Zdjęcie: Drhawass.com [1]

W czerwcu 2009 r. egiptolog o światowej renomie i sekretarz generalny Egipskiej Rady Najwyższej ds. Starożytności Zahi Hawass [2] dostał się na czołówki gazet, kiedy osobiście oprowadzał prezydenta USA Baracka Obamę po piramidach [3] . W lutym 2010 r. o dr Hawassie znowu donosiła prasa po zakończeniu prowadzonych przez niego dwuletnich międzynarodowych i międzydyscyplinarnych badań dotyczących śmierci króla Tutanhamona [4] . Artykuł w „New York Timesie” w zeszłym tygodniu odnotował jego rolę w restauracji jednej z najstarszych synagog w Kairze oraz jesziwy rabina Mosesa Ben Maimona czyli Majmonidesa. Artykuł cytował słowa dra Hawassa: „To jest część naszej historii. To jest część naszego dziedzictwa” oraz jego obietnicę odrestaurowania dalszych sześciu synagog w Kairze w ciągu dwóch lat [5] .

Wczoraj dr Hawas uczestniczył w ceremonii w Waszyngtonie, na której odebrał skradzione sarkofagi egipskie, które przechwycili urzędnicy amerykańskiego urzędu celnego (powyżej) [6] . Chwalił rolę USA w odzyskaniu sarkofagów i innych skradzionych zabytków egipskich [7] .

Strona internetowa dra Hawassa informuje, że ma on doktorat honorowy Amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze i był jednym ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie według listy magazynu „Time” w 2005 r. Jest rzecznikiem CNN w sprawie archeologicznych wiadomości z Egiptu, Badaczem-Rezydentem National Geographic Society, otrzymał nagrodę Wybitnego Naukowca Roku 2000 od Stowarzyszenia Uczonych Egipskich-Amerykańskich [8], otrzymał Mellon Fellowship, był stypendystą Fullbrighta i otrzymał Emmę za wystąpienie w filmie dokumentalnym [9] . Często instruuje członków przemysłu rozrywkowego [10], włącznie z Shakirą w Gizie, [11] Samuelem L Jacksonem podczas 33 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Kairze [12] i aktorem Vin Diesel. Podarował egzemplarze swoich książek byłej Pierwszej Damie USA Laurze Bush [13] i dał prezydentowi Obamie replikę własnego kapelusza.

W lutym 2009 r. dr Hawass utrzymywał, w egipskiej telewizji, że Żydzi kontrolują cały świat, mówiąc, że ich “jedność dała im tę władzę” (żeby zobaczyć ten odcinek, odwiedź 2049). W zeszłym miesiącu, w lutym 2010 r. oznajmił, że powiedział “rabinowi w Waszyngtonie… [że] pod żadnym pozorem nie otworzy muzeum [zabytków] żydowskich” aż “Palestyńczycy otrzymają swoje prawa” (żeby zobaczyć ten odcinek, odwiedź 2406).

Poniżej podajemy teksty z tych dwóch odcinków.

Zahi Hawass: Żydzi kontrolują cały świat – telewizja egipska, 11 lutego 2009

Dziennikarz: A więc [Żydzi] zostali rozproszeni w 133 r. n.e.?

Zahi Hawass: Tak jest.

Dziennikarz: I nie zostali ponownie połączeni aż do 1900?

Zahi Hawass: Tak właśnie.

Dziennikarz: Byli więc rozproszeni przez 18 wieków?

Zahi Hawass: Przez 18 wieków byli rozproszeni po całym świecie. Pojechali do Ameryki i przejęli kontrolę nad gospodarką. Mają plan. Chociaż jest ich nieduża liczba, kontrolują cały świat.

Dziennikarz: Doktorze Hawass, jest pan wielkim historykiem i archeologiem. Chciałbym zrozumieć tajemnicę, jak 15 milionów ludzi, z których 5 lub 6 milionów nie podziela tej nikczemnej żydowskiej logiki… W odniesieniu do Izraela i syjonizmu – mówimy o 7 lub 8 milionach ludzi. Jak to jest możliwe, że 7 lub 8 milionów przejęło kontrolę nad całym światem i przekonało świat do swojej sprawy, podczas gdy my, ponad miliard muzułmanów, nie możemy przekonać świat do naszej sprawy? Jak wyjaśni pan to z historycznej perspektywy?

Zahi Hawass: Powodem jest to, że oni są zawsze zjednoczeni wokół jednego poglądu. Zawsze idą razem, nawet jeśli w złym kierunku. My zaś jesteśmy podzieleni. Gdyby choć dwa kraje arabskie zgadzały się, nasz głos byłby silniejszy. Proszę spojrzeć jak oni opanowali Amerykę i media.

Dziennikarz: Więc pana zdaniem tajemnica polega na jedności?

Zahi Hawass: Tak. To jedność dała im władzę…

Dziennikarz: Znaczy się, z historycznej perspektywy?

Zahi Hawass: Oczywiście.

Zahi Hawwas: Żadnego żydowskiego muzeum w Egipcie zanim nie będzie pokoju izraelsko-palestyńskiego – 21 lutego 20101, egipski kanał 1

Dziennikarz: Czy nadal zajmuje pan stanowisko, jak w przeszłości – że nie otworzy pan muzeum zabytków żydowskich w Egipcie?

Zahi Hawwas: Jestem w tej sprawie niewzruszony. Prowadzę restaurację żydowskich zabytków, bo są one egipskie, ale nie otworzę żydowskiego muzeum. Otworzę takie muzeum dopiero, kiedy Palestyńczycy otrzymają swoje prawa, a Izrael… Żydowski rabin odpowiedzialny za tę sprawę przyszedł do mnie i powiedziałem mu publicznie, przed wszystkimi…

Dziennikarz: Naczelny rabin Egiptu?

Zahi Hawwas: Nie, rabin w Waszyngtonie przyszedł zobaczyć się ze mną i powiedziałem mu: Pod żadnym pozorem nie otworzę żydowskiego muzeum. To jest niemożliwe. Politycznie – nie mogę tego zrobić, bo wszystkie narody uznają mnie za odpowiedzialnego [za to]. Jestem Egipcjaninem i chcę zobaczyć rozwiązanie sprawy Palestyńskiej. Nie otworzę takiego museum, dopóki to się nie zdarzy. Zbuduję muzeum dopiero jak będzie pokój.