W sobotę 27 stycznia 2018 r. grupa palestyńskich aktywistów, wśród nich oficjalni przedstawiciele ruchu Fatahu, przeprowadzili publiczny “proces” prezydenta USA Donalda Trumpa i wiceprezydenta USA Mieke’a Pence’s w obozie dla uchodźców Aida w Betlejem, protestując przeciwko zamrożeniu pomocy finansowej dla UNRWA. Po przeczytaniu „wyroku” umieszczono stryczki na karkach kukieł Trumpa i Pence’a, podniesiono je w powietrze, a potem podpalono. Zdjęcia pokazują jednego z demonstrantów, jak bije kukłę Trumpa butem.

Przewodniczący oddziału Fatahu w obozie, Muhammed Lutfi, wygłosił przemówienie podczas tego protestu, mówiąc, że ruch wzywa wszystkie narody świata, by stanęły obok narodu palestyńskiego i broniły jego praw przed amerykańskim rządem, który brutalnie depcze wszystkie porozumienia. Przedstawiciel Ludowych Komitetów Oporu, Mazen Al-’Azza, powiedział, że “przesłaniem jest, że naród palestyński zapłaci swoją krwią za prawo powrotu i prawo założenia niepodległego państwa Palestyny”. Aktywiści nosili transparenty i plakaty oznajmiające, że Izrael i USA „reprezentują prawdziwy terroryzm”[1]. Na jednym z transparentów był napis: „Syjonizm = Nazizm = faszyzm. USA = ISIS = Terror”.

Żeby zobaczyć film z tego wydarzenia w klipie MEMRI TV kliknij poniżej:

Oficjalne konta Fatahu w mediach społecznościowych informowały o tym wydarzeniu i zamieszczały fotografie z „egzekucji”. Należy wspomnieć, że to nie pierwszy raz Fatah szerzy podżeganie do przemocy wobec Trumpa, włącznie z obrazami wieszania jego kukły[2].

Poniżej znajdują się zdjęcia z protestu wzięte z oficjalnej strony Fatahu na Facebooku[3], jak również z innych palestyńskich i arabskich źródeł[4].


[1] Amad.ps, January 27, 2018.

[2] See MEMRI Special Dispatch No. 7239, Violent Incitement Against Trump On Fatah Social Media Accounts: Comparisons To Hitler, Execution In Effigy, December 19, 2017.

Violent Incitement Against Trump On Fatah Social Media Accounts: Comparisons To Hitler, Execution In Effigy

[3] Facebook.com/officialfateh1965/, January 27, 2018.

[4] Amad.ps, facebook.com/hadafps/ , Al-Yawm Al-Sabi’ (Egypt), January 27, 2018.