W wystąpieniu umieszczonym na Internecie 27 czerwca 2012 r. saudyjski duchowny szyicki szejk Nimr Baqer Al-Nimr radował się z powodu niedawnej śmierci saudyjskiego następcy tronu księcia Najifa bin Abd Al-Aziz, mówiąc: „Dlaczego nie mielibyśmy być szczęśliwi z powodu śmierci człowieka, który więził i zabijał nasze dzieci?” Al-Nimr oświadczył, że następca tronu książę Najif, saudyjski minister spraw wewnętrznych, który zmarł 16 czerwca 2012 r. będzie „zjadany przez robaki i będzie cierpiał męki piekielne w grobie”. Nazwał reżim saudyjski “niebezpiecznym, tyrańskim reżimem” i wezwał Allaha, by “zabrał im życie, jednemu za drugim – dynastiom Saudów, Chalifa i Al-Assada”.

8 lipca 2012 r. Al-Nimr został aresztowany przez saudyjskie siły bezpieczeństwa. Aresztowano go, kiedy Al-Nimr, uciekając przed siłami bezpieczeństwa, rozbił samochód o ścianę i został ranny. Wydarzenie to wywołało demonstracje jego zwolenników w Karif, podczas których zginęło dwóch szyitów, a wielu zostało rannych. Nie jest to pierwsze starcie Al-Nimra z władzami saudyjskimi. Był uprzednio wielokrotnie aresztowany za wzywanie do reform i za krytykowanie rodziny Al-Saud[1] .

Poniżej podajemy fragmenty:

„Będzie zjadany przez robaki i będzie cierpiał męki piekielne w grobie”

Szejk Nimr Al-Nimr: […] Kim są ci tyrani? To wszystko jest nonsens. No to co, że mają pieniądze i władzę?

Gdzie jest teraz armia Najifa? Czy obroni go przed Aniołem Śmierci? Gdzie są jego agencje wywiadowcze? Będzie zjadany przez robaki i będzie cierpiał męki piekielne w grobie.

Dlaczego król nie ustąpi, kiedy nadchodzi czas? Czy Anioł Śmierci musi przyjść, żeby zabrać jego duszę? Najif nie ustąpił, a więc Anioł Śmierci musiał zabrać jego duszę, byśmy się go pozbyli.

Imam Hussein said: “Nikt, kto rozlewa krew, nie wejdzie do raju”. Czy Najif wejdzie do raju? Niektórzy mówią: „Nie mów źle o Najifie, bo nie żyje. Czy jesteście głupi?

„Dlaczego nie mielibyśmy się radować?”

Czy nie widzicie, że Koran mówi: „Tego dnia wierni będą się radować”? Dlaczego nie mielibyśmy być szczęśliwi z powodu śmierci człowieka, który więził i zabijał nasze dzieci? To jest człowiek, który szerzył strach i terror, więc dlaczego nie mielibyśmy się radować?

Chwała Allahowi! Niechaj zabierze im życie, jednemu po drugim – dynastiom Saudów, Chalifa i Al-Assad.

Synowie Abd Al-Aziz będą rządzić tym krajem do Dnia Sądu Ostatecznego – to oświadczał Najif. Zobaczmy, jak nim rządzi… Niechaj rządzi z grobu. To jest niebezpieczny, tyrański reżim.

Kim jest klan Saudów? Zabijają naszych braci w Bahrajnie. Jeśli cokolwiek dobrego może od nich przyjść, niechaj wyzwolą Palestynę od syjonistów, zamiast [prześladować] pół miliona Bahrańczyków – dobrych, bezbronnych ludzi.

„Wy, lwami Sunny?… nie rozśmieszajcie mnie”

[Klan Saudów] mówi, że są “lwami Sunny”. Wy, lwami Sunny? Phi… Nonsens. Powiedzieli: “Jesteśmy lwami Sunny przeciwstawiajacymi się Iranowi”. Nie rozśmieszajcie mnie. Wy? Przeciwstawiacie się Iranowi? W dniu, w którym Saddam wszedł do Kuwejtu, wszyscy uciekliście i sprowadziliście USA, żeby was bronili. […]


[1] “Al-Riyadh”, Rasid.com, 9 lipca 2012.