Ogłoszenie o porozumieniu w sprawie normalizacji stosunków między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi przed podpisaniem traktatu pokojowego, wywołało wiele reakcji w całym świecie arabskim. Znany saudyjski dziennikarz, Miszari Al-Dhaidi, napisał w artykule z 14 sierpnia w wychodzącej w Londynie saudyjskiej gazecie “Al-Sharq Al-Awsat”, że porozumienie jest „historycznym osiągnięciem dyplomatycznym” i porównał je do porozumień pokojowych z Izraelem egipskiego prezydenta Anwara Sadata i króla Jordanii, Husseina. 

W odróżnieniu od tego prasa katarska, jak się spodziewano, zaciekle atakowała porozumienie, włącznie z obelgami wobec Zjednoczonych Emiratów Arabskich i oskarżeniami, że zdradzili i sprzedali sprawę palestyńską, a nie dostali niczego w zamian. Katarscy dziennikarze tweetowali także wpisy, atakujące porozumienie i przywódcę Zjednoczonych Emiratów Arabskich, następcę tronu księcia Muhammad bin Zajeda osobiście, nazywając go kłamcą i „szatanem Arabów”, i twierdząc, że wraz z tym porozumieniem opuścił łono islamu. Niektórzy wzywali także kraje arabskie do bojkotowania Zjednoczonych Emiratów Arabskich i odwołania stamtąd swoich ambasadorów.  

Poniżej podajemy przekład artykułu Al-Dhaidiego, chwalącego porozumienie, oraz katarskie ataki na nie.

Saudyjski dziennikarz: Porozumienie Zjednoczone Emiraty Arabskie- Izrael jest przełomem, który przyniesie korzyści Arabom i Palestyńczykom

W artykule z 14 sierpnia 2020 r. w wychodzącej w Londynie gazecie saudyjskiej “Al-Sharq Al-Awsat”Miszari Al-Dhaidi napisał: „Mówiąc bezpośrednio i wyraźnie, Zjednoczone Emiraty Arabskie osiągnęły wielki polityczny, psychologiczny przełom [oraz przełom w dziedzinie] bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, kiedy ogłoszono historyczne porozumienie z Izraelem. To porozumienie nie pomija uzasadnionych praw Palestyńczyków do założenia swojego państwa i chronienia islamskich miejsc świętych dla wszystkich muzułmanów. Dostarcza [raczej] realnej możliwości… zrealizowania rozwiązania w postaci dwóch państw w praktyce.

Zjednoczone Emiraty Arabskie uczyniły konkretne osiągnięcie na palestyńskim froncie – przez działanie, nie przez slogany – zatrzymując erozję palestyńskiej ziemi na Zachodnim Brzegu na korzyść [izraelskich] osiedli, kwestia, która została explicite powiedziana w trójstronnym ogłoszeniu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, USA i Izraela. Turcja, Katar, Iran i cała reszta wielkich krzykaczy, i oczywiście także organizacje chaosu, takie jak Al-Kaida, ISIS, Huti i Hezbollah, będą nadal mleć swoje młyny słów przeciwko Zjednoczonym Emiratom Arabskim, bo [te młyny słów] nigdy nie przestają wypluwać obelg przeciwko temu szlachetnemu, silnemu i spokojnemu krajowi arabskiemu…

Historyczny [przywódca] Egiptu, prezydent Anwar Sadat, był atakowany, kiedy ochronił swój kraj przed tragicznym losem i utratą terytorium [przez podpisanie Umów z Camp David]. Był prawdziwym bohaterem wojny i pokoju, bowiem Egipt nadal odnosi korzyści pokoju, jaki zawarł z Izraelem. Później wielki jordański król, Hussein bin Tallal, był atakowany, kiedy odmówił poddania się rynkowi populistycznych sloganów i przyniósł swojemu krajowi pokój, [równocześnie] przywracając jego terytoria jako część słynnego porozumienia [pokojowego] z Wadi Araba. Będąc realistycznym i odpowiedzialnym przywódcą arabskim, egipski prezydent, 'Abd Al-Fattah Al-Sisi chętnie powitał [porozumienie] miedzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem, osiągnięte pod egidą USA i [prezydenta] Trumpa.

Absurdalną rzeczą jest, że [machina] propagandowa Bractwa Muzułmańskiego, Turcji i Iranu strzela swoimi strzałami w Zjednoczone Emiraty Arabskie, podczas gdy stosunki handlowe, militarne i turystyczne Turcji z Izraelem trwają na tym samym poziomie. Katar, sklep, gdzie Al-Dżazira [wystawia swoje towary] ma także przyjacielskie [stosunki] z Tel Awiwem i koordynuje [działania] z nim!

