22 sierpnia 2019 r. IRINN TV (Iran) nadała reportaż o zaprezentowaniu systemu obrony powietrznej dalekiego zasięgu irańskiej produkcji, Bavar 373. Irański prezydent Hassan Rouhani, który był obecny podczas prezentacji, powiedział, że system Bavar 373 jest lepszy od rosyjskiego systemu S-300 i że współzawodniczy z systemem S-400 i amerykańskim systemem Patriot. W reportażu powiedziano, że system Bavar 373 został zaprojektowany do warunków geograficznych Iranu i że może równocześnie sięgnąć sześciu celów z 12 pociskami o zasięgu do 250 km. System radarowy Bavar 373 podobno ma zasięg 350 km i może być używany ”przy każdych warunkach pogodowych, a także, kiedy wróg używa broni chemicznej, biologicznej lub nawet jądrowej… także przy najcięższych zagłuszaczach i systemach elektronicznych nacelowanych na niego”. W dodatku, w reportażu powiedziano, że Bavar 373 może wystrzelić pociski ziemia-powietrze, takie jak Sajjad-4, na wysokość 27 tysięcy metrów. Irański minister obrony, Amir Chatami powiedział, że Bavar 373 może być używany przeciwko strategicznym i taktycznym myśliwcom odrzutowym i bombowcom, jak również przeciwko  samolotom niewykrywalnym dla radarów, pociskom manewrującym, pociskom balistycznym i innym rodzajom celów.

Aby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Ten całkowicie irański system ma zasięg 300 kilometrów – może pokrywać od niskich wysokości do wysokości w przybliżeniu 65 kilometrów”  

Hassan Rouhani: Niniejszym prezentuję Bavar 373, całkowicie irański system obrony powietrznej i nakazuję jego włączenie do sieci obrony powietrznej kraju, z błogosławieństwem Allaha.

[…]

Prezenter: Ten całkowicie irański system ma zasięg 300 kilometrów – może pokrywać od niskich wysokości do wysokości w przybliżeniu 65 kilometrów. Iran przyłącza się do czterech krajów, które mają podobne systemy. System obrony powietrznej długiego zasięgu, Bavar 373, został zbudowany specjalnie dla warunków geograficznych Iranu. Współzawodniczy z podobnymi systemami rosyjskim i amerykańskim, jak S-300 i Patriot i w niektórych wypadkach jest lepszy niż te systemy.

[…]

„Ten system jest silniejszy niż S-300 i jest bardzo bliski S-400”

Hassan Rouhani: Gdybym miał porównywać do słynnych systemów S-300 i S-400, powiedziałbym, że nie jest to S-300 – nie ma „S” na początku. Jego numer nie jest ani 300, ani 400. Jego numer jest pomiędzy 300 i 400. Jest to 373. W każdym razie ten system jest silniejszy niż S-300 i bardzo bliski S-400.

[…]

Reporter: Bavar 373 jest zbiorem czysto irańskich aspektów obrony. To zaczyna się od pocisku Sajjad-4, a kończy nowoczesnymi systemami radarowymi. Dzisiaj cały świat patrzy na ten czysto irański potencjał obronny. Bavar 373 pokazuje, że możecie wierzyć w nasze możliwości. Tak więc potrafimy dokonywać wielkich rzeczy, radar został zbudowany i możemy szukać celów w zasięgu ponad 350 kilometrów, przechwycić je w zasięgu ponad 250 kilometrów i równocześnie wystrzelić 12 pocisków ku celom, które zostały wykryte.

[Bavar 373] może równocześnie zająć się sześcioma celami i może wystrzelić 12 pocisków ku tym celom. Użyliśmy tutaj nowoczesnej technologii świata.

[…]

„Nawet jeśli najcięższe zagłuszacze i systemy elektroniczne skierują się na niego, Bavar będzie nadal śledził cel i zestrzeli go”

Amir Chatami: Ten system może zwrócić się i walczyć z różnymi rodzajami samolotów: strategicznymi samolotami, strategicznymi bombowcami, taktycznymi myśliwcami i bombowcami, a szczególnie samolotami niedającymi się wykryć przez radar, które są dzisiaj uważane za najważniejsze zagrożenie powietrzne. [Bavar 373] może skutecznie [zatrzymać] pociski manewrujące i pociski balistyczne, jak również inne cele. Może je wykryć z bezpiecznej odległości 200 kilometrów.

Reporter: Bavar 373 jest systemem, który potrafi pasować wszędzie – w każdych warunkach pogodowych, a także, kiedy wróg używa [broni] chemicznej, biologicznej, a nawet jądrowej.

Zespół Bavar będzie bezpieczny. Nawet jeśli najcięższe zagłuszacze i systemy elektroniczne skierują się na niego, Bavar będzie nadal śledził cel i zestrzeli go.

Amir Chatami: Ten system jest całkowicie irański i to jest bardzo ważna korzyść Jego kody częstotliwości należą do naszych sił zbrojnych i przemysłu obronnego. To może mieć ważny efekt w zaskakiwaniu wroga i jednoczesnym zaangażowaniu. Ma także doskonałą sekwencję operacyjną.

Reporter: I to jest część, która niewątpliwie spowoduje, że eksperci obrony zbadają to przez szkło powiększające: jego techniczna zdolność do pionowego wystrzelenia pocisków ziemia-powietrze. Może to zrobić z pociskami Sajjad do wysokości 27 tysięcy metrów i do zasięgu ponad 200 kilometrów. Tak więc, każde stworzenie, które narusza nasze granice, będzie zestrzelone natychmiast, lub jego pióra zostaną oskubane przez eksplodującą głowicę.