Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

24 września 2020, popierający Państwo Islamskie (ISIS) angielskojęzyczny kanał Telegram zamieścił post mówiący, że najlepszym sposobem zabezpieczenia zwolnienia Aafii Siddiqui, związanej z Al-Kaidą Pakistanki, skazanej na więzienie w USA za próbę zabicia personelu militarnej w USA, jest porwanie znanych „Amerikkkans [tj. Amerykanów]”, takich jak politycy lub celebryci. Post rekomenduje porwanie celebrytów żyjących w Kalifornii, szczególnie młodych, białych kobiet, takich jak „Taylor Swift lub Miley Cyrus [,] albo młodych Kardashians/Jenners”, żeby skłonić ich fanów do prowadzenia kampanii  na rzecz negocjacji o ich uwolnienie. Jest tam również propozycja zdobycia szkół, do których chodzą dzieci polityków i wzięcia ich jako zakładników lub porwania pięcioro do dziesięciorga dzieci i użycia ich jako karty przetargowej. Popierający ISIS kanał Telegram publikuje twierdzenia ISIS o atakach oraz antyzachodnie treści. Relacjonuje również obszernie wiadomości o zagranicznych wojownikach i ich rodzinach przetrzymywanych przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) w więzieniach w Syrii. Kanał mówi, że jego celem jest: “Demaskowanie & zwalczanie ukrytej ręki fitna [buntu].”

Post zaczyna się od stwierdzenia, że “najlepszym sposobem uwolnienia Aafii Siddiqui jest porwanie Amerikkkans [sic], a nie mówię o zwykłych Amerikkkans, mówię o znanych Amerikkkans[,] jak politycy lub celebryci”.

W poście jest także twierdzenie, że ISIS podobno już próbowało uwolnić Siddiqui przez wymianę jej na amerykańskich dziennikarzy, przetrzymywanych w Syrii, ale Ameryka „odmówiła negocjacji i dżihadi John obciął in [dziennikarzom] głowy”.

Przy omawianiu, jak porwać amerykańskich polityków, pada stwierdzenie, że wymaga to wiele planowania, ponieważ ich „rozkład dnia jest skomplikowany i są zazwyczaj chronieni przez tajne służby”.

Następnie pada rekomendacja porwania “znanych” celebrytów: “Wielu z nich żyje także w mieście Malibu, które tak jak Los Angeles także jest w Kalifornii… Mogą mieć ochroniarzy, ale tych ochroniarzy łatwo zabić lub wystraszyć. Niektórzy celebryci nie mają ochroniarzy”.

Jest tam także wezwanie do „walczących [tj. mudżahedinów lub dżihadystów]”, by porwali dwóch lub trzech znanych ludzi, a następnie zaangażowali media. Powiedziano, że szerokie nagłośnienie przez media pomoże w użyciu porwanych celebrytów do zmuszenia do negocjacji o uwolnienie Aafii Siddiqui pod groźbą, że porwani zostaną straceni.

„Niech to będzie największa wiadomość, użyjcie mediów społecznościowych, by dotrzeć do ich fanów, by wyszli i protestowali, szczególnie młodych fanów, [żeby] uratować swoich idoli, potem negocjujcie z rządem o uwolnienie Aafii Siddiqui [w zamian] za nich. Fani są po to, by naciskać na rząd, by sprowadził z powrotem celebrytów wszelkimi środkami, które nie zagrażają im [sic]. Zróbcie z tego największą rzecz w telewizji, a potem dajcie rządowi ultimatum: uwolnijcie Aafię Siddiqui albo za kilka dni znajdziecie bezgłowe zwłoki 3 celebrytów”.

Następnie sugerowano, że porwanie “kobiet celebrytek” jest lepsze niż mężczyzn, z wyjątkiem takich “jak Justin Bieber”: “Porwanie nastolatek lub celebrytek około dwudziestki, jak Taylor Swift lub Miley Cyrus, albo młodych Kardashians/Jenners jest lepsze niż porywanie starszych celebrytów, poza tym, że piszczą podczas porywania [sic]”.

Proponując, by porywacze wybierali “białych” celebrytów w celu tej wymiany więźniów, pisano: „Porywanie białych celebrytów jest lepsze niż porywanie czarnych lub brązowych celebrytów, ponieważ rząd może w rzeczywistości nie dbać, jeśli nie są oni biali, poza tym, jeśli jest to Oprah Winfrey, wtedy tylko ona wystarczy do negocjowania uwolnienia nie tylko  Aafii Siddiqui, ale wszystkich walczących trzymanych w więzieniach Amerikkki”.

Następnie wezwano “braci”, by potraktowali tę sprawę poważnie, podkreślając, że amerykańskie media wykonają za nich większość pracy.

