13 kwietnia 2019 r. oficjalna agencja informacyjna Syrii doniosła, że izraelskie samoloty zbombardowały „militarną placówkę” w mieście Masjaf w prowincji Hama[1]. Syryjskie opozycyjne witryny internetowe informowały, że celem było miejsce produkcji irańskich pocisków balistycznych średniego zasięgu i kwatera główna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC) oraz wspieranych przez Iran milicji[2]. Reagując na ten incydent oraz na wcześniejsze uderzenia izraelskie w Syrii, Jousuf Rizka, publicysta związanej z Hamasem gazety „Filastin” i były doradca przywódcy Hamasu Ismaila Haniji, napisał artykuł zatytułowany Tchórze nie tworzą historii, w którym surowo ganił syryjski reżim i Iran za brak odwetu wobec Izraela za te uderzenia. Oskarżył ich, jak również Hezbollah, o pozostawianie Syrii bez obrony i pozwalanie Izraelowi robienia, co chce na jej terytorium i w przestrzeni powietrznej.  

Należy wspomnieć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy Rizka krytykuje reżim Assada i jego brak przeciwstawiania się Izraelowi[3].

Jousuf Rizka (źródło: Facebook.com/216300578860054)

Poniżej podajemy fragmenty z niedawnego artykułu Rizki[4]:

Kilka dni temu syjonistyczna marynarka zaatakowała syryjskie [miasto] Masjaf…  Pociski uderzyły w bazy wojskowe w Masjaf, gdzie trzymane są i unowocześniane irańskie pociski Zilzal… Według ekspertów jest to pierwszy raz, kiedy Izrael zaatakował syryjskie bazy z morza. Może to być z powodu niepokoju [Izraela], że jego samoloty mogą natknąć się na rosyjskie samoloty [nad Syrią]. Jest także możliwe, ze Izrael chciał upokorzyć razem Syryjczyków i Irańczyków za zgodą rosyjską. Atak pociskami przeszedł bez odpowiedzi i wyniki były takie, jakie zamierzał Izrael. Syryjczycy i Irańczycy zacisnęli zęby i powstrzymali się od reakcji, jak gdyby ten incydent był nieunikniony lub nie było możliwości odpowiedzi. [Syryjczycy i Irańczycy] nawet nie [potrudzili się] grożeniem w mediach, że odwet przyjdzie w czasie i miejscu, jakie wybiorą.

Dlaczego Syria – która była tak okrutna dla narodu syryjskiego w ostatnich latach – pozostaje milcząca? [Ponieważ] Izrael jest przerażający i zatrważający, by się z nim mocować. Iran nie chce wojny z Izraelem na ziemi syryjskiej. [Ponadto,] Iran i Syria nie wiedzą, jak zareagowałaby Rosja, gdyby odpowiedzieli na umyślny atak Izraela, więc nie znaleźli żadnego rozwiązania  poza milczeniem, przełknięciem dumy i minimalizowaniem znaczenia ataku. Izrael wyłonił się więc zwycięski, mówiąc obu stronom [Syryjczykom i Irańczykom]: Jeśli powtórzycie [wasze złe zachowanie], [uderzymy] znowu i nic w Syrii nie jest bezpiecznie poza zasięgiem naszych samolotów i naszej marynarki. Syryjski Golan stał się izraelskim Golanem lub może powinienem powiedzieć, „amerykańsko-izraelskim Golanem” [nawiązanie do uznania izraelskiej suwerenności nad Golanem przez prezydenta USA, Trumpa, 25 marca 2019 r.] – niemniej nie było syryjskiej reakcji na tę doniosłą zmianę. Syryjskie [miasto] Masjaf [zostało zaatakowane]… niemniej Syria nie zareagowała. Co więcej może zdarzyć się jutro?!

Nawet Liban i Hezbollah zareagowali silniej niż Syria. Hezbollah groził Izraelowi, podczas gdy Syria [nawet] nie groziła, że zareaguje na syjonistyczne uderzenie przez otwarcie bram oporu z syryjskiego Golanu, na przykład, lub syryjskim uderzeniem pociskami [w Izrael]. Niestety, Syria jest areną, gdzie [izraelski] wróg robi jak mu się podoba, mimo obecności Rosji, Iranu i Hezbollahu… Co stało się z Syrią, która nosiła przydomek „pierwszego kraju oporu”?! Co by się stało, gdyby reżim w Damaszku ośmielił się odpowiedzieć na atak na Masjaf?! Co by się zdarzyło gdyby Iran ośmielił się wziąć odwet?! Tchórze nie tworzą historii…


[1] Sana.sy, April 13, 2019.

[2] Zamanalwsl.net, syriahr.com, April 13, 2019.

[3] In an article he penned in 2013, after the Syrian regime threatened to open up a „resistance front” against Israel in the Golan, he noted that, instead of attacking Israel, this regime was actually attacking its own people. See MEMRI Special Dispatch No. 5307,  Assad And His Allies Threaten To Open A Front In Golan Heights, May 21, 2013.

[4] Filastin (Gaza), April 16, 2019.