Poniżej podajemy fragmenty reportażu telewizyjnego o Brygadach Męczennika Dżihadu Dżibrila w strefie Gazy, nadanego przez Russia Today TV 12 sierpnia 2009.

Żeby zobaczyć ten urywek w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/2211.htm .

„Robimy rakiety; jak Allah da, wyprodukujemy rakiety większego zasięgu”

Reporter: Oto jedna z sił w Gazie, z bojownikami w różnym wieku. Brygady Męczennika Dżihadu Dżibrila jest organizacją o lewicowych korzeniach, ale w świetle zmian regionalnych zamieniła się we frakcję islamistów zbliżoną do Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Ich szkolenie, broń, amunicja i wytwórnie broni są częścią ogólnego ruchu oporu, niektórzy ich dowódcy byli szkoleni przez ekspertów.

Dowódca w Brygadach Męczennika Dzihadu Dżebrila:Jeśli chodzi o Brygady Męczennika Dzihadu Dżebrila, wszystko jest w porządku, chwała Allahowi. Jest postęp. Mamy komory produkcyjne i robimy rakiety. Jak Allah da, wyprodukujemy rakiety większego zasięgu.

Reporter: Trenują z ostrą amunicją na niezamieszkałych terenach. Należą do jednej z pierwszych frakcji, które sprowadziły rakiety Grad do Gazy. Podczas wojny te rakiety były szeroko używane. Mają wysoce destrukcyjne bomby. Koordynują działania z innymi skrzydłami wojskowymi i frakcjami i mają własny przemysł zbrojeniowy, ukryty w różnych miejscach w całej Gazie.

„Nasi ludzie są świetnie wyszkoleni”

Członek Brygad Męczennika Dżihadu Dżebrila: Nasi ludzie są świetnie wyszkoleni. Otrzymują znakomite szkolenie. Mamy kursy sześciomiesięczne, a także dłuższe.

Reporter: W małym, ukrytym miejscu, z zachowaniem ścisłych środków bezpieczeństwa, produkują swoją broń – rakiety i pociski – które następnie przenoszone są do specjalnych magazynów, aż są potrzebne. Dla niektórych wojskowych skrzydeł w Gazie, karabin jest jedyną opcją dla ludzi, których dławią kolejne polityczne rozczarowania. Nie wierzą już dłużej [w proces polityczny].

Wytwórca broni dla Brygad Męczennika Dżihadu Dżebrila: To jest jedno z miejsc, gdzie produkujemy bomby, pociski i rakiety, a istnieją inne miejsca, takie jak warsztaty metalowe, skąd dostajemy materiały wybuchowe i pociski, gotowe do użycia i ładujemy je.

Reporter: Każdy, kto śledzi sytuację militarną w Gazie, może zobaczyć, że są tam dwie główne siły – Fatah i Hamas. Jeśli chodzi o inne siły, to ich tożsamość określa stosunek do tych dwóch ruchów.