Sieć Al-Dżazira (Katar) nadała reportarz o podziemnym kompleksie tuneli walki Hamasu w dniu 5 czerwca 2021 r. Według reportażu, dokonano tyko ograniczonych uszkodzeń kompleksu tuneli i te szkody, których dokonano, są naprawiane. Dżihad, członek Brygad Al-Kassam, powiedział, ze tunele są używane do komunikacji i składowania amunicji oraz wyrzutni rakiet. Korespondent Al-Dżaziry powiedział, że tunele były używane w operacjach Hamasu do porywania żołnierzy IDF i że Hamas uważa te tunele za :strategiczną broń” do użycia w przyszłych wojnach z Izraelem.

Aby zobaczyć klip z reportażem Al-Dżaziry w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Wojownik Brygad Al-Kassam: To jest jeden z ośrodków dowodzenia i kontroli, jakie były używane podczas wojny… Jest gotowy z całym wyposażeniem i urządzeniami w celu dowodzenia operacjami i organizowania żołnierzy”

Reporter: Po raz pierwszy Brygady Al-Kassam upubliczniają takie zdęcia tuneli po niedawnej wojnie. To są pokoje, urządzenia komunikacyjne i mapy, który używają Brygady Al-Kassam, by prowadzić bitwy i operacje przeciwko izraelskiej armii.

Dżihad, wojownik Brygad Al-Kassam: Teraz idziemy wewnątrz sieci tuneli, która obejmuje całą Strefę Gazy. Była używana w niedawnej wojnie do prowadzenia operacji bojowych. To jest jeden z ośrodków dowodzenia i kontroli, jakie były używane podczas wojny i nadal jest używany po wonie. Jak można zobaczyć, jest gotowy z całym wyposażeniem i urządzeniami w celu dowodzenia operacjami i organizowania żołnierzy .

Wojownik Brygad Al-Kassam: „Doznaliśmy tylko ograniczonych uszkodzeń [w niedawnych walkach]… Natychmiast po zakończeniu wojny odnowiliśmy ten odcinek i przywróciliśmy jego gotowość”

Reporter: Długie i ciągnące się pasaże, składy amunicji, wyrzutnie rakiet, wszystkie są częścią tego podziemnego militarnego i operacyjnego kompleksu, jak twierdzą Brygady Al-Kassam.

Izraelska armia powiedziała, że ten kompleks był jednym z jej głównych celów w niedawnej wojnie przeciwko Strefie Gazy i że większość została zniszczona, czyniąc, że te tunele są niesprawne. Jednak Brygady Al-Kassam mówią o tylko częściowym uszkodzeniu.

Musa, wojownik Brygad Al-Kassam: Doznaliśmy tylko ograniczonych szkód. Dzięki Allahowi, natychmiast po zakończeniu wojny odnowiliśmy ten odcinek i przywróciliśmy jego gotowość.

[…]

Reporter Al-Dżaziry: „Brygady Al-Kassam uważają te tunele za strategiczną broń w Gazie i wierzą, że pozostaną one głównym polem bitwy w każdej przyszłej wojnie przeciwko Izraelowi”

Reporter: Al-Kassam budowały i rozwijały swoje tunele przez dziesięciolecia i używały ich w wielu misjach i operacjach bojowych, z których najgłośniejsze było porywanie izraelskich żołnierzy. Brygady Al-Kassam uważają te tunele za strategiczną broń w Gazie i wierzą, że pozostaną one głównym polem bitwy w każdej przyszłej wojnie przeciwko Izraelowi. Hiszam Zakkut, Al-Dżazira, informujący z Gazy w Palestynie.