W artykule z 15 maja 2019 r. w saudyjskiej, anglojęzycznej gazecie „Arab News”, dr Hamdan Al-Szehri, politolog i badacz spraw międzynarodowych, wezwał do międzynarodowej akcji przeciwko Iranowi i odpowiedzi na sabotaż 13 maja saudyjskich tankowców u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich i ataku 14 maja na saudyjski rurociąg naftowy. Te incydenty, napisał, dowodzą, że Iran jest zdecydowany na użycie milicji, które kontroluje, do zagrożenia bezpieczeństwu regionu i całego świata. Tak więc, uznanie tych milicji za organizacje terrorystyczne, co kilka krajów już zrobiło, nie wystarcza. Zamiast tego istnieje potrzeba poważnego i konkretnego działania przeciwko nim i przeciwko samemu irańskiemu reżimowi, który finansuje, rekrutuje i szkoli terrorystów w regionie. Jeśli to nie zostanie zrobione, podkreślił Al-Szehri, chaos i terror zapanują wszędzie i zapobieżenie rozprzestrzenieniu się broni jądrowej stanie się bardzo trudne.

Poniżej podajemy jego artykuł z ”Arab News”[1]:

Dr Hamdan Al-Szehri (źródło: Arab News, Arabia Saudyjska)

Iran kontynuuje swoją terrorystyczną działalność i dokonuje jej z morza, nieba i lądu przeciwko celom w krajach Zatoki. Dwa dni temu saudyjskie tankowce zostały zaatakowane u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich. We wtorek uzbrojone drony zaatakowały rurociągi naftowe w Arabii Saudyjskiej.

Teheran pokazuje swoje prawdziwe oblicze przez podważanie stabilności w regionie. Pokazuje, że może użyć swoich terrorystycznych milicji w regionie do przeprowadzenia swoich nikczemnych zamysłów. Te dwa incydenty wysłały komunikat całemu światu, że Iran zamierza zniszczyć regionalne bezpieczeństwo i stabilność. Przez podważanie regionalnego bezpieczeństwa  Iran stał się także zagrożeniem międzynarodowego bezpieczeństwa.

Atak dronów na rurociągi naftowe i sabotaż czterech statków, włącznie z dwoma saudyjskimi tankowcami, mają na celu bezpośrednie zagrożenie globalnych dostaw ropy naftowej. To powinno zmusić międzynarodową społeczność do wystąpienia przeciwko tym atakom terrorystycznym i uczynienia wspólnego wysiłku, by potępić i ukarać sprawców tych czynów. Obecnie nadszedł czas na realne, konkretne i poważne działania przeciwko Iranowi i jego milicjom.

Te ataki dowodzą, że ważne jest przeciwstawienie się terrorystycznym bytom, włącznie z Huti w Jemenie, którzy są 100 procentach wspierani przez Iran. Arabia Saudyjska doznaje jednego z najgorszych rodzajów terroru w regionie ze strony organizacji takich jak Daesh, Al-Kaida, Hezbollah, Huti i milicje w Iraku i Syrii – większość z nich stowarzyszona z Teheranem.

Większość tych organizacji jest produktem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC). Zostały one zaklasyfikowane przez organizacje światowe i kluczowych członków społeczności międzynarodowej jako organizacje terrorystyczne.

Czy jednak wystarczy tylko zaliczenie ich do organizacji terrorystycznych? Czy nie jest obowiązkiem społeczności międzynarodowej zapobieżenie temu, by sabotowały międzynarodowe interesy i globalną gospodarkę? Pora położyć kres temu reżimowi w Teheranie, który finansuje, rekrutuje, szkoli i gości wszystkich terrorystów w regionie.

Dlaczego świat milczy i poddaje się irańskiemu szantażowi? Jeśli nie będzie rzeczywistego odstraszenia tego reżimu, cały region będzie w chaosie. Terror będzie wszędzie. Zapobieżenie rozprzestrzenianiu [broni] jądrowej będzie skrajnie trudne. Nikt nie wzywa do wojny, ale istnieje poważna potrzeba realnego działania, by zdemontować wspierane przez Iran milicje w regionie i zmusić Teheran do zmiany swojego złowrogiego zachowania.


[1] Arab News (Saudi Arabia), May 15, 2019.