Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje siętutaj .


Wstęp


Częścią internetowej i medialnej strategii grup dżihadystów stało się w ostatnich latach używanie zachodnich stron internetowych i technologii – wrzucanie filmów na Youtube i do Internet Archive, tworzenie oficjalnych profili na Facebooku, umieszczanie na Twitterze aktualności dotyczących dżihadu, wstawianie zdjęć na Instagrama oraz korzystanie z wielu innych mediów społecznościowych w miarę ich powstawania. Dżihadyści zaczęli także polegać na darmowym internetowym hostingu oraz usługach takich jak archive.org, gdzie można umieszczać materiały anonimowo, niezawodnie i bezpłatnie.

Użycie mediów społecznościowych w aktualnym konflikcie w Syrii i Iraku wskazuje na całkowitą zależność światowego dżihadyzmu od internetu i od umiejscowionych w USA spółek mediów społecznościowych. Wielu dżihadystów przybyłych do Syrii używa Facebooka, Twittera, Skype, Ask.FM, Kika i innych mediów społecznościowych do porozumiewania się ze sobą, planowania ataków, organizowania zbiórek funduszy i utrzymywania kontaktu z rodziną i przyjaciółmi.


SoundCloud – „Youtube w formacie audio” w służbie globalnemu dżihadowi


Podczas gdy od dawna wiadomo, że Youtube i Internet Archive są ulubionymi platformami dżihadystów do wstawiania filmów, najmłodszym medium społecznościowym w tym szeregu jest SoundCloud, stworzona w 2007 r. sieć społecznościowa z siedzibą w Berlinie, która pozwala użytkownikom umieszczać i rozpowszechniać nagrania audio za darmo. Spółka początkowo była internetową sceną, gdzie muzycy mogli ze sobą współpracować, a duża część zawartości Soundcloud składała się z oryginalnych albumów albo ścieżek dźwiękowych wrzucanych przez muzyków. Później jednak spółka przekształciła się w „Youtube w formacie audio [1], gdzie muzycy mogą publikować swoje najnowsze oryginalne nagrania, zwolennicy partii politycznych umieszczać przemówienia kandydatów, jest też wiele innych możliwości. SoundCloud osiąga 175 mln słuchaczy miesięcznie i jest aktualnie drugim największym serwisem muzycznym opartym na streamingu w skali światowej. [2]

Wśród tych użytkowników i słuchaczy są zapaleni zwolennicy Al-Kaidy, Państwa Islamskiego (ISIS) i innych grup dżihadystów, którzy wykorzystują tę platformę społecznościową. Avatarami użytkowników są między innymi obrazki świętujące 9/11, czarna flaga używana przez Al-Kaidę i jej pochodne oraz męczennnicy z Syrii, Iraku i z innych frontów dżihadu, włącznie z przywódcami oddziałów Al-Kaidy, takich jak Dżabhat an-Nusra, ISIS i inne organizacje.

Należy wspomnieć, że ostatnio dżihadyści na Twitterze umieszczają linki do swoich ulubionych nagrań z SoundCloud: [3]Od października 2014 wiadomości z radia Al-Bayyab w Mosulu (radio Państwa Islamskiego) zaczęły pojawiać się na SoundCloud.

soundcloud.com/emirkhattab/26a


Treści z SoundCloud rozpowszechnia się przez inne media społecznościowie. Na przykład Al-Malahem, medium AQAP (Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim) wrzuca na Twitter pliki ze stacji radiowej ISIS, Al-Bayan w irackiej Ninawie, która to stacja nadaje skróty newsów o rozwoju sytuacji, rozpowszechnia też nagrania głosowe przywódców [ISIS].


Poniższy raport zwraca uwagę na niektóre z tysięcy kont dżihadystów na SoundCloud, których liczba rośnie z dnia na dzień, a także na to, w jaki sposób są one używane.


Nie przestrzega się regulaminu SoundCloud

Według regulaminu serwisu SoundCloud, użytkownikowi „nie wolno używać platformy do przesyłania, publikowania, przechowywania, przekazywania, pokazywania, kopiowania, rozpowszechniania, promowania, udostępniania ani w żaden inny sposób do publicznego dostarczania treści promujących przemoc i terroryzm”. Dalej zaznaczono, że użytkownicy „niniejszym oznajmiają i gwarantują portalowi SoundCloud, że (…) ich treści (…) nie będą (…) promować przemocy i terroryzmu”. [4]


YassmineOkasheh

Na koncie YassmineOkasheh na SoundCloud znajduje się wiele piosenek, hymnów i przemówień chwalących piękno dżihadu i męczeństwa, łącznie z nagraniem sławiącym Osamę bin Ladena. Posty zazwyczaj są oznaczone hasztagami #jihadi or #nasheed [monotonne islamskie śpiewy o tematyce religijnej] – w momencie pisania tego artykułu konto ma 30 nagrań i 83 obserwujących.
Soundcloud.com/yassmineokasheh