Porozumienie między Zjednoczonymi Emiratami Arabskim a Izraelem przynajmniej nie przychodzi kosztem Arabów i Palestyńczyków, ale raczej jest dla nich korzystne. Czy nam się to podoba, czy nie, Izrael jest jednym z krajów w regionie, a Iran i Turcja są tymi, które wyrządzają nam szkody, jakie odczuwamy i jakie [rzeczywiście] parzą nas. Wystarczy wspomnieć, co Turcja robi w Libii i co Iran robi w Iraku, Libanie i Jemenie. Według trójstronnego oświadczenia wydanego przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, USA i Izrael, to historyczne osiągnięcie dyplomatyczne może wzmocnić pokój na Bliskim Wschodzie, zachowując [rozwiązanie w postaci] dwóch państwa – w rzeczywistości, a nie w czyjejś wyobraźni. W każdym razie, negocjacje, rozmowy i porozumienia miedzy Izraelem a krajami arabskimi nie są niczym nowym. Kilkoma przykładami są Umowy Camp David, porozumienia z Madrytu, Oslo, Wye i Annapolis i tak dalej.

Wreszcie, [pozwólcie mi powiedzieć, że] populistyczne slogany, które z pewnością zostaną wypowiedziane przeciwko Zjednoczonym Emiratom Arabskim, będą skierowane na roszczenia do monopolu do [prawa osiągniecia] porozumień i [do] negocjacji z Izraelem”.


Miszari Al-Dhaidi  (Źródło: Syasy.net)

Katarska prasa: „Muhammad Bin Zajed sprzedał sprawę palestyńską w zamian za nic”

Jak napisano powyżej, katarska prasa zajadle atakowała porozumienie między Zjednoczonymi Emiratami Arabskim a Izraelem i zniesławiała Emiraty i następcę tronu, księcia Muhammada bin Zajeda.

Witryna internetowa katarskiej gazety “Al-Sharq”: „Muhammad Bin Zajed sprzedał sprawę palestyńską w zamian za nic”

W artykule na witrynie internetowej katarskiej gazety “Al-Sharq”, zatytułowanym “…Tak sprawa palestyńska stała się pionkiem w rękach Bin Zajeda”, napisano: „[Czy to jest] 'zawieszenie’ [aneksji], czy zamrożenie [jje]? Czy też jest to kolejne oszustwo Abu Dhabi? Dwa sprzeczne oświadczenia, jedno następcy tronu Abu Dhab, księcia Muhammada bin Zajeda i drugie jego ministra spraw zagranicznych, Anwara Gargasza, [wydano] równocześnie na ten sam temat, ale były między nimi różnice i różniły się w ‘szczegółach, w których tkwi diabeł’… Zjednoczone Emiraty Arabskie oznajmiły o pełnej normalizacji [stosunków] z Izraelem i bin Zajed tweetował, że ta normalizacja była w zamian za zawieszenie aneksji palestyńskiej ziemi przez Izrael… [Jednak] podczas gdy bin Zajed mówił o ‘zawieszeniu’, Gargasz mówił o ‘zamrożeniu’ [aneksji]!! Gargasz powtórzył to w poście na swoim oficjalnym koncie Twittera… Wydaje się, że między ‘zawieszeniem’ a ‘zamrożeniem’ sprawa palestyńska stała się pionkiem w rękach bin Zajeda. Prowadzi on negocjacje o tym… w celu [zdobycia] zysków i używa Palestyńczyków i ich sprawy jako przykrywki dla własnych ambicji…

W ostatnich latach Abu Dhabi używał mediów do prowadzenia zjadliwej [kampanii] propagandowej na międzynarodową skalę. Media Zjednoczonych Emiratów Arabskich niestrudzenie opisują islamski ruchu oporu Hamasu jako organizację terrorystyczną i oskarżają ją o trzymanie Gazańczyków jako zakładników i powodowanie zniszczenia regionu, i o doprowadzenie do [obecnej] sytuacji. W tym kontekście nie można ignorować kampanii Zjednoczonych Emiratów Arabskich oczerniania i odrzucania sprawy palestyńskiej, wymachiwania sloganami takimi jak ‘[Sprawa palestyńska] nie jest moją sprawą’ i pozytywnych wypowiedzi o Izraelu…

Wszystko to było widocznie przygotowane bardzo starannie i planowane przez kogoś, kto przemyślał każdy [szczegół]… i kto dzisiaj ogłosił normalizację [stosunków z Izraelem w każdej dziedzinie:] politycznej, ekonomicznej, militarnej, wywiadu i kultury, jak również sportu. Powiedział światu: 'Jestem tutaj, by zawrzeć pokój, ponieważ przychodzę z ziemi pokoju; ja [Muhammad] bin Zajed, jestem sponsorem tolerancji, miłości i braterstwa…’ Autonomia Palestyńska powiedziała w wydanym oświadczeniu, że to, co Zjednoczone Emiraty Arabskie zrobiły dzisiaj, jest aktem zdrady wobec Jerozolimy, Al-Aksy i sprawy palestyńskiej…”[1]

