W ostatnich dniach nasiliła się aktywność ruchu salafitów-dżihadystów w Jordanii, który zaczął organizować duże protesty w centralnych miejscach stolicy. Dwa wiece protestacyjne przeprowadzono w Ammanie w ostatnim tygodniu, a kolejny jest planowany na niedzielę (13 marca 2011). Aktywiści salafici-dżihadyści domagają się uwolnienia swoich więźniów z więzień jordańskich i zaprowadzenia prawa szariatu w kraju. Podczas protestów pokazują jawnie dżihadystyczne symbole, takie jak sztandar Islamskiego Państwa Iraku (czyli Al-Kaidy w Iraku), czego poprzednio nie było widać w demonstracjach w Jordanii (patrz zdjęcia poniżej).

W pierwszym proteście salafitów-dżihadystów, który miał miejsce 1 marca przed największym meczetem Ammanu, wzięło udział około 500 ludzi, którzy domagali się łaski dla więźniów salafitów-dżihadystów. Wykrzykiwali oni hasła przeciwko demokracji i świeckości, a za prawem szariatu i dżihadem, takie jak: „Nie ma alternatywy dla prawa Allaha” i „Dżihad jest naszą drogą”. Według relacji demonstranci starli się z policją i oskarżyli ją o to, że jest finansowana przez UE i USA.

Wybitną postacią na demonstracji był Abu Muhammad Al-Tahawi, jeden z przywódców ruchu salafitów-dżihadystów w Jordanii. Znany on jest ze swoich bliskich związków z duchowym przywódcą tego ruchu, Abu Muhammadem Al-Makdisim, aresztowanym kilka miesięcy temu przez władze Jordanii [1] .

Druga demonstracja odbyła się tylko pięć dni później, 6 marca, przed biurami króla i głównym budynkiem rządu. Przybyło na nią 300 osób, którzy machali flagami Al-Kaidy, powtarzali żądanie uwolnienia więźniów, a także atakowali USA i Izrael i wzywali „bojowników dżihadu w Egipcie, Tunezji, Libii i Jemenie do wprowadzenia [praw] szariatu oraz Koranu”. Wykrzykiwali hasła poparcia Abu Muhammada Al-Makdisiego i inne hasła, takie jak “Lud chce prawa koranicznego” i “Chajbar, Chajbar, o Żydzi, armia Mahometa powróci” [2] . Wśród demonstrantów byli zwolnieni więźniowie, którzy protestowali przeciwko torturom i upokorzeniom, jakich doznają – według ich słów – islamiści w więzieniach jordańskich, włącznie z chłostą i ogoleniem głów i bród.

Abu Muhammad Al-Tahawi, który brał również udział w tej demonstracji, wezwał do uwolnienia jordańskich więźniów przetrzymywanych w Iraku i Syrii oraz potępił trwający areszt Abu Muhammada Al-Maqdisiego, mówiąc, że to „służy [interesom] USA, ich marionetek oraz państwa żydowskiego”. W wywiadzie dla Al-Dżaziry powiedział, że oficerowie jordańskiego wywiadu powiedzieli mu, by odwołał demonstrację i grozili mu połamaniem rąk i nóg oraz zrobieniem tego samego innym przywódcom salafitów-dżihadystów, jeśli demonstracja się odbędzie. Al-Tahawi przysiągł, że ruch będzie kontynuował demonstracje dopóki więźniowie nie zostaną uwolnieni i oznajmił, że następny protest odbędzie sie 13 marca przed budynkiem rządu.

Inny mówca podczas demonstracji ostro krytykował króla, nie wymieniając jego imienia: “[Potępimy] tyranów za to, kim są… To oni skorumpowali naród [muzułmański]”. Dodał, że salafici-dżihadysci gniją w więzieniach bez żadnego powodu, podczas gdy “ci, którzy ukradli ziemie plemion [jordańskich] i dali je swoim chrześcijańskim żonom.. ci, którzy rabowali ziemie i są lojalni wobec chrześcijan i Żydów… żyją w pałacach” [3] . Demonstracja trwała godzinę, a jordańskie służby bezpieczeństwa obserwowały z boku i powstrzymały się przed interwencją [4] .

Protestujący trzymają sztandar Islamskiego Państwa Iraku

Zdjęcie: „Al-Sabil” (Jordania), 6 marca 2011


Zdjęcie: “Al-Sabil” (Jordania), 6 marca 2011Zdjęcie: www.aljazeera.net, 6 marca 2011Zdjęcie: www.jordantimes.com 7 marca 2011[1] “Al-Hayat”, “Al-Sharq Al-Awsat” (Londyn), 2 marca 2011. Al-Makdisi odpowiada obecnie przed sądem pod zarzutem związków z terroryzmem. Szczegóły podejrzeń przeciwko niemu, patrz MEMRI JTTM report:” In Advance Of Trial of Prominent Salafi-Jihadi Cleric Al-Maqdisi, 'Al-Sharq Al-Awsat’ Report Reveals Mujahideen Recruitment, Money Transfers, Jihadi Communications – And Possible Al-Maqdisi-Taliban Link.” 30 grudnia 2010, http://www.memrijttm.org/content/en/blog_personal.htm?id=4252&param=GJN .

[2] Bitwa o Chajbar odbyła sie w roku 629 między armią Mahometa a Żydami żyjącymi w oazie Chajbar na północnym zachodzie Półwyspu Arabskiego.

[3] “Al-Hayat” (Londyn), 7 marca 2011; “Al-Sabil” (Jordania), Aljazeera.net, 6 marca 2011.

[4] “Al-Hayat” (Londyn), 7 marca 2011.