Poniżej podajemy fragmenty kilku reportaży Al-Dżazira TV o talibach, nadanych w lipcu i sierpniu 2010 r.:

Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/2608.htm .

11 sierpnia 2010

Dhiya Al-Rahman: To jest wasza broń, Amerykanie. Użyjemy jej, żeby was zabić. Otworzymy ogień na wasze głowy. Niezależnie od tego, co zrobicie, zabijemy was i wszystkich, którzy wam pomagają.

Reporter: Tymi słowami Dhiya Al-Rahman podkreśla siłę bojowników talibskich, których ulewne deszcze nie odstraszyły od zajęcia stanowisk na szczytach górskich. Ci bojownicy stanowią cierń w boku armii afgańskiej, sił USA i sił koalicji w Afganistanie.

Ciężkie chmury, głaszczące szczyty gór, nie pozwalają samolotom amerykańskim na dotarcie do tych obszarów. Dodatkowo służą one jako naturalna tarcza dla bojowników talibów, którzy nie zaprzestali aktywności i idą dalej na spotkanie ze swoimi dowódcami polowymi, by otrzymać rozkazy. […]

12 sierpnia 2010

Reporter: Talibowie przygotowują się w inny sposób na miesiąc ramadan: ci ludzie planują nasilenie operacji zbrojnych przeciwko siłom afgańskim i międzynarodowym w prowincji Kandahar, gdzie te siły prowadzą operację militarną przeciwko bojownikom talibskim już od ponad miesiąca. Ale talibowie mówią, że ta operacja nie osiągnęła celu.

Dowódca polowy talibów mułła Abu Atiq: Z łaską Allaha, siły NATO zmierzają ku porażce. Los sił NATO będzie taki sam jak sił sowieckich. W tym miesiącu będzie potok mudżahedinów z Islamskiego Emiratu, gotowych do poświęcenia życia.

Reporter: Dowódcy talibów w Kandaharze odrzucają raporty ONZ obwiniające talibów o większość śmierci ludności cywilnej w Afganistanie. Mówią, że talibowie nie mają żadnego powodu, by zabijać niewinnych ludzi. Uważają ludność miejscową za bazę swojej siły, jak również schronienie.

Dowódca polowy talibów mułła Abdallah: To siły najeźdźców zabijają niewinnych ludzi. Te siły są anty-muzułmańskie i zabijają ich, żeby w przyszłości nie stali się ich wrogami. Nie widzą różnicy między bojownikiem a bezbronnym dzieckiem.

Reporter: Talibowie mówią, że te kawałki metalu to resztki uzbrojonych pojazdów, zniszczonych w tutejszej bitwie. Ponadto na trasie Kandahar-Helmand codziennie są starcia z siłami afgańskimi i NATO oraz ataki na ich konwoje dostawcze. […]

Al-Dżazira, 28 lipca 2010

Reporter: W przeciągu sekund ten pojazd przestanie istnieć na powierzchni ziemi i jego szczątki polecą w niebo. W przeciągu minut ten konwój w Kunar, prowadzony przez trałowiec, zostanie zniszczony przez minę lądową. To są znaki firmowe talibów.

Dodatkowo trwa nieustanne strzelanie do Amerykanów – od konwojów dostawczych po bazy amerykańskie. Ci, którzy bezpiecznie wracają z [wypraw] odwetu na siłach USA, są witani przez swoich towarzyszy i przygotowują następną rundę, planowaną przez ich dowódców polowych.

Dowódca polowy talibów Muhammad Zahed: Operacje prowadzone przez mudżahedinów odnoszą sukcesy. Odcięliśmy drogi prowadzące do baz amerykańskich. Przez długi czas siły USA tutaj, w Kunarze, nie będą w stanie opuścić swoich baz. […]

Al-Dżazira, 12 sierpnia 2010

Reporter: To jest los konwoju dostawczego NATO na pustyni Helmandu. Konwój był w drodze do okręgu Musa Qala, wioząc dostawy dla sił afgańskich i międzynarodowych, które tam stacjonują. Konwój dostał się pod niespodziewany atak z rąk bojowników talibskich między okręgami Musa Qala i Gereszk, w Helmandzie w Afganistanie Południowym. Bojownicy talibscy zniszczyli wiele ciężarówek i cystern. W tej bitwie, która trwała kilka godzin, przejęli kilka pojazdów.

Dowódca polowy talibów Maulvi Abd Al-Hakim: Było 70-80 ciężarówek i samochodów w tym konwoju. Tylko czterem samochodom udało się uciec. Albo zniszczyliśmy, albo przejęliśmy pozostałe samochody, jak można zobaczyć.

Reporter: Odpoczynek bojowników wkrótce się zakończy wraz z informacją o kolejnym konwoju w drodze do Musa Qala. Ci bojownicy są nieustannie w stanie gotowości. Jak to sami mówią, starą bronią i młodą krwią ciągle walczą z siłami NATO i afgańskimi. Plon miesięcy walki między talibami a siłami międzynarodowymi w samym okręgu Musa Qala obejmuje zniszczenie 70 pojazdów NATO.

Dowódca polowy talibów Mula Haj Ghaleb: Morale mudżahedinów jest wysokie, chwała Allahowi, a siły NATO ponoszą porażkę. Poddały większość swoich baz w Helmandzie i wkrótce zostaną zmuszone do opuszczenia regionu.

Reporter: Nie ma miejsca na porównanie między wyposażeniem militarnym talibów a sił afgańskich i międzynarodowych. Najważniejszym środkiem transportu talibów są motocykle, a ich najważniejszą bronią przeciwczołgową jest rosyjska rakieta 82 mm. Nie mają broni przeciwlotniczej. Niemniej talibowie mówią o wielkich zwycięstwach, z których nie najmniejszym jest oblężenie sił afgańskich i międzynarodowych w ich bazach w Musa Qala. […]

Al-Dżazira TV, 20 sierpnia 2010

Reporter: Przez dwa dni trwała strzelanina w tym regionie między talibami a afgańską policją i agencjami bezpieczeństwa. Talibowie nadal udaremniają kontrolę rządową nad zaporą Kajaki w okręgu Sangin. Talibowie nie pozwalają na odbudowę zapory i nie dopuszczają nikogo w jej pobliże. Talibowie mają po temu powody – powody poparte bronią.

Talibski dowódca prowincji Helmand Sallah Jan: Dotarliśmy do zapory Kajaki. Panuję nad drogą Sangin-Kajaki. Podczas wczorajszych starć zadaliśmy ciosy wrogom i zdobyliśmy wielkie łupy. […]