2 marca 2023 r. Rotana Khalijiya TV (Arabia Saudyjska) wyemitowała program, w którym saudyjscy uczeni w islamie omawiali islamską karę za apostazję. Ahmed Al-Ghamdi, uczony w islamie z Arabii Saudyjskiej, były szef oddziału Mekki Urzędu ds. Krzewienia Cnót i Zapobiegania Występkom, powiedział, że ludzie mają swobodę decydowania, czy wyznają islam, czy też zostaną apostatami, i argumentował, że nie ma wersetu w Koranie wyraźnie stwierdzającego, że karą za apostazję jest śmierć. Abd Al-Rahman Abd Al-Karim z Saudyjskiego Stowarzyszenia Fiqh odparł, że Koran przewiduje karę śmierci dla apostatów i że istnieje konsensus wśród islamskich prawoznawców w tej sprawie.

Aby zobaczyć klip z telewizyjnej debaty na temat karania apostatów, kliknij tutaj lub poniżej:

Ahmed Al-Ghamdi: „Ludzie, którzy nie wyznają wiary islamskiej, mogą to robić; nie wolno ich zmuszać”

Ahmed Al-Ghamdi: Ludzie, którzy nie wyznają wiary islamskiej, mogą to robić. Nie wolno ich zmuszać. To samo dotyczy ludzi, którzy nawrócili się na islam, a następnie stali się odstępcami. W Koranie są jednoznaczne wersety dotyczące ich wolność, aby to zrobić. Allah powiedział [w Koranie:] „Nie ma przymusu w religii”. To jest jednoznaczny werset i odnosi się do niewiernego przed jego nawróceniem na islam, jak również do ludzi, którzy nawrócili się, a następnie stali się odstępcami. Mogą to zrobić, jak Allah wyjaśnił w wersecie „Nie ma przymusu w religii”.

[…]

W Koranie nie ma wyraźnego wersetu mówiącego, że apostata powinien zostać zabity jako kara za apostazję.

 

[…]

Abd Al-Rahman Abd Al-Karim: Islamscy prawoznawcy zgadzają się, że śmierć jest karą za apostazję

Abd Al-Rahman Abd Al-Karim: Wśród islamskich prawoznawców panuje zgoda co do kary za apostazję. Po pierwsze, zgodnie z hadisem, Prorok Mahomet powiedział: „Kto zmienia swoją religię – zabij go”. Ponadto, kiedy niektórzy ludzie wyrzekli się islamu po śmierci Proroka Mahometa, [kalif] Abu Bakr powiedział: „Na Allaha, zabiję tych, którzy wyrzekli się religii Allaha!” I rzeczywiście zastosował w tym przypadku karę [śmierci].

[…]

To jest poza dyskusją. Takie są zasady i kary w szariacie. W Koranie jest wymienionych siedem kar religijnych i nie można wątpić w te kary religijne.

Dziennikarz: Co to za kary?

Abd Al-Rahman Abd Al-Karim: Kary za rozbój, cudzołóstwo, homoseksualizm, picie alkoholu, apostazję, morderstwo i kradzież. Kary za te siedem przestępstw są wymienione w Koranie.