W niedawnym wywiadzie telewizyjnym saudyjski duchowny Muhammad Musa Al-Sharif bronił wydawania za mąż nieletnich dziewczynek mówiąc: „Aisza powiedziała, że kiedy dziewczynka kończy dziewięć lat, staje się kobietą”. W wywiadzie nadanym przez saudyjski kanał Al-Daleel TV 19 lutego 2010 r. minimalizował rozmiary tego zjawiska mówiąc, że z 10 milionów saudyjskich kobiet tylko 3 tysiące dziewczynek poniżej 13 lat wydano za mąż za mężczyzn starszych od nich o ponad 20 lat. „Ta sprawa została rozdmuchana poza wszelkie proporcje” – powiedział.

W sprawie traktatów dotyczących praw człowieka, które ustalają minimalny wiek zamążpójścia na 18 lat, Al-Sharif powiedział: “Jeśli naruszają one prawo islamskie, powinniśmy je wyrzucić, bo nie są warte atramentu, którym zostały napisane. Z całym szacunkiem, te międzynarodowe traktaty są nic nie warte… Kto jest odpowiedzialny za prawa człowieka i traktaty międzynarodowe? Ateiści, chrześcijanie i cudzołożnicy, z całym szacunkiem”.

Żeby obejrzeć ten odcinek w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/2399.htm .

“Kiedy dziewczynka kończy dziewięć lat, staje się kobietą”

Dziennikarz: Ze zdumieniem słyszymy na spotkaniu towarzyskim, jak stary mężczyzna przechwala się, że ożenił się z młodą dziewczynką i szczyci się tym, że dostał ją jako dar od jej ojca lub że kosztem tej biednej dziewczynki zawarł umowę biznesową z jej rodzicami, którzy nie dbali o jej dziecięcą niewinność ani człowieczeństwo, lub rodzicami, których bieda zmusiła do zapłacenia starcowi własną córką.

W dzisiejszym programie zapytam mojego gościa, doktora Al-Sharifa, czy słuszne jest ze strony rodziców i społeczeństwa pozwalanie na zamążpójście dziewczynek w wieku 10 lub 12 lat. Prawo w świecie cywilizowanym uważa te małżeństwa za przestępstwo. Jak patrzy na nie nasze prawo religijne?

[…]

Muhammad Musa Al-Sharif: Ta kwestia została rozdmuchana poza wszelkie proporcje. Mówimy, że taka dziewczynka jest „nieletnia”, ale słowniki nie definiują dziewczynki jako nieletniej, jeśli osiągnęła dojrzałość płciową. Aisza powiedziała, że kiedy dziewczynka kończy dziewięć lat, staje się kobieta. Bądźmy praktyczni. Odłóżmy to wszystko na bok.

Jaki jest procent takich małżeństw w Arabii Saudyjskiej? W Arabii Saudyjskiej mamy 20 milionów ludzi. Połowa z nich to kobiety – to jest 10 milionów. Według najbardziej skrajnych statystyk, jakie czytałem, 3 tysiące dziewczynek poniżej 13 roku życia wydano za mąż za mężczyzn starszych od nich o ponad 20 lat. To jest 3 tysiące z 10 milionów, mniej więcej. Co te liczby znaczą?

Dziennikarz: Ale czy nie sądzi pan, że 3 tysiące to…

Muhammad Musa Al-Sharif: Proszę mi pozwolić… Czy 3 tysiące z 10 milionów stanowi zjawisko społeczne?

Dziennikarz: Ale także te 3 tysiące dziewczynek ma prawa.

Muhammad Musa Al-Sharif: Niewątpliwie.

Dziennikarz: Powinniśmy rozważyć ludzki aspekt, choćby były to tylko trzy dziewczynki.

[…]

„Kiedy prawo islamskie odnosi się do pewnej kwestii – nie potrzebujemy praw człowieka”

Muhammad Musa Al-Sharif: W wielu gazetach sugerowano, że minimalnym wiekiem do zawarcia małżeństwa powinno być 18 lat. Dlaczego 18? Powiedzieli, że Arabia Saudyjska jest zobowiązana do czegoś zwanego Traktatem Praw Człowieka, który ustala minimalny wiek zamążpójścia na 18 lat. To jest, oczywiście, nie do zaakceptowania.

Dziennikarz: Dlaczego?

Muhammad Musa Al-Sharif: Czytałem, że oficjalny rzecznik rządu USA powiedział, iż martwi się o małżeństwa dziewczynek w Arabii Saudyjskiej. To jest naprawdę śmieszne. Poziom prostytucji dziecięcej w społeczeństwach amerykańskim i zachodnich jest olbrzymi. To jest dobrze znany fakt.

Po drugie, wszystkie dzieci, których śmierć spowodowały USA w Palestynie i Iraku… Ci ludzie nie wstydzą się powiedzieć, że niepokoją się o Arabię Saudyjską, mimo że spowodowali śmierć setek tysięcy dzieci w Palestynie i Iraku. To jest naprawdę wypaczona logika.

Po trzecie, kiedy prawo islamskie odnosi się do pewnej kwestii – nie potrzebujemy praw człowieka..

[…]

Jeśli rząd saudyjski ustanowi minimalny wiek zamążpójścia na 18 lat, zostanie skrzywdzonych wiele dziewcząt w wieku 13 i 14 lat

Muhammad Musa Al-Sharif: Załóżmy, że jest 13-letnia dziewczyna… Niech będzie 14-letnia. Jej ojciec widzi, że jest ona fizycznie rozwinięta, osiągnęła dojrzałość płciową i ma poczucie zrozumienia – nic w prawie islamskim nie przeszkadza w wydaniu jej za mąż.

[…]

Dziennikarz: Czy byłby pan skłonny wydać swoją 10-letnią córkę za mężczyznę, który skończył 80 lat?

Muhammad Musa Al-Sharif: Nie bracie, nie byłbym, ale jest różnica między prawem islamskim i praktyką. Nie byłbym zadowolony, ale bym tego nie zabronił.

[…]

Załóżmy, że rząd posłucha tych ludzi, niech Bóg broni, i ustali minimalny wiek zamążpójścia na 18 lat. Jest wiele dobrych dziewcząt, które w wieku 13 lub 14 lat są rozwinięte i gotowe do małżeństwa. Są setki tysięcy takich dziewcząt w naszym społeczeństwie. Nie zostaną one wydane za mąż. Będą musiały czekać 3 lub 4 lata, aż ukończą 18 lat. To stanowi niesprawiedliwość dla dużego sektora społeczeństwa – w porównaniu z kilkudziesięcioma lub kilkuset dziewczynami, które zostałyby skrzywdzone z powodu chciwości swoich ojców.

[…]

Ateiści, chrześcijanie i cudzołożnicy są odpowiedzialni za traktaty praw człowieka

Muhammad Musa Al-Sharif: Jesteśmy zobowiązani do traktatów międzynarodowych jak długo nie naruszają one prawa islamskiego. Jeśli naruszają prawo islamskie, powinniśmy je wyrzucić, bo nie są warte atramentu, którym zostały napisane. Z całym szacunkiem, traktaty międzynarodowe są nic nie warte.

[…] Kto jest odpowiedzialny za prawa człowieka i traktaty międzynarodowe? Ateisci, chrześcijanie i cudzołożnicy, z całym szacunkiem.