Poniższy raport jest darmową próbką z MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

15 marca 2018 r. saudyjska gazeta “Al-Sharq Al-Awsat” poinformowała, że sąd w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej rozpoczął przesłuchania w sprawie sześciu saudyjskich członków Państwa Islamskiego (ISIS) oskarżonych o strzelanie do duńskiego obywatela i o planowanie zabicia obywateli USA w mieście Tabouk w Arabii Saudyjskiej, o planowanie zabicia Francuzki z prowincji Tayma’a Provence i o planowanie zabicia agenta służb specjalnych i byłego pracownika rządowego w innych miejscach.

Według gazety, która nie identyfikuje tych osób, pierwszy podejrzany we współpracy z drugim i trzecim działał w oparciu o rozkazy, jakie otrzymał od dowódców ISIS, by zastrzelić Duńczyka, który odniósł poważne rany postrzałowe. Pierwszy podejrzany, pisze gazeta, promował także ISIS, zachęcał ludzi, by wspomogli je finansowo, używał symbolu ISIS na swoim profilu na Twitterze i próbował przedostać się do Syrii, by dołączyć do ISIS.

Ponadto przysiągł wierność przywódcy ISIS, Abu Bakr Al-Baghdadiemu, planował ze swoim bratem i drugim podejrzanym zamach na byłego pracownika rządu przez wysadzenie ładunku wybuchowego lub pasa samobójczego, jak również zamach na agenta służb specjalnych i wehikuł patrolowy. Ponadto poprosił o fatwę od duchownego ISIS z zezwoleniem na zabicie agenta służb specjalnych, który aresztował członków ISIS w Al-Hassa.

W dodatku do tych zarzutów pierwszy podejrzany jest także oskarżony o zachęcanie członków ISIS w Arabii Saudyjskiej do tworzenia komórek obejmujących po trzy osoby, do przeprowadzania zamachów terrorystycznych wewnątrz kraju, planował identyfikację pilotów w siłach powietrznych Arabii Saudyjskiej i agentów tajnych służb w celu zabicia ich oraz zachęcał czwartego podejrzanego do zabicia obywateli USA.

Drugi podejrzany, według relacji gazety, został oskarżony o planowanie i strzelanie do Duńczyka, przeprowadzanie operacji terrorystycznych i zaprojektowanie logo zachęcającego Saudyjczyków do wypowiedzenia lojalności wobec króla.

Trzeci podejrzany został oskarżony o współpracę w celu zabicia Duńczyka za jego rolę w filmowaniu tej operacji i wysłaniu filmu pierwszemu podejrzanemu za pośrednictwem Telegram, jak również za współpracę z innymi w celu zabicia byłego pracownika rządowego.

Gazeta podaje następnie, że czwarty, piaty i szósty podejrzani zostali oskarżeni o próbę podróży do Syrii i Jemenu, by przyłączyć się do ISIS, o planowanie zabicia Francuski podczas jej wizyty zabytków w prowincji Tayma’a i o wspieranie organizacji terrorystycznej i o pochwalanie jej działań.

Gazeta wspomina, że prokurator zażądał kary śmierci dla pierwszego, drugiego i trzeciego z oskarżonych i „surowej” kary dla pozostałych, by powstrzymać ich i innych od popełniania tego typu przestępstw.

Źródło: Aawsat.com, 16 marca 2018.