W lutym 1989 roku ajatollah Ruhollah Chomeini, założyciel reżimu Islamskiej Rewolucji, wydał fatwę wzywającą każdego muzułmanina do zabicia autora Salmana Rushdiego za jego powieść Szatańskie wersety, uzasadniając to tym, że książka jest „bluźniercza”, a Rushdie jest niewierny. Przez następne trzy dekady Iran podkreślał, że ta fatwa musi zostać wykonana.

W sierpniu 2022 roku Hadi Matar, muzułmański Amerykanin pochodzenia libańskiego, zaatakował Rushdiego, który miał wygłosić publiczny wykład w Chautauqua w stanie Nowy Jork, poważnie go raniąc.

21 lutego 2023 r. irański duchowny Mohammad Esmail Zarai, sekretarz Ludowej Organizacji Wdrażania fatwy [Ajatollaha] Ruhollaha Chomeiniego w celu zabicia Salmana Rushdiego i główny prokurator wojskowy w prowincji Mazandaran w północnym Iranie, pochwalił Hadiego Matara za atak na Rushdiego i ogłosił, że w nagrodę otrzyma pole o wartości jednego dunamu w Iranie. Zarai powtórzył zaangażowanie organizacji we wdrażanie fatwy i obiecał, że dołoży wszelkich starań, aby to zrobić, i dodał, że ktokolwiek zabije Rushdiego, otrzyma również ziemię w Iranie.  

Należy zauważyć, że Iran oficjalnie zaprzeczył jakiemukolwiek powiązaniu z atakiem Matara na Rushdiego i powiedział, że sam Rushdie jest winny temu, co mu się przydarzyło.

Zarai ogłosił to na konferencji zorganizowanej przez jego organizację. Kolejnym mówcą na konferencji był Mohammad Dżavad Laridżani, który wcześniej pełnił funkcje starszego doradcy do spraw zagranicznych irańskiego najwyższego przywódcy Alego Chameneiego, sekretarza Komitetu Praw Człowieka w irańskim sądownictwie oraz członka Madżlisu.  

Mohammad Esmail Zarai, sekretarz Ludowej Organizacji Wdrażania Fatwy Ruhollaha Chomeiniego w celu zabicia Salmana Rushdiego, przemawiający na konferencji; w tle zdjęcie Hadi Matar w opasce (zdjęcie: Fars, Iran, 21 lutego 2023)

Poniżej znajduje się tłumaczenie przemówienia Zaraiego na konferencji: [1]

Ludowa organizacja wdrażająca fatwę Ruhollaha Chomeiniego, by zabić Salmana Rushdiego: Więcej ziemi otrzyma ten, kto wyśle tego wirusa zepsucia do piekła 

Dziękujemy młodemu Amerykaninowi [Hadi Matarowi] z całego serca za odważną akcję, którą przeprowadził w celu wprowadzenia w życie historycznej fatwy wydanej przez imama [ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego]. Jego sukces w oślepieniu Salmana Rushdiego jednym okiem a sparaliżowanie jego ręki przyniosło muzułmanom wielką radość.  

„Salman Rushdie to chodzący trup. Aby uhonorować ten odważny czyn, [Matar] lub jego przedstawiciel prawny zostanie nagrodzony podczas specjalnej ceremonii około 1000 metrów kwadratowych wartościowej i żyznej ziemi rolnej, podarowanej w imieniu nieżyjącego hadża i szejka, Hosseina Zaraiego.

Więcej ziemi zostanie przyznane temu, kto wyśle tego wirusa korupcji [tj. Rushdiego] do piekła. Wierzymy, że ta fatwa musi zostać wprowadzona w życie w każdych okolicznościach i dołożymy wszelkich starań, aby wprowadzić w życie tę historyczną fatwę imama [Chomeiniego]. 


[1]  Fars (Iran), February 21, 2023.