28 kwietnia 2020 r. sieć Al-Dżazira (Katar) nadała reportaż jednej ze swoich dziennikarek, Libijki Fatimy Triki, krytykujący MBC TV, saudyjski kanał telewizyjny, który nadaje ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Reportaż został zamieszczony na YouTube pod tytułem „Po zbezczeszczeniu naszych wartości… MBC demonizuje Palestyńczyków i zamienia Żydów w anioły”. Twierdziła, że niedawne serie na ramadan nadawane przez MBC,  „Machradż 7” i „Umm Haroun” promują normalizację stosunków Arabów z Izraelem. Reportaż Triki skupia się na odcinku „Machradż 7”, w którym występują postacie opisujące Palestyńczyków jako ludzi bezwstydnych i niewdzięcznych za poparcie, jakie otrzymują od innych krajów. W reportażu jest także krytyka innego programu, „Umm Haroun”, który życzliwie opisuje Żydów, żyjących kiedyś w świecie arabskim. Triki następnie porównuje te dwa programy do „Dirilis: Ertugrul”, tureckiego serialu o ojcu założyciela państwa osmańskiego. Opowiada, że „Dirilis: Ertugrul” otrzymał dubbing w języku urdu i że pakistański premier, Imran Khan, nakazał pakistańskiej telewizji państwowej nadanie go podczas ramadanu w celu nauczania islamskiej historii i tożsamości oraz opowiedzenia się za wartościami, które – jak powiedział – są niszczone przez Hollywood i Bollywood. Reportaż został zamieszczony na YouTube w towarzystwie tekstu: „Po tym jak MBC TV przyjęła za praktykę bezczeszczenie arabskiej i islamskiej etyki i wartości, postanowiła podczas tegorocznego miesiąca ramadanu oczernić historię i pamięć Arabów przez zamianę Sprawy Palestyńskiej w złowieszczą katastrofę i przedstawić Palestyńczyków jako niewdzięczników, podczas gdy Żydzi przedstawiani są jako anioły”.

Aby zobaczyć klip reportażu sieci Al-Dżaziry w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Wesoły bankiet normalizacji… w celu zwabienia Arabów… do odejścia od ich podstawowych wartości i ich historii”  

Prezenter 1: A teraz, niestety, do dramatu z zapaszkiem normalizacji. Tak nazywają to widzowie seriali telewizyjnych z Zatoki. Te seriale cieszą się dużym nagłośnieniem i są nadawane podczas miesiąca ramadanu, skupiając się na akceptowaniu Izraelczyków jako fait accompli i polerowaniu wizerunku Żydów, wypaczając równocześnie wizerunek Palestyńczyków.

Prezenter 2: Według widzów, to jest kontynuacja kampanii przeciwko ludowi palestyńskiemu i przeciwko sprawiedliwej naturze ich sprawy. To wywołuje pytania. Kto pcha sztuki w Zatoce w tym kierunku?

Narrator: Ramadan zbiera nas razem.

Fatima Triki: To są rzeczy kupowane i sprzedawane na wesołym bankiecie normalizacji pod pretekstem ramadanu w celu zwabienia Arabów – którzy są na kwarantannie w swoich domach – do odejścia od swoich podstawowych wartości i swojej historii. To mogłoby ujść za normalną rzecz, gdyby finansowany przez Zatokę kanał telewizyjny [MCB TV] trzymał się tego, co robi najlepiej. Ale zdecydował się zanurzyć w drażliwe kwestie religijne i polityczne w postaci serialu o wątpliwej jakości, który służy jako „wyjście” dla pokonanych umysłów. [MBC TV] wyprodukował coś, co nazywa się „Machradż 7″.

„W ten sposób narodziła się kampania demonizowania Palestyńczyków”

Mężczyzna 1: Wrogiem jest ktoś, kto nie ceni twojego poparcia dla niego i kto wyklina cię w dzień i w nocy – bardziej niż Izraelczyków.

Mężczyzna 2: Co masz na myśli?

