Wprowadzenie

Przemoc szalejąca w Syrii zaczęła przelewać się do kilku obszarów w Libanie, gdzie zamieszki spowodowały niedawno śmierć dziesięciu osób cywilnych. 12 maja 2012 r. przemoc wybuchła w Tripoli, blisko libańsko-syryjskiej granicy, kiedy nastąpiły gwałtowne starcia między sunnickimi islamistami a pro-assadowskimi Alawitami. Później wybuchły także starcia między islamistami a libańskimi siłami zbrojnymi, wysłanymi do tego miasta w próbie powstrzymania przemocy. Nocą między 20 a 21 maja strzały ze strony armii libańskiej zabiły sunnickiego szejka Ahmada Abd Al-Waheda w północnej prowincji Akkar[1] . Ten incydent spowodował, że zamieszki rozszerzyły się na inne obszary Libanu, włącznie z Bejrutem, gdzie wybuchły walki między zwolennikami frakcji Saad Al-Haririego, Al-Mustaqbal, a zwolennikami reżimu syryjskiego[2] . 22 maja porwano jedenastu libańskich szyitów w Syrii, podobno sprawcami była Wolna Armia Syryjska (FSA). Rozwścieczyło to szyitów libańskich, którzy wyszli na ulice w Dahiya, w południowym Bejrucie, wywołując obawy o odwetowe porwania z ich strony[3] . Były także doniesienia o gwałtownych starciach – włącznie z ogniem z moździerzy i wzajemnymi porwaniami – między rodzinami libańskimi i syryjskimi po obu stronach granicy w Dolinie Bekaa. Według niektórych źródeł w istocie starcia odbywały się między bojownikami Hezbollahu a FSA[4] .

Głosy w Libanie i gdzie indziej w świecie arabskim oskarżają reżim syryjski o wywoływanie przemocy w Libanie w próbie odwrócenia uwagi od wydarzeń w Syrii oraz próbie wyeksportowania kryzysu do Libanu. Istotnie, doniesienia prasy arabskiej i libańskiej z ostatnich trzech miesięcy wskazują na to, że reżim Assada jest wściekły na rząd libański pod przywództwem Najiba Mikatiego, za jego stanowisko w sprawie kryzysu syryjskiego i nawet żądał, by rząd libański zmienił swoje stanowisko. Według tych doniesień Syria zażądała, by Liban pomógł jej w zwalczaniu powstania przez aresztowanie i ekstradycję uchodźców syryjskich, którzy uciekli do Libanu, włącznie z bojownikami FSA.



Libańskie pojazdy wojskowe w Tripoli[5]



Zamieszki rozszerzyły się na Bejrut[6]

I odwrotnie, Syria i jej sojusznicy w Libanie, Siły 8 Marca, twierdzą, że Tripoli stało się bastionem ekstremistycznych islamistów i Al-Kaidy, którzy kolaborują z FSA przeciwko Syrii i szmuglują bojowników i broń na terytorium Syrii. W liście do sekretarza generalnego ONZ-u ambasador Syrii przy ONZ-cie, Baszar al-Jaafari, skarżył się, że północny Liban stał się siedzibą terrorystów Al-Kaidy, którzy otrzymują broń od pewnych krajów arabskich i zachodnich, włącznie z Arabią Saudyjską i Katarem, która jest następnie szmuglowana do Syrii[7] . Apel Al-Jaafariego do Ban Ki-Moona wywołał obawy w Libanie, że Syria rozpocznie interwencję wojskową na północy kraju[8] . Wyraźnie w reakcji na apel Syrii do Ban Ki-moona cztery państwa Zatoki (Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Kuwejt) odradzały wyjazdy do Libanu i poradziły przebywającym tam swoim obywatelom, by powrócili do domu[9] .

Całość raportu można przeczytać po angielsku tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6419.htm

Zawiera on następujące podrozdziały:

1. Syria żąda ekstradycji uchodźców syryjskich i działaczy antyreżimowych przebywających w Libanie



Syryjscy uchodźcy w Libanie [14]



Wiec solidarności Al-Mustaqbal z narodem syryjskim [37]

2. Siły 14 Marca, Arabia Saudyjska: Syria jest odpowiedzialna za pożogę w Libanie

Eksport kryzysu do Libanu i destabilizacja tego kraju – taktyką syryjską

3. Zwolennicy Syrii: Arabia Saudyjska i USA zachęcają ustanowienie emiratu salafickiego w Libanie Północnym



Strzelec w Al-Tabbanah, Tripoli [51]

Wznowione rozmowy o możliwości ponownego wejścia Syrii do Libanu

4. Czy Liban jest na krawędzi wojny domowej?

Wezwania w Tripoli do utworzenia “Wolnej Armii Libańskiej”

*H. Varulkar i E. B. Picali są pracownikami badawczymi w MEMRI.





[1] Ahmad 'Abd Al-Wahed was a prominent and influential sheikh, and a key anti-Assad activist in the province. Al-Akhbar (Lebanon), May 21, 2012.

[2] Al-Akhbar, Al-Mustaqbal (Lebanon), May 21, 22, 2012.

[3] The FSA denied kidnapping the Lebanese nationals. Elements in the Syrian opposition speculated that the Syrian regime had abducted them in order to destabilize Lebanon. Al-Akhbar, Al-Safir (Lebanon), May 23, 2012; Al-Mustaqbal (Lebanon), May 23, 24, 2012.

[4] Al-Akhbar(Lebanon), May 16, 2012; Al-Sharq Al-Awsat (London), May 14, 17, 2012.

[5] Image source: Al-Safir (Lebanon), May 21, 2012.

[6] Image source: Al-Mustaqbal (Lebanon), May 18, 2012.

[7] Al-Ja’afari called on the UN to hold these countries accountable for funding this terrorism and arming the terrorists. Al-Safir (Lebanon), May 18, 2012; Al-Watan (Syria), May 20, 2012.

[8] In his letter, Al-Ja’afari named certain northern Lebanese towns as involved in terrorism against Syria. A representative of these towns expressed concern over a possible Syrian attack against them. Rozana bu Munsif, a columnist for the Lebanese daily Al-Nahar, likewise warned that Al-Ja’afari’s letter to the UN would be followed by „an increase in Syrian interference in Lebanonand in security and military [operations] carried out under the pretext of fighting terrorists…” Al-Mustaqbal (Lebanon), May 20, 2012; Al-Nahar (Lebanon), May 19, 2012.

[9] Al-Mustaqbal(Lebanon), May 20, 22, 2012. This step triggered angry responses against these countries in Lebanonitself. Al-Akhbar (Lebanon), May 21, 2012.