19 września 2020 r. Hossein Szariatmadari, wieloletni redaktor naczelny tuby irańskiego reżimu, gazety “Kayhan” i bliski współpracownik irańskiego najwyższego przywódcy, Alego Chameneiego, napisał o obietnicy złożonej przez dowódcę IRGC, Hosseina Salamiego prezydentowi USA, Donaldowi Trumpowi – tj., że IRGC będzie mścić się, jest choć jeden Irańczyk dozna szkody. Salami powtórzył także wypowiedź Chameneiego, że każdy, kto brał udział w zabiciu w styczniu 2020 r. dowódcy Siły Kuds, Kassema Solejmaniego, dozna szkody.

W artykule Szariatmadari podkreślił także, że IRGC zawsze dotrzymuje obietnic i że ponieważ prezydent Trump przyznał się do wydania rozkazu zabicia Solejmaniego, wyrówna rachunki z nim osobiście, albo podczas jego kadencji prezydenckiej, albo potem.

Wcześniej, 8 września, IRGC zamieścił na kanale Telegram fotomontaż przedstawiający dowódcę IRGC, Hosseina Salamiego przy biurku Trumpa w Owalnym Gabinecie z Trumpem siedzącym przed nim, złajanym i upokorzonym.

Poniżej znajdują się główne punkty artykułu Szariatmadariego z 19 września w “Kayhan” oraz jego wypowiedzi, obiecującej osobistą zemstę na Trumpie za zabicie Solejmaniego.

Także poniżej znajduje się fotomontaż  z kanału Telegram IRGC, pokazujący Salamiego i Trumpa w Owalnym Gabinecie.

Redaktor naczelny “Kayhan”, Szariatmadari: „IRGC nigdy nie zrezygnuje z [osobistej zemsty za] krew męczennika Solejmaniego”  

„…Kilka dni temu Donald Trump powiedział: 'Każdy atak w każdej postaci przeciwko Stanom Zjednoczonym spotka się z atakiem na Iran, który będzie tysiąc razy większy!’ Wczoraj dowódca IRGC, Salami, odpowiedział  nikczemnemu prezydentowi USA: 'Grozisz nam atakiem tysiąc razy większym; znamy cię. Kiedy uderzyliśmy w [bazę lotniczą] 'Ain Al-Assad, zakładaliśmy, że się zemścisz i przygotowaliśmy setki rakiet, które mogły zniszczyć twoje instalacje, gdybyś [nas] zaatakował’. [Salami] ostrzegł, że ‘mamy na oku wroga wszędzie i w zasięgu naszych kul, jeśli potrzeba. Panie Trump, jeśli choćby jeden włos spadnie z głowy Irańczyka, zniszczymy was, rozrzucając was we wszystkich kierunkach. To jest poważna groźba i dowiedziemy tego akcją’.

Dowódca IRGC, Salami, kontynuował swoją wypowiedź przez podkreślenie formuły wyłożonej przez najwyższego przywódcę Iranu [Chameneiego]: 'Myślisz, że zaatakujemy ambasadora [USA] w Afryce Południowej jako odwet za krew naszego zamęczonego brata [Solejmaniego]? Celujemy w tych, którzy byli bezpośrednio lub pośrednio zaangażowani w zabicie tego wielkiego człowieka i powinieneś wiedzieć, że każdy, kto brał udział w tym wydarzeniu, będzie celem, a to jest poważne przesłanie’.

Obecnie pytaniem jest: czy IRGC kiedykolwiek wydało groźbę lub ostrzeżenie i nie spełniło go? Jeśli nie możesz znaleźć przykładu tego – a istotnie takie przykłady nie istnieją – pan Trump, zabójca naszego zamęczonego dowódcy, Hadż Kassema Solejmaniego, może być pewien, że przez resztę jego nędznego, haniebnego życia jednym z głównych celów IRGC będzie próba pomszczenia zabójstwa dowódcy naszych serc [Solejmaniego], czy będzie on na urzędzie, czy nie! On przyznał, że jest mordercą dowódcy i męczennika, i wie, że IRGC nigdy nie zrezygnuje [z osobistej zemsty za] krew męczennika Solejmaniego” .[1]

IRGC pokazuje dowódcę IRGC, Salamiego, przy biurku Trumpa w Owalnym Gabinecie  

8 września na swoim kanale Telegram IRGC opublikował fotomontaż pokazujący dowódcę IRGC, Hosseina Salamiego, siedzącego za biurkiem prezydenta Trumpa w Owalnym Gabinecie, z Trumpem  siedzącym przed nim, złajanym i upokorzonym. Na ścianie są portrety Ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego i najwyższego przywódcy Alego Chameneiego, a minister Zarif i jego zastępca, Abbas Araghchi, stoją i obserwują z boku z dwoma irańskimi i jedną amerykańską flagą za nimi i amerykańskimi przedstawicielami stającymi dalej. U spodu jest cytat z Chomeiniego: “Mówię to z przekonaniem: islam upokarzająco zmiażdży supermocarstwa”. Poniżej fotomontażu jest napis IRGC: “Interesujący obraz szerzony przez użytkowników mediów społecznościowych”[2].


[1] Kayhan.ir/fa/news/198801, September 19, 2020.

[2] T.me/sepahcybery/13930, September 8, 2020.