Mężczyzna 1: Mówię o braku wstydu wśród Palestyńczyków. Braliśmy udział w wojnach na rzecz Palestyńczyków. Ogłosiliśmy bojkot naftowy na rzecz Palestyny. Od kiedy mają swoją Autonomie [Palestyńską] płacimy za ich wydatki i ich płace.

[…]

Mężczyzna 2: Są Palestyńczycy, którzy sprzedali swoją ziemię Żydom, i są Palestyńczycy, którzy stają przeciwko izraelskim czołgom z nagimi piersiami podczas Intifady.

[…]

Triki: Program zbiegł się w czasie z ożywioną debatą i jest skierowany do saudyjskiej opinii publicznej po tym, jak oszczercze oskarżenie Palestyńczyków o sprzedawanie ich ziemi osłabło wobec faktu o pierwszych syjonistycznych masakrach i wobec cierpienia diaspory, jaka po tym nastąpiła. Tak narodziła się kampania demonizowania Palestyńczyków.

„Według tych kampanii, Palestyńczycy są niedbali i niewdzięczni za całą pomoc, dostawy żywności i za modlitwy. Z ich powodu dobrzy Izraelczycy zostali wzięci za rywali”  

Triki: Według tych kampanii, Palestyńczycy są niedbali i niewdzięczni za całą pomoc, dostawy żywności i za modlitwy. Z ich powodu dobrzy Izraelczycy zostali wzięci za rywali. Według tego programu, [Izraelczycy] są „podobni do nas”. Dlatego sprawa palestyńska nie będzie sprawą [Saudyjczyków] zgodnie z ulubionym sloganem elektronicznych armii.

Demonizowani Palestyńczycy – czy to muzułmanie, czy chrześcijanie – wymagają obecności dobrych i pięknych Żydów i w tym celu stworzono [serial] „Umm Haroun”.

Kobieta: Widzisz ten piękny naród? My dbamy wzajem o siebie i podzielamy to samo marzenie.

Triki: W tym programie usłyszysz jak państwo Izrael zostało założone na Ziemi Izraela.

Mężczyzna przez radio: Zadeklarowano, że państwo Izrael zostanie założone w mieście Tel Awiw, kiedy skończy się Brytyjski Mandat dla Ziemi Izraela.

Triki: Ekshumowanie historii arabskich Żydów jest zrozumiałe, jak długo trzyma się przedstawiania faktów.

Kobieta: Jestem pewna, że nawet dzieci będą oglądać ten program.

[Pakistański premier] Khan nakazał nadawanie [tureckiego serialu] codziennie na rządowym kanale telewizyjnym… ponieważ, jego słowami: „Odzwierciedla on naszą religijną tożsamość i uczy naszą młodzież ich islamskiej historii…”

Triki: Serial, który był filmowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, skupia się na tolerancji wśród trzech [monoteistycznych] religii. Gdyby tylko producenci do tego samego stopnia unieśmiertelnili osiągnięcia każdego muzułmanina, który opuścił tę ziemię i naświetlili jego naukę, osiągnięcia i heroizm. Nie ma tam jednak nic z tego. Zamiast tego jest zaciekły atak na ich działania.

Ten słynny serial turecki o życiu ojca założyciela państwa osmańskiego, oglądały dziesiątki milionów i dzisiaj oglądają go dalsze miliony, po tym jak pakistański premier, Imran Khan, wydał rozkaz dubbingowania go w języku urdu, którym mówi 100 milionów ludzi.

[Pakistański premier] Khan nakazał nadawanie go codziennie na rządowym kanale telewizyjnym… ponieważ, jego słowami: „Odzwierciedla on naszą religijną tożsamość i uczy naszą młodzież ich islamskiej historii i wartości, które niszczy Hollywood i Bollywood”. To powiedział [pakistański premier Imran Khan], który jest byłym międzynarodowym sportowcem, który długo żył na Zachodzie i który był tam gwiazdą. Niektórzy ludzie pamiętają i mają granice, których nie chcą przekroczyć, i trzymają się swojej tożsamości, swoich moralnych wartości i swojej odwagi. Istnieją rzeczy, których nie można kupić.