19 marca 2018 r. w przemówieniu na spotkaniu Autonomii Palestyńskiej (AP) i kierownictwa OWP w Ramallah prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud ‚Abbas, zaatakował zachowanie USA w regionie i powiedział, że “tak zwana ‘Wiosna Arabska’… jest w rzeczywistości ‘Wiosną Amerykańską’”, która zaczęła się w Gazie zamachem stanu w 2007 r.  Jej celem, powiedział, było „oddzielenie Strefy Gazy od Zachodniego Brzegu, żeby nie było zjednoczonego państwa palestyńskiego” i dodał, że Hamas otrzymał gwarancje od USA dla zrobienia tego. Administracja Trumpa, powiedział, realizowała plan zniszczenia narodowego przedsięwzięcia palestyńskiego „przez ogłoszenie Jerozolimy stolicą Izraela, przez decyzję przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy… i przez uznanie osiedli za legalne”. Dodał, że ambasador USA w Izraelu, David Friedman, popiera osiedla i on oraz jego rodzina sami są osadnikami; następnie wyklinał go, nazywając go “synem psa”.  

Te wypowiedzi są dodatkowymi dowodami pogorszenia stosunków między administracja Trumpa z AP. Poprzednio, 14 stycznia 2018 r. Abbas ogłosił, że Wiosna Arabska ma swój początek w USA, odrzucił żądanie administracji Trumpa zatrzymania wypłat dla uwięzionych palestyńskich terrorystów i rodzin palestyńskich “męczenników” i powiedział, że AP nie akceptuje dłużej USA jako mediatora między AP a Izraelem[1].

Po wypowiedziach ‚Abbasa 19 marca ruch Fatahu zamieścił na swoich kontach społecznościowych plakat z wizerunkiem ambasadora Friedmana wraz z hasztagiem po arabsku „#Kolonialista, Osadnik, Syn Psa”. Należy wspomnieć, że w doniesieniach oficjalnych mediów AP o wypowiedzi Abbasa, obelga o „synu psa” jest pominięta[2].

Żeby zobaczyć wypowiedź ‚Abbas z 19 marca w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej:

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty wypowiedzi Abbasa z 19 marca oraz post Fatahu w mediach społecznościowych o ambasadorze Friedmanie:

Wypowiedź ‚Abbasa, 19 marca 2018

‚Abbas: Powiedziałem tysiąc razy, że tak zwana “Wiosna Arabska”, którą wychwalają ograniczeni idioci, niezdolni do myślenia, jest w rzeczywistości “Wiosną Amerykańską”, która zaczęła się w Gazie. Wszyscy wiemy jak [Hamas] dołączył do wyborów, a potem zorganizował zamach stanu, otrzymawszy wiele [amerykańskich] gwarancji, zarówno tajnych, jak publicznych, ponieważ USA chcą oddzielić Strefę Gazy od Zachodniego Brzegu, żeby nie było zjednoczonego państwa palestyńskiego. To jest coś, co powinniśmy wiedzieć. Musimy uznać prawdę. Nie wolno dłużej unikać prawdy.

Zniszczenie narodowego przedsięwzięcia palestyńskiego jest spiskiem, który administracja Trumpa zaczęła realizować przez ogłoszenie Jerozolimy stolicą Izraela, przez decyzję o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy, przez zatrzymanie funduszy dla UNRWA i przez uznanie osiedli za legalne. To oświadczyło kilku amerykańskich oficjeli, a przewodzi im ich ambasador w Tel Awiwie, David Friedman, który powiedział, że “oni budują na swojej ziemi”.

Ty synu psa! Budują na swojej ziemi? On sam jest osadnikiem z rodziny osadników, niemniej jest amerykańskim ambasadorem w Tel Awiwie! Czegóż możemy od niego oczekiwać?

Plakat Fatahu z Friedmanem i hasztagiem #Kolonialista, Osadnik, Syn Psa”

Jak napisano powyżej, także 19 marca, po wypowiedziach Abbasa, ruch Fatahu, któremu przewodniczy Abbas, zamieścił na swoich mediach społecznościowych plakat z wizerunkiem ambasadora Friedmana i z hasztagiem po arabsku „#Kolonialista, Osadnik, Syn Psa”.

Plakat Fatahu z ambasadorem Friedmanem (Źródło: Facebook.com/officialfateh1965, 19 marca 2018)


[1] See MEMRI TV Clip No. 6371, Mahmoud Abbas: The Plo Should Reexamine Its Agreements With Israel; We Will No Longer Accept The U.S. As Mediator, January 14, 2018.

[2] For example, in reports by the official news agency Wafa.ps, March 19, 2017.