani Izrael, ani USA nie byłyby w stanie zatrzymać go.

Ponadto Chamenei zadeklarował, że irańskie ograniczenie wzbogacania uranu do 20% – poziom, który już stanowi złamanie porozumienia nuklearnego JCPOA – jest unieważnione i ogłosił zamiar Iranu podniesienia wzbogacania do 60% dla napędu nuklearnego, rzekomo dla łodzi podwodnych.

Analiza i ocena

Należy podkreślić następujące punkty:

  1. W wypowiedziach o broni jądrowej i rozpoczęciu wzbogacania uranu do 60% Chamenei zaznacza zmianę deklarowanej polityki swojego reżimu. Dotąd mówił, że Iran sprzeciwia się rozwijaniu i używaniu broni jądrowej, ale teraz przedstawia to jako możliwość, której ani Izrael, ani USA nie mogą zatrzymać.
  2. Także jak dotąd irańscy przedstawiciele mówili, że tym, co powstrzymuje ich przed zbudowaniem broni jądrowej, jest fatwa Chameneiego, który jako najwyższy przywódca jest duchowym przywódca Iranu i religijnym prawoznawcą. Ta domniemana fatwa zakazująca produkcji, posiadania i użycia broni jądrowej nigdy nie została wydana przez Chameneiego, jak MEMRI donosiło wielokrotnie (patrz Aneks).

Jednak we wczorajszej wypowiedzi Chamenei nie wspomniał explicite fatwy, wspominając jedynie o “islamskiej myśli i zasadach”, które zabraniają Iranowi posiadanie broni masowego zniszczenia. Ta niejasność jest zaskakująca, ponieważ przez lata przedstawiciele reżimu uparcie twierdzili, że Chamenei wydał wiążącą fatwę z zakazem broni jądrowej; ponadto, jest nie do pomyślenia, by Chamenei, religijny prawoznawca, nie użył terminu „fatwa”, skoro sam wydał ich tysiące. Jak informował MEMRI, ta “nuklearna fatwa” nie znajduje się na oficjalnej stronie fatw Chameneiego.

  1. W przeszłości irańscy przedstawiciele wskazywali, że Iran może potrzebować wzbogacania uranu do 60% i powyżej dla napędu łodzi podwodnych. Jak dobrze wiadomo, atomowych łodzi podwodnych nie używa się do celów komercyjnych i nie jest zaakceptowaną praktyką instalowanie reaktorów jądrowych na statkach towarowych (patrz MEMRI Inquiry and Analysis 885, Tehran Declares Intent To Enrich Uranium To 90% For Military Purposes – Nuclear Submarines, September 27, 2012; Inquiry and Analysis No 1390 , In Advance Of Iran’s April 9 'Nuclear Technology Day’: Developments In Iran’s Nuclear Program, Deviations From JCPOAApril 10, 2018).
  2. Wydaje się, że wypowiedzi Chameneiego nawiązujące explicite do możliwości zdobycia broni jądrowej ustanawiają trend reżimu, na który wskazaliśmy w MEMRI Inquiry and Analysis No. 1556, Iran Uses 'Maximum Pressure’ On Biden Administration To Have Sanctions Lifted And Be Recognized As Nuclear Threshold State – And Based On This, To Attain Nuclear Balance Of Terror, published February 5, 2021.

Najwyższy przywódca Ali Chamenei: „Możemy podnieść wzbogacanie [uranu] do 60% dla celów napędu nuklearnego lub innych potencjalnych aktywności”

Poniżej podajemy tłumaczenie głównych punktów przemówienia najwyższego przywódcy Chameneiego do Zgromadzenia Ekspertów Iranu, za oficjalnie opublikowaną wersją tekstu:

„Międzynarodowy syjonistyczny błazen nieustannie mówi: ‘Nie pozwolimy Iranowi na zdobycie broni jądrowej’ – ale trzeba mu powiedzieć, że jeśli Islamska Republika [Iranu] zdecyduje się zdobyć broń jądrową, ani ty [Izrael], ani więksi od ciebie [USA] nie będą w stanie tego zatrzymać.

Tym, co powstrzymuje Islamską Republikę [Iranu] przed wyprodukowaniem broni jądrowej, są islamskie myśli i zasady, które zakazują produkcji takiej broni, albo nuklearnej, albo chemicznej, która zabija zwykłych ludzi”.

Wspominając „masakrę 220 tysięcy ludzi w nuklearnym bombardowaniu [Japonii podczas II wojny światowej]” i „oblężenie jemeńskich cywilów, i bombardowanie targów, szpitali i szkół bronią wyprodukowaną na Zachodzie” Chamenei kontynuował: „Masakra cywilów i niewinnych jest metodą używana przez Amerykanów i ludzi Zachodu, [podczas gdy] Islamska Republika [Iranu] odrzuca tę metodę. Dlatego nie rozważa broni jądrowej. Jesteśmy jednak zdecydowani zdobyć potencjał nuklearny zgodnie z potrzebami kraju. Tak więc limitem na wzbogacanie [uranu] przez Iran nie będzie [już] 20% i kraj podejmie działania, jakich potrzeba. Na przykład, możemy wzbogacać [uran] do 60% dla celów napędu nuklearnego lub innych potencjalnych działań.

Oczywiście, wieloletnie porozumienie było osiągnięte [JCPOA] i gdyby oni [Zachód] działali w zgodzie [z nim], tak samo robilibyśmy my na okres wyznaczony [w porozumieniu]. Ludzie Zachodu są w pełni świadomi, że nie staramy się o broń jądrową. Kwestia broni jądrowej jest pretekstem. Oni mają także zastrzeżenia do naszego nabywania broni konwencjonalne, ponieważ chcą odebrać środki potęgi Iranu”.

Chamenei nazwał następnie wzbogacanie uranu “narodową koniecznością”, twierdząc, że “w niedalekiej przyszłości nuklearne elektrownie staną się jednym z najważniejszych źródeł energii i dostarczą zdrowej, czystej i niekosztownej energii”. Kontynuował: “Wzbogacanie nie może zacząć się w dniu [taka potrzeba powstanie] Musimy przygotować się dzisiaj na wymogi takiego czasu.

Ludzie Zachodu chcą, by Iran potrzebował ich, kiedy nadejdzie dzień, gdy Iran będzie wymagał energii nuklearnej i chcą użyć naszej potrzeby w celu przymuszenia i szantażowania [nas].

Islamska Republika [Iranu] nie cofnie się w sprawie nuklearnej, ani w żadnej innej sprawie i pójdzie mocno do przodu [zgodnie z ] obecnymi i przyszłymi interesami i potrzebami kraju”.

Aby zobaczyć wypowiedzi Chameneiego w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej:

Chamenei powtarza wypowiedzi w tweetach

[ciąg dalszy tekstu nie jest spolszczony]

https://www.memri.org/reports/iran-uses-maximum-pressure-on-biden-administration