Witryna internetowa Międzynarodowego Związku Uczonych Muzułmańskich (IUMS) zamieściła wypowiedzi sekretarza generalnego tej organizacji, 'Alego Al-Karadaghiego, w reakcji na zamordowanie francuskiego nauczyciela historii, Samuela Paty, na przedmieściu Paryża 17 października 2020 r. Nauczyciel został zaatakowany i napastnik obciął mu głowę za pokazanie uczniom karykatur proroka Mahometa w ramach lekcji o wolności słowa. Mordercę, 18-letniego czeczeńskiego uchodźcę, zastrzeliły francuskie siły bezpieczeństwa, kiedy odmówił odłożenia broni.  

W dzień morderstwa na witrynie IUMS pojawiły się wypowiedzi Al-Karadaghiego, w których potępił zamordowanie nauczyciela, ale obwiniał także władze francuskie i samą ofiarę, mówiąc, że rolą nauczyciela jest “wpajanie w młodych pokoju zamiast podżegania ich”. W innej wypowiedzi tego samego dnia, również zamieszczonej na tej witrynie oraz na osobistej stronie Facebooka Al-Karadaghiego, twierdził on, że zbrodnia była planowana i zainscenizowana przez władze francuskie w celu oskarżenia islamu o terroryzm i dodał, że “prawdziwy morderca nadal żyje”.

Trzeba przypomnieć, że francuski prezydent, Emmanuel Macron, powiedział 2 października 2020 r., że islam jest “w kryzysie na całym świecie” i naszkicował plan walki z “islamskim separatyzmem” we Francji[1].

IUMS mieści się w Doha i od swojego powstania był wspierany przez reżim Kataru i przez Turcję. Organizację założył w 2004 r. ideolog Bractwa Muzułmańskiego, szejk Jousuf Al-Karadawi, który także jej przewodniczył do końca roku 2018 i który mieszka w Katarze i ma poparcie tamtejszych władz od lat 1960. Witryna IUMS przez lata propagowała ekstremistyczny dyskurs, włącznie z podżeganiem do dżihadu, terroru i nienawiści do Żydów i chrześcijan [2].

’Ali Al-Karadaghi (źródło: Facebook.com/AliAlQaradaghi)

W wywiadzie dla sudańskiej Dorar TV na kilka dni przed morderstwem w Paryżu, Al-Karadaghi powiedział w reakcji na powyższą wypowiedź francuskiego prezydenta, że Macron wyznaje „ideologię krzyżowców” i że Zachód przezywa moralny kryzys.

[Dalszy tekst nie jest spolszczony]

https://www.memri.org/reports/secretary-general-islamic-union-muslim-scholars-ali-al-qaradaghi-resumes-jihadi-incitement


[1] France24.com, October 2, 2020.

[2] In an interview he gave on Al-Jazeera in November 18, 2018, the present head of the IUMS, Dr. Ahmad Al-Raissouni, revealed that Qatar has supported the organization since its inception and that Turkey now funds it as well, and said: „There is nothing wrong with that and we don’t hide it. On the contrary, we are proud of it and we urge all the countries to follow in the footsteps of those two” (aljazeera.net, November 18, 2018).

[3] Iumsonline.org, October 17, 2020.

[4] Iumsonline.org, October 17, 2020; Facebook.com/Ali.AlQaradaghi/posts/4015815391765149, October 17, 2020. It should be noted that the post on the Facebook page does not include the last line („the real murderer is still alive”).