W niedawnym artykule w gazecie “Al-Ajjam”, członek Fatahu, Aszraf Al-’Adżrami, były minister ds. więźniów w Autonomii Palestyńskiej (AP) ostro skrytykował politykę PA z ostatnich 20 lat i wezwał Palestyńczyków do przyznania się do politycznych błędów i do sformułowania nowej wizji i rozsądnych planów politycznych. Do błędów Palestyńczyków zalicza zbrojne działania podczas drugiej intifady, które trwały także po 9/11, kiedy wyłonił się globalny konsensus przeciwko terroryzmowi. Ta przemoc, powiedział, dostarczyła Izraelowi pretekstu do zbudowania bariery ochronnej. Spowodowała także ciężkie straty wśród Palestyńczyków w ludziach i w pieniądzach, i położyła podwaliny pod przejęcie Gazy przez Hamas.   

Al-’Adżrami dodaje, że kolejnym błędem Palestyńczyków była niezdolność obalenia fałszywej narracji izraelskiej, że Palestyńczycy byli odpowiedzialni za załamanie się negocjacji pokojowych. Powiedział, że to Izraelczycy zatrzymali rozmowy, ale Palestyńczycy nie potrafili wyjaśnić tego światu. Było tak dlatego, że bardziej interesowało ich przedstawienie siebie jako bohaterów, którzy oparli się naciskom i przeciwstawili niewystarczającym propozycjom Ehuda Baraka w czerwcu 2000 roku i Ehuda Olmerta we wrześniu 2008 roku.

Jako dowód na “izraelskie kłamstwa i oszustwa” wspomina niedawny artykuł Jossi Ben Ariego, byłego wysokiego rangą funkcjonariusza izraelskiego establishmentu wywiadowczego, który oskarżył szefów izraelskiego wywiadu o ukrywanie wiadomości przed politycznymi i wojskowymi przywódcami Izraela – szczególnie informację wskazująca, że Jaser Arafat nie zainicjował drugiej intifady, ale tylko dołączył do niej, kiedy nie mógł jej zdławić[1]. Al-’Adżrami pisze dalej, że z pomocą “zachodnich mediów, z których pewne należą do żydowskiego majątku” Izraelowi udało się przekonać wielu na świecie o słuszności swojej narracji, tak jak to zrobił, kiedy wymyślił fałszywą historyczną narrację wiążącą go z Palestyną, narrację, która jest całkowicie sprzeczna z “dowiedzionymi” faktami historycznymi dotyczącymi palestyńskiej własności tej ziemi.  

Al-’Adżrami kończy wezwaniem Palestyńczyków, by uczyli się z błędów przeszłości i sformułowali “wizję i pogląd na przyszłość” zamiast powtarzania bezpodstawnych sloganów politycznych.

Ashraf Al-’Ajrami (Source: Snd.ps)

Poniżej znajdują się fragmenty artykułu Al-’Adżramiego:[2]

 

[Dalszy tekst nie jest spolszczony]

https://www.memri.org/reports/former-palestinian-minister-armed-intifada-was-great-mistake-we-must-learn-past-errors


[1] The article was published in the Israeli daily Haaretz on September 26, 2020.

[2] Al-Ayyam (Palestinian Authority), September 30, 2020.

[3] He is referring to the online conference held on September 3 by the Palestinian factions, simultaneously in Ramallah and Beirut, at which the leaders agreed on the need to struggle together to thwart the U.S.-Israel peace initiative using „popular resistance.”