Darul Uloom Deoband w Indiach

W kwietniu 2012 r. Darul Uloom Deoband – drugie największe seminarium islamskie na świecie po Uniwersytecie Al-Azhar w Kairze – wydało rewolucyjną fatwę (edykt) przeciwko poligamii, doradzając muzułmanom w Indiach, by nie zawierali drugiego małżeństwa. Fatwa przeciwko poligamii cytuje Koran przeciwko wielokrotnym małżeństwom.

Fatwaprzeciwko poligamii zaskoczyła reformistyczny odłam indyjskich muzułmanów, ponieważ Darul Uloom Deoband wydało w ostatnich latach szereg anty-kobiecych fatw, zabraniając im wychodzenia za maż za nie-muzułmanów lub przebywania w pracy z męskimi kolegami, zabraniając nastoletnim dziewczynom jazdy na rowerze i rozmawiania z narzeczonymi przez telefon, zakazując kobietom nauczania religijnego lub wygłaszania kazań oraz pracy jako qazi (sędzia islamski) i inne[1] .

W sprawie poligamii islamscy duchowni z Darul Ifta of Darul Uloom Deoband otrzymali następujące pytanie od niezidentyfikowanej osoby:

„[Angielski oryginał nie został zredagowany] Jestem żonaty od ostatnich 9 lat i mam 2 dzieci. W czasach uniwersyteckich miałem jednostronną miłość z muzułmańską dziewczyną, ale ona jej wtedy nie zaakceptowała. Ale dzisiaj, po tak wielu latach, nie wychodzi za mąż z powodu jakiegoś problemu z włosami, straciła 3-9 centymetrów włosów z przodu i dlatego nie wychodzi za mąż, a teraz znowu jesteśmy w kontakcie i przedstawiłem jej propozycję małżeństwa, a ona ją zaakceptowała i planujemy pobrać się, ona nie ma żadnego problemu z tym, że jestem żonaty i wie także, że mam 2 dzieci i ona jest gotowa. Proszę więc poradzić mi, czy będzie dla mnie dobre ożenienie się po raz drugi?”

Pytanie nosiło numer 38097 na stronie internetowej Darul Ifta, instytutu seminarium, który specjalizuje się w wydawaniu fatw[2] . Fatwa duchownych – datowana na 10 kwietnia 2012 r. – nosiła numer 776/665/B=1433 i stwierdzała:

„[Angielski oryginał nie został zredagowany] Według szariatu jest legalne posiadanie dwóch żon w tym samym czasie, ale ogólnie nie jest to do przyjęcia w zwyczaju indyjskim. Tutaj w Indiach utrzymywanie dwóch żon jest jak zapraszanie setek problemów. Ponadto mąż na ogół nie może zachować sprawiedliwości i równości między dwiema żonami. Stąd więc lepiej jest mieć tylko jedną żonę, jak powiedział Koran: فان لمَ تَعْدِلُواْ فَوَاحِدَةً. {Słowa arabskie: 'A jeśli nie [w rozumieniu: nie jesteś w stanie] być sprawiedliwym dla wszystkich [żon] po równi – to ożeń się [tylko] z jedną’}. Powinieneś porzucić myśl o drugim małżeństwie; inaczej będziesz żałował później.

Allah (Subhana Wa Ta’ala) wie najlepiej”.

Maulana Mufti Arshad Faruqi, który przewodzi Darul Ifta w Darul Uloom Deoband, uzasadniał później tę fatwę: “Jest absolutnie nie do zaakceptowania, że ktoś żeni się po raz drugi lub trzeci bez żadnej ważnej przyczyny. A dokładniej, pomniejsze sprzeczki w rodzinie nigdy nie mogą być przyczyną.

Szariatdaje muzułmaninowi prawo posiadania na raz czterech żon. Ale w takim wypadku staje się odpowiedzialnością mężczyzny danie równych praw i przyzwoitego życia wszystkim czterem żonom. Jeśli tego nie robi, jego małżeństwo nie może być usprawiedliwione”[3] .

Dr Naeem Hamid – członek Zarządu Prawa Rodzinnego Muzułmanów w Całych Indiach (AIMPLB), która jest wiodąca grupą nacisku ortodoksyjnych grup islamskich w Indiach – wyraził poparcie dla tej fatwy i powiedział: „Poligamia, czyli więcej niż jedno małżeństwo, była dozwolona w przeszłości z różnych powodów społecznych i ekonomicznych. Wiele dziewcząt pozostawało niezamężnych z powodu ubogich warunków finansowych ich rodziców. Tak więc bogatym ludziom pozwalano żenić się do czterech razy. Ale czasy się zmieniły”[4] .

Dodał: „Obecnie muzułmanie unikają drugiego małżeństwa, nie mówiąc już o czterech małżeństwach. Są świadomi swoich warunków ekonomicznych i działają zgodnie z nimi. To prawda, że nie ma potrzeby drugiego małżeństwa, jeśli negatywnie wpłynie to na finanse rodziny. W przeszłości Darul Uloom popierało wiele małżeństw. Ale teraz troszczą się o podniesienie społeczności. Oczywiście, będą zniechęcali więcej niż jedno małżeństwo”[5] .





[1] For a list of orthodox fatwas issued by Darul Uloom Deoband recently, see MEMRI Special Dispatches Series No. 3900, June 9, 2011(http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/5357.htm )

[2] www.darulifta-deoband.org (India), accessed May 22, 2012.

[3] http://indiatoday.intoday.in/ (India), April 12, 2012.

[4] http://indiatoday.intoday.in/ (India), April 12, 2012.

[5] http://indiatoday.intoday.in/ (India), April 12, 2012.