Uczony w islamie, Mazin Abdul-Adhim z Hizb ut-Tahrir Canada, powiedział w kazaniu wygłoszonym w piątek, 13 listopada 2020 r., które zamieścił na swoim kanale YouTube, kanadyjski Dzień Pamięci i amerykański Dzień Weteranów są świętami, które upamiętniają zniszczenie Osmańskiego Kalifatu podczas I wojny światowej i kolonialnej inwazji na Afrykę Północną i Palestynę. Powiedział, że muzułmanie nie są w stanie wyzwolić Palestyny, ponieważ ich rządy są „skolonizowane”. Dodał, że muzułmanie są jedynym narodem, który jest bezradny, kiedy jego członkowie są poniżani, obrażani i zabijani.  

Aby zobaczyć klip z imamem Mazinem Abdul-Adhimem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Oni nie chcą, byście wiedzieli, że I wojna światowa była o zniszczenie [Osmańskiego] Kalifatu i inwazję Afryki Północnej, inwazję Libanu i Palestyny…”  

Imam Mazin Abdul-Adhim: Dwa dni temu był zarówno Dzień Pamięci, jak Dzień Weteranów.

[…]

Dzień Pamięci i Dzień Weteranów, i wszystkie te upamiętniające dni, które obchodzi się na całym świecie, zaczęły się od I wojny światowej.

[…]

Ale wojna światowa – a słyszę tego mnóstwo –  słyszę “dla obrony naszej wolności zniszczono wielkie zło”. Co? O czy wy mówicie? Czy ktokolwiek tutaj wie, jakie wielkie zło zostało zniszczone w I wojnie światowej? Odpowiedzią jest Osmański Kalifat.

[…]

Oni nie chcą, byście wiedzieli, że I wojna światowa była o zniszczenie  khilafah [kalifatu] i inwazję Afryki Północnej, inwazję Libanu i Palestyny, i tak dalej.

[…]

Wielka Brytania stworzyła porozumienie z Herzlem, żeby mu dać – Herzl jest wynalazcą syjonizmu dla Palestyny – zgodzili się dać mu Palestynę trzy lata przed zakończeniem wojny. Rozumiemy więc, że była to rzeczywista inwazja na nasze ziemie i zniszczenie jedynej rzeczy, która broniła naszym ziem.

[…]

„Nie możemy wyzwolić Palestyny? [To jest] ponieważ nasze rządy… są skolonizowane… Jesteśmy obecnie okupowani… od I wojny światowej”

Nie możemy wyzwolić Palestyny? Otoczonej przez setki i setki milionów muzułmanów, nie możemy wyzwolić Palestyny? To z powodu naszych rządów… Jesteśmy skolonizowani, jesteśmy obecnie okupowani – nadal, od I wojny światowej.

[…]

I wojna światowa jest upamiętnieniem zniszczenia khilafah przez alianckich żołnierzy, a czy wiecie, ilu muzułmanów przy tym zabito? 2,5 miliona muzułmanów zabito w tej wojnie.

[…]

Spójrzcie więc na upokorzenie, przed jakim stoimy. Jesteśmy jedyną ummah na świecie, dokąd można przyjść, podeptać ją i obrażać, i pluć, i zabijać, a my nie możemy zrobić niczego.