Opis wymaganej organizacji porwania: “Wszystko, czego potrzebujecie, to niewiele zasobów. Spokojne, dobre miejsce, żeby ich trzymać, wiele pojazdów, nieco lekkiej broni, która można dostać na ulicach, koordynację porwania z mediami głównego nurtu i społecznościowymi, czyniąc z tego pilne i wysokiego profilu wiadomości. Negocjujcie z rządem publicznie przez media i obarczcie go odpowiedzialnością za cokolwiek, co stanie się z celebrytami”.

W sprawie prowadzenia negocjacji z rządem USA w poście znajduje się ostrzeżenie dla dżihadystów: „Bądźcie bardzo ostrożni, żeby FBI nie wyśledziło was przez media społecznościowe, jakich używacie i przez telefony. Niech jeden z was zawsze będzie poza bezpiecznym domem, utrzymując kontakt z mediami, jeśli jest w innym stanie poza Kalifornią lub nawet poza Amerikkką, to lepiej, przedstawia wszystkie informacje, jakie potrzebujecie dać na media społecznościowe, a potem zamyka telefon i wyjmuje baterię. Powinien w tym czasie być w ruchu, nie pozostawać w jednym miejscu, żeby go nie złapali. Dajcie niewiele czasu na te negocjacje, jak 5 do 10 godzin, nic więcej. Upewnijcie się, że ten, który przekazuje informacje, nie wie, gdzie jest bezpieczny dom lub kim są inni walczący. On ma swoje zadanie, a oni mają swoje”.

W kolejnym poście w tym kanale autorzy piszą o tym, że porwanie polityków jest trudne, ale można użyć ich do uwolnienia Aafii Siddiqui.

Wzywając do porwania dzieci polityków, autorzy piszą, że “walczący” muszą zidentyfikować “elitarne” instytucje, do których uczęszczają dzieci polityków, głównie licea, nie uczelnie lub uniwersytety.

Proponuje się inwigilację celów i albo zajęcie szkoły, następnie “trzymanie dzieci elity jako zakładników, a potem negocjowanie o uwolnienie Aafii Siddiqui”, lub porwanie „kilkorga dzieci, między 5 a 10, i używanie ich jako narzędzi przetargowych, by wydostać nasze siostry”. W poście znajduje się dodatkowo zdanie: “Ich bogaci rodzice z elity zmuszą rząd, by zgodził się z tym nie ryzykując życia ich dzieci”.

Podkreślono: „To zrobili Pablo Escobar i kartel narkotykowy Medellin w Kolumbii, żeby zmusić rząd, by siadł z nimi i prowadził negocjacje o traktatach o ekstradycji, porwali dzieci elity i elita zmusiła polityków, by usiedli z baronami narkotykowymi i negocjowali”.

Trzymanie dzieci jako zakładników, zauważa się w poście, wymaga “nieco automatycznej broni i materiałów wybuchowych, by zabezpieczyć robotę, tak jak czeczeńscy mudżahedini pod [wodzą] Doku Umarowa zrobili w Rosji, kiedy zdobyli szkołę i przyszła rosyjska armia, i zabiła wszystkie dzieciaki. Amerikkka nie działa w ten sposób, nie celuje umyślnie do swoich obywateli, szczególnie jeśli są biali, dziećmi lub młodzieżą, to byłby koniec tego rządu, jej sposoby są inne niż Rosji”.

Podkreślając różnice między USA i Rosją w postępowaniu z sytuacją zakładników, w poście jest wyjaśnienie, że „Amerikkka nie ma problemów z zabijaniem waszych obywateli, waszych kobiet i dzieci, ale nie celuje we własnych umyślnie lub niefrasobliwie, jeśli jest to tajna misja szpiegowska, na którą się zdecydowali. Rosja, z drugiej strony, nie ma problem z zabijaniem waszych kobiet i dzieci i zabijaniem swoich kobiet i dzieci, jeśli tym osiągną cel”.

Post kończy się stwierdzeniem: “Musimy wydostać Aafię Siddiqui i WSZYSTKIE INNE SIOSTRY Z WIĘZIEŃ KUFFAR [niewiernych] albo ta hańba pójdzie za nami do achira [tj. następnego życia], a tego nie chcemy”.

Ten sam kanał w Telegram opublikował post rekomendujący atakowanie transport lądowego i morskiego w krajach zachodnich w celu zakłócenia ich gospodarek[1].


A post from the Telegram channel recommending attacks on the trucking and shipping industries in Western countries.


[1] See MEMRI JTTM report Pro-ISIS Telegram Channel Recommends Targeting The Trucking And Shipping Industries In Attacks In Western Countries, September 23, 2020.