Poniżej jest artykuł dyrektora wykonawczego MEMRI, Stevena Stalinsky’ego, pierwotnie opublikowany a „The Hill” 7 sierpnia 2019.  

Za niespełna miesiąc będziemy obchodzić 18. rocznicę zamachów 9/11. Trwają debaty o obecnej sile Al-Kaidy, a w zeszłym tygodniu media informowały, że szykujący się do kierowania tą organizacją syn Osamy bin Ladena, Hamza, otrzymał spełnienie swojego marzenia o męczeństwie. To z pewnością zrani organizację. Niemniej Al-Kaida nadal istnieje na całym świecie, z silną obecnością w Afganistanie, Pakistanie, Somalii, Indiach, Jemenie i wielu innych miejscach, a jej przywódca, Ajman Al-Zawahiri pozostaje na wolności, co kilka miesięcy publikując wideo – ostatnio 10 lipca.

Rywal Al-Kaidy, ISIS, cieszy się znacznie większą uwagą mediów, znacznie większym poparciem młodszego pokolenia dżihadystów i znacznie więcej zagranicznych wojowników wstępuje w jego szeregi. Choć jego oficjalny kalifat rozpadł się, pozostaje silny jako cyber kalifat i nadal z powodzeniem szerzy swoją markę i ideologię na całym świecie.

Kieruje swoją propagandę do młodych dżihadystów, których nie porywa poprzednie dżihadystyczne pokolenie i siedemdziesięcioletni Zawahiri, ukrywający się w jaskini, ale porywają ich zamiast tego wideo ISIS – i ich  graficzne obrazy znane jako „plakaty”, nastawione na podżeganie do przemocy i zamachów. Pokazują one zamachy na łatwo rozpoznawalne miejsca i charakterystyczne obiekty na Zachodzie i są połączone z tekstem zaprojektowanym tak, by podżegać do terroryzmu samotnych wilków.

Te grafiki są nie tylko niesłychanie łatwe do wyprodukowania i szerzenia w mediach społecznościowych, ale skutecznie nasilają radykalizację ludzi, mówiąc im, jak i gdzie atakować. Dlatego też oficjalne media dżihadystyczne i wiele nieoficjalnych zamieszcza codziennie te obrazy.

Zamieszczanie i szerzenie tych graficznych plakatów stało się tak powszechne, że sami dżihadyści zaczynają narzekać. 4 sierpnia zwolennik ISIS zamieścił diatrybę na dżihadystycznym koncie w Telegram, oskarżając innych zwolenników o tchórzostwo za to, że wolą dzielić się plakatami zamiast „odpowiedzieć na wezwanie” i „zabijać niewiernych” jak paryski zamachowiec Amedyh Coulibaly, mordercy z „Charlie Hebdo”, bracia Kouachi, zamachowiec z nocnego klubu, Pulse, Omar Mateen, zamachowiec z Las Vegas, Stephen Paddock/Abu Abdul Barr Al-Amriki, i zamachowiec z żydowskiego muzeum w Belgii, Mehdi Nemmouche. Zamiast ”chwycić wielki nóż i dźgać krzyżowców w serce”, napisał, ”codziennie pokazują krzyżowcom plakaty”.

Te obrazy zachęcają widzów do uderzenia w określone stany i miasta. Nieoficjalne zliczenie przez badaczy MEMRI figurujących na plakatach celów w USA, stwierdza, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy prowadził Nowy Jork z 16 zachętami do zamachów w tym mieście. Następnie są Dystrykt Kolumbii, Maryland i Wirginia (13), a potem Kalifornia, Pensylwania, Floryda, Teksas i Ohio (w sumie 15).

Tylko w ostatnich dwóch tygodniach grupy medialne popierające ISIS zamieściły wiele tych grafik on line, między innymi były to Al-’Adalyat Media Foundation, popierająca ISIS Ash-Shaff Media Foundation i kanał Telegramu, GreenB1rds. Wśród obrazów były dron skierowany na Nowy Jork z tekstem ”wkrótce na waszym niebie”; Kapitol w płomieniach; horyzont San Francisco i Golden Gate Bridge z tekstem: „Zemsta atakuje wasze miasto”; Prezydent Trump z raną od kuli na czole otoczony płomieniami z tekstem „O Ameryko, niechaj Allah zniszczy was wszystkich” i przedstawienie wybuchającego Białego Domu i płonącą flagę amerykańską z tekstem: To nie będzie łatwe, ale warto”.

W tym roku domniemani zwolennicy ISIS zostali aresztowani za próby zamachów na te właśnie miejsca — konkretnie na Biały Dom i Nowy Jork , ale także na uczęszczane publiczne miejsca w pobliżu Waszyngton.

W październiku 2018 r. podejrzany członek Khattab Media Foundation, Ashraf Al Safoo z Chicago, urodzony w Iraku, naturalizowany obywatel USA, został oskarżony o spisek w celu dostarczenia materialnego wsparcia i zasobów dla ISIS. Według Departamentu Sprawiedliwości Khattab Media Foundation jest „bazującą na internecie organizacją, która przysięgła lokalność ISIS i tworzy oraz rozprowadza propagandę ISIS on line”.  Al Safoo, oskarża Departament Sprawiedliwości, “tworzył i rozprowadzał popierające ISIS wideo, artykuły, eseje i infografiki w wielu mediach społecznościowych pod kierunkiem i w koordynacji z ISIS”.

Grafiki szerzone przez grupy dżihadystyczne wyraźnie pokazują, że te grupy chcą atakować cele w USA i innych krajach zachodnich, i że podżegają swoich wojowników klawiatury do przejścia od konsumowania tej propagandy do zamachów.

Ponadto olbrzymie ilości treści nakierowanych na podżeganie do zamachów w USA przypominają, że 18 lat po 9/11 wojna z terroryzmem trwa, jak również trwa zagrożenie ojczyzny. W wypowiedzi z października przed Senacką Komisją Homeland Security and Governmental Affairs dyrektor FBI, Christopher Wray ostrzegał: „Pozostajemy zaniepokojeni, że grupy takie  jak ISIS i Al-Kaida mają zamiar przeprowadzić zamachy na dużą skalę w USA. … Mimo znacznych strat terytorialnych ISIS jest nadal nieustępliwe i brutalne w kampanii przemocy wobec Zachodu i agresywnie propaguje swoje nienawistne przesłanie, przyciągając myślących podobnie ekstremistów”.

*Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym Middle East Media Research Institute i autorem „American Traitor: The Rise And Fall Of Al-Qaeda’s U.S.-Born Leader Adam Gadahn.”