Syryjski dziennikarz Thaer Al-Nashef, który obecnie żyje na wygnaniu w Wiedniu, powiedział, że “machina medialna” Hamasu oraz Iran wykorzystują wydarzenia w Jerozolimie i w Gazie do zdobycia życzliwości Arabów i innych palestyńskich frakcji i do popychania irańskich interesów podczas negocjacji nuklearnych w Wiedniu. Powiedział to w programie nadanym przez sieć Al-Dżazira (Katar) 25 maja 2021 r. Al-Nashef powiedział, że Iran wykorzystuje sytuację, by zdobyć życzliwość w świecie arabskim po tym, jak jego reputację zaszargały jego działania w Libanie, Syrii, Iraku i Jemenie. Dodał, że Hamas podżegał do wydarzeń w Szejk Dżarrah i meczecie Al-Aksa w celu sprowokowania izraelskiej policji. Al-Nashef powiedział następnie, że Hamas ignoruje cywilną populację, której używa jako ludzkiej tarczy i że jedna trzecia jego rakiet spadła na teren Strefy Gazy, zabijając palestyńskich cywilów. Dalej powiedział, że podczas gdy Hamas twierdzi, że strzela rakietami tylko do militarnych celów, cały świat widział, że celowali w izraelskich cywilów. Al-Nashef powiedział, że przywódcy Hamasu rozdzielą miliardy, jakie otrzymają w celu rehabilitacji Strefy Gazy, pomiędzy sobą, tak samo jak to zrobili po wojnach z 2009 i 2014 roku. Powiedział, że bogactwo Hamasu rośnie po każdej wojne. Więcej o Thaerze Al-Nashefie znajduje się w klipie MEMRI TV nr 7810.

Aby zobaczyć klip z dziennikarzem Thaerem Al-Nashefem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Hamas ignoruje cywilów, których używa jako ludzkich tarcz w Strefie Gazy przez strzelanie bezużytecznymi pociskami, z których jedna trzecia spadła na ludzi w Strefie Gazy zamiast na izraelskie miasta”  

Thaer Al-Nashef: Hamas ogłosił zwycięstwo nad Izraelem tak samo, jak Gamal Abd Al-Naser ogłosił zwycięstwo nad Izraelem, mimo że stracił cały Półwysep Synajski, egipska armia była całkowicie zniszczona i zginęły tysiące egipskich żołnierzy.

Równocześnie Hamas ignoruje cywilów, których używa jako ludzkich tarcz w Strefie Gazy przez strzelanie bezużytecznymi pociskami, z których jedna trzecia spadła na ludzi w Strefie Gazy zamiast na izraelskie miasta.

Hamas twierdzi, że uderzał w izraelskie cele militarne, ale jest to całkowite kłamstwo, bowiem cały świat widział w mediach, że pociski Hamasu celowały w izraelskich cywilów.

[…]

Czy muzułmanie w Sarajewie, Tiranie, Bośni i Afryce gromadzili się w poparciu dla Hamasu i tych, którzy stoją za nim, jak rezim mułłów w Iranie? Gromadziły się tłumy arabskie, sfrustrowane autokracją arabskich reżimów, [tłumy], których uczucia wzburzył Hamas, wykorzystując wydarzenia w dzielnicy Szejk Dżarrah i meczecie Al-Aksa, do których podżegał Hamas i ci, którzy stoją z nim, aby sprowokować izraelską policję.

[…]

„Społeczeństwa arabskie zmobilizowała machina medialna Hamasu i tych, którzy stoją za nim – irańskiego reżimu… w celu ożywienia Iranu i wygładzenia jego wizerunku… [po] jego zbrodniach w Libanie, Jemenie, Syrii i Iraku”  

Tak więc, społeczeństwa arabskie zmobilizowała machina medialna Hamasu i tych, którzy stoją za nim – irańskiego reżimu. Wszystko to zrobiono w celu podniesienia popularności Hamasu w społeczeństwie palestyńskim kosztem innych frakcji, takich jak Fatah i inne oraz w celu ożywienia Iranu i wygładzenia jego wizerunku w regionie po tym, jak został zaszargany zbrodniami w Libanie, Syrii, Jemenie i Iraku.

Iran wykorzystuje to, co zdarzyło się w Strefie Gazy, na wielką skalę na rzecz swoich interesów w negocjacjach nuklearnych, które prowadzone są w Wiedniu.

[…]

„Przywódcy Hamasu zbiorą się, żeby podzielić między siebie pieniądze, które będą wlewać się do [Gazy] teraz, tak samo jak to zrobili po wojnach 2009 i 2014 roku”  

Jest pewne, że Hamas nie będzie prowadził dyskusji o tym, co zdarzyło się w Strefie Gazy i nie będą wzajem obarczać się odpowiedzialnością. Przywódcy Hamasu zbiorą się, żeby podzielić między siebie pieniądze, które będą wlewać się do [Gazy] teraz, tak samo jak to zrobili po wojnach 2009 i 2014 roku. Bogactwo Hamasu rośnie z każdym rokiem. Miliardy [dolarów] są zdeponowane na kontach bankowych przywódców Hamasu.