Wprowadzenie

W przemówieniu 4 stycznia 2015 r. na konferencji ekonomicznej w Teheranie prezydent Iranu Hassan Rohani, przywódca obozu pragmatycznego, zaatakował rywalizujący z nim obóz ideologiczny, a szczególnie Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), największą siłę militarną i ekonomiczną w kraju. Przedstawił linię polityczną, ekonomiczną i kulturalną sprzeczną z linią IRGC i podkreślił, że zamierza kierować rewolucyjny reżim irański w umiarkowanym duchu pragmatycznego przywódcy obozu, Haszemiego Rafsandżaniego, którego podstawowymi zasadami są „trwały wzrost gospodarczy bez izolacji politycznej”; polityka gospodarcza zachęcająca konkurencję i inwestycje zagraniczne zamiast obecnego monopolu gospodarczego IRGC; nacisk na nadrzędność zasady suwerenności ludu nad decyzjami Najwyższego Przywódcy (Alego Chameneiego).

Rohani stawia wyzwanie IRGC i Chameneiemu w trzech punktach

Według doniesień irańskich agencji informacyjnych IRNA i Fars, Rohani podkreślił w przemówieniu trzy punkty, kwestionujące ideologię IRGC i Chameneiego:


  1. Dochody IRGC z ich szeroko zakrojonej działalności gospodarczej muszą podlegać opodatkowaniu, a ich monopol w gospodarce kraju musi zostać zakończony. Trzeba zachęcać sektor prywatny, włącznie z inwestycjami zagranicznymi.
  2. Musi zostać przeprowadzone referendum w sprawie reżimu, gospodarki oraz społeczeństwa i kultury (tj. podkreślił, że zasada suwerenności ludu musi mieć pierwszeństwo przed decyzjami Najwyższego Przywódcy).
  3. Musi istnieć opcja pewnych ustępstw irańskich w sprawie wzbogacania uranu w negocjacjach nuklearnych, ponieważ “ wartości reżimu nie są związane z centryfugami” i ponieważ przejrzystość w stosunku do społeczności międzynarodowej i powstrzymanie “niepotrzebnego” wzbogacania nie są ustępstwami w sprawie wartości.

Rohani: „[Mój] rząd nie boi się”

Rohani podkreślił także, że nie boi się gróźb IRGC i powiedział: „Za każdym razem, kiedy mówią, że ta lub tamta organizacja [tj. IRGC] musi płacić podatki, [oni] wpadają w szał – ale ten rząd nie boi się i kontynuuje swoją pracę. Gospodarka nie posunie się do przodu z monopolem [IRGC]. Gospodarkę trzeba uratować od tego monopolu i musi być bardziej konkurencyjna” [1].

Tego samego dnia, 4 stycznia, tuba obozu pragmatycznego, Asriran.com, wyraziła poparcie dla propozycji referendum Rohaniego. Stwierdziła, że propozycja może wywołać negatywne reakcje „pewnych kręgów”, ale że nie wolno pozwolić na sytuację, w której decyzje dotyczące całego narodu są zmonopolizowane przez grupę mniejszościową (we władzach, tj. IRGC) [2].

Raporty MEMRI w serii o walce o władzę w kierownictwie irańskim

Należy wspomnieć, że w ciągu minionego roku MAMRI opublikował serię raportów o walce o władzę w kierownictwie irańskim między obozem pragmatycznym, kierowanym przez Rafsandżaniego i Rohaniego, a obozem ideologicznym, kierowanym przez Najwyższego Przywódcę Alego Chameneiego, do którego należy IRGC.Pragmatyczny obóz Rafsandżaniego-Rohaniego wzywa do suwerenności narodu, która ma mieć pierwszeństwo przed decyzjami Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego. Zasada suwerenności narodu jest znacząca w obozie pragmatycznym i często jest podkreślana przez Rafsandżaniego i Rohaniego.

Poniżej znajduje się lista raportów MEMRI o tej walce o władzę:



Przypisy:

[1] IRNA, Fars (Iran), 4 stycznia 2015. [2] Asriran.com (Iran), 4 stycznia 2015.