Redaktor egipskiej gazety „Al-Ahram”, Aszraf Abu Al-Houl, powiedział w wywiadzie z Ibrahimem Eissą z 14 lutego 2024 r. w Al-Kahera Wal-Nas TV (Egipt), że skutki ataku na Izrael z 7 października były katastrofalne dla Gazy. Powiedział, że Hamas nie może twierdzić, że było to zwycięstwo, skoro nie udało mu się ochronić mieszkańców Gazy i ich domów. Abu Al-Houl zapytał, czy ruch oporu chroni siebie i swoje rakiety, czy też ludzi. Dodał, że czasami wydaje się, że Hamas koncentruje się na ochronie swoich tuneli i dowódców, a nie na szkołach, uniwersytetach i meczetach.

Aby zobaczyć klip z udziałem redaktora naczelnego Al-Ahram, Aszrafa Abu Al-Houla, kliknij tutaj:

„Dokąd nas [7 października] zaprowadził? Nawet jeśli wojna się teraz skończy, sytuacja będzie katastrofalna; ludzie, którzy wrócą [do Gazy] nie znajdą swoich domów, nie będą mieli usług, jedzenia ani wody”

Abu Al-Houl: Nie obchodzi mnie, czy zginie nawet 10 tysięcy Izraelczyków. Ale co wydarzyło się na miejscu? Dokąd nas [7 października] doprowadził? Jaki jest rozmiar zniszczeń [w Gazie]. Przed 7 października Izraelczycy byli poza Gazą, podczas gdy teraz są w Gazie. Co więcej, Gaza zamieniła się w gruzy. Więc nawet jeśli wojna się teraz skończy, sytuacja będzie katastrofalna. Ludzie, którzy wrócą, nie znajdą swoich domów, nie będą mieli żadnych usług, żadnego jedzenia, żadnej wody.

Czy [ruch] oporu broni się sam, czy też broni narodu? Jeśli nie udało mu się ochronić domów i zabytków, ale udało się zachować rakiety – co to za zwycięstwo?

Prowadzący wywiad: Ale [Hamas mówi], że opór zwyciężył, że Netanjahu powiedział, że celami wojny są zniszczenie Hamasu, obalenie jego rządów i sprowadzenie więźniów z powrotem, ale nie udało mu się osiągnąć żadnego z tych trzech celów.

Al-Houl: Spójrz, ta historia o zwycięstwie ruchu oporu tylko dlatego, że udało mu się przetrwać… Cóż, ludzie zostają unicestwieni. [Pytanie] filozoficzne brzmi: czy ruch oporu broni się sam, czy też ludzi? Jeśli nie mogłeś obronić ludzi, zostałeś pokonany. Jeśli nie mógłbym chronić domów i zabytków – co to za zwycięstwo? Czy jest to zwycięstwo, jeśli zatrzymasz swoje rakiety i pociski?

Prowadzący wywiad: Ale [Hamas] mówi, że [ruch] oporu wygrał, że Netanjahu powiedział, że celem wojny jest zniszczenie Hamasu, obalenie jego rządów i sprowadzenie z powrotem więźniów, i nie osiągnął żadnego z tych trzech celów. 

[…]

Niestety czasami mam wrażenie, że ruch oporu skupia się na ochronie tuneli, w których przebywają jego dowódcy, zamiast chronić szkoły, uniwersytety i meczety.