[…]

Shabab As syam


Na tym koncie znajdują się głównie nasheeds i kazania skierowane do członków ISIS i innych dżihadystów z całego świata, łącznie z Czeczenią i Palestyną. Umieszczane są też linki do angielskich i arabskich reportaży o ISIS i Dżabhacie an-Nusra. Konto ma aktualnie 32 nagrania i 63 obserwujących.
Soundcloud.com/shabab-as-syam


Khilafah In Shaa Allah

Ten użytkownik opisuje siebie jako „zwolennika mudżahedinów” z „Jerozolimy w Palestynie”. Na profilu znajdują się prawie wyłącznie nasheeds o ustanowieniu Państwa Islamskiego i oczekiwaniu na przybycie „Jannas”, czyli Raju. Utwory są otagowane #remain [pozostań], #nasheed i #jihad. Na koncie są 23 utwory dźwiękowe, ma ono 50 obserwujących.
Soundcloud.com/muslim-always


Abu Yusuf Ansari 2

Na tej stronie znajdują się nagrania kazań i wiadomości, szczególnie przywódców ISIS Abu Bakr Al-Baghdadiego oraz rzecznika, szejka Abu Muhammada Al-‚Adnani Al-Shamiego. Na koncie jest 10 utworów, ma ono 39 obserwujących
Soundcloud.com/abu-yusuf-ansari-2

[…]


Ansar Al-Sham

Na koncie nie ma treści wrzucanych bezpośrednio przez autora, ale udostępnia on wielką ilość materiałów o dżihadzie, nawołując do zniesienia granic. Hasztagi to między innymi #breakingboundaries [znoszenie granic] i #remainandexpand [pozostań i powiększaj]; drugi z nich pojawia się coraz częściej na kontach soundCloud powiązanych z ISIS. Ten profil ma 29 obserwujących.
Soundcloud.com/syrian4life-1

[…]


AngryFiring’Pin

Autorka tego konta przedstawia się jako młoda Tunezyjka, zwolenniczka ISIS, domyślny obraz [na profilu] pokazuje mapę planowanego Islamskiego Kalifatu, a posty na profilu skupiają się na ustanowieniu Państwa Islamskiego. Na profilu znajdują się nasheeds o ISIS, wykłady i kazania Abu Mus’ab Al-Zarqawiego i innych – ma łącznie 22 utwory i 26 obserwujących.
Soundcloud.com/angryfiringpin


[…]


LOVE – JEEHAD [Kocham dżihad]


Na tym koncie pojawiają się posty chwalące działania żołnierzy ISIS i przywództwo Abu Bakr al-Baghdadiego, pod nimi wyświetla się nagłówek: „Państwo Islamskie Iraku i Syrii trwa i rozszerza się” Konto ma 30 utworów i 318 obserwujących.
Soundcloud.com/love-jeegad


Playlista – „Jeden pocisk od Dżannah [Raju]”
Soundcloud.com/sound-jeehad-2/sets/vst9zkgntcoa


[…]


RIAH AL-NASR

Autor tego profilu wspiera działania ISIS i twierdzi, że „dąży do męczeństwa”, umieszczając kazania, nasheeds i nagrania z recytacjami poezji. Są na nim 34 utwory i 948 obserwujących.
Soundcloud.com/riah-al-nasar


ABO HAJAR

To konto nie należy do samego Abu Hajar Hadhramiego, lecz jest anonimowym zbiorem jego nagrań nasheeds. Jest to jedno z najpopularniejszych kont na SoundCloud z pieśniami o dżihadzie, a zamieszczone na nim utwory udostępniały wiele razy konta wspomniane wyżej. Jest na nim 28 ścieżek i ma ono 3249 obserwujących.
Soundcloud.com/abo-hajar


NAJEM AL-JEEHAD

Na tej stronie znajduje się 11 ścieżek audio, same nasheeds albo recytacje Koranu, kazania i mowy przerywane pieśniami. Każdy z utworów ma ponad 1000 odtworzeń, a najpopularniejszy, zatytułowany „Chcą mnie zabić” ma ich ponad 8000. Konto ma 264 obserwujących.
Soundcloud.com/najem-al-jeehad


* Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym MEMRI.


[Tekst został nieco skrócony. Pełną wersję w języku angielskim można przeczytać tutaj:

www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/8209.htm ]


Przypisy (nie spolszczone)

[1] Forbes, April 26, 2013.

[2] The Guardian, August 21, 2014.

[3] Twitter.com/_IraqiWitness[4] soundcloud.com/pages/plain_terms_and_conditions