Katarska gazeta “Al-Sharq”: „Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się największym niebezpieczeństwem dla sprawy palestyńskiej”

W artykule z 14 sierpnia 2020 r. w papierowym wydaniu gazety “Al-Sharq”, zatytułowanym “Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się największym niebezpieczeństwem dla sprawy palestyńskiej” napisano: „Obserwatorzy sądzą, że to porozumienie jest wynikiem planu Abu Dhabi, który był przygotowywany przez lata, podczas których [Zjednoczone Emiraty Arabskie] demonizowały Palestyńczyków w celu przygotowania gruntu do marketingowych stosunków z Tel Awiwem dla regionu i w celu oczyszczenia wizerunku izraelskiego reżimu…

Od publikacji planu USA znanego jako Umowa Stulecia, wynegocjowanego przez Jareda Kushnera… Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraźnie odgrywały wielka rolę na każdym zakręcie istotnym dla tego planu, co do którego obserwatorzy uważają, że ma na celu wyeliminowanie sprawy palestyńskiej. Zjednoczone Emiraty Arabskie były czołowym graczem w marketing amerykańskiej Umowy Stulecia, żeby wyeliminować sprawę palestyńską w daleko idący i bezprecedensowy sposób… Wielu obserwatorów sądzi, że największe niebezpieczeństwo dla sprawy palestyńskiej stanowią pewne sąsiadujące kraje, które uważają Izrael za strategicznego sojusznika i przyjaciela”[2]. 

Karykatura w katarskiej gazecie: Normalizacja Zjednoczone Emiraty Arabskie-Izrael jest nożem w plecy Palestyńczyków (Al-Arabi Al-Jadid, London, August 13, 2020)

Katarska prasa na Twitterze: Bin Zajed jest szatanem i kłamcą; to jest czarny dzień w historii Arabów

Katarska prasa wyraziła także krytykę porozumienia na Twitterze. Redaktor naczelny katarskiej gazety “Al-Sharq”, Sadek Muhammad Al-’Amari, tweetował: „…Abu Dhabi sprzedał sprawę palestyńską i w zamian flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich oświeciła budynek ratusza w Tel Awiwie”[3].

Fahed Al-’Amadi, redaktor katarskiej gazety “Al-Watan” tweetował w odpowiedzi na oświadczenie następcy tronu, księcia Muhammada bin Zajeda: „Szatan Arabów, bin Zajed, wstawia nazwę Palestyny jako pretekst, by usprawiedliwić to haniebne porozumienie z Izraelem i odgrywa rolę zatroskanego sprawą palestyńską, kiedy jest pierwszy, by ją sprzedać, traktować z wrogością i działać przeciwko niej. Kontynuuje także kłamstwo w swoim tweecie o zawieszeniu aneksji, kiedy prawdą jest, że została opóźniona, a nie zawieszona”[4].

Katarski dziennikarz, Dżaber bin Nasser Al-Marri, tweetował: „Czarny dzień w historii Zatoki, Arabów i muzułmanów.”[5]

Dżamal Rajjan, presenter wiadomości z katarskim kanale Al-Dżaziry, który w 2018 r. wyraził poparcie dla Hamasu i Islamskiego Dżihadu i dodał, że wszyscy cudzoziemcy w Palestynie “powrócą tam, skąd przyszli”[6], napisał w serii tweetów: „Zamrożenie aneksji – kłamliwe wymówki. Z kogo się śmiejecie?”[7] i „Muhammad bin Zajed sprzedał Palestynę za grosze. Upokarzające porozumienie pokojowe między Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi ma na celu uratowanie Trumpa przed końcem jego kadencji”[8]. W tweecie z fotografią bin Zajeda napisał: „To jest człowiek, który raz jeszcze zmasakrował męczenników Palestyny w ich grobach. Jak zapamięta go historia?…” Tweetował też, również z fotografią bin Zajeda: “Na imię masz Muhammad, ale zostałeś wyrzucony z narodu Muhammada”[9].

Dziennikarz Al-Dżaziry, Hathem Abu Salah, tweetował: „Trump oświadczył, że izraelski premier Netanjahu i następca tronu Abu Dhabi, książę Muhammad bin Zajed zgodzili się na pełną normalizację stosunków. Nie rozumie, dlaczego Zjednoczone Emiraty Arabskie robią wszystko dla normalizacji z okupującym wrogiem, który zabił setki w Palestynie i w Libanie. Moim zdaniem szanujące się kraje arabskie muszą bojkotować Zjednoczone Emiraty Arabskie i odwołać stamtąd swoich ambasadorów”[10].

Muna Hawwa, producentka Al-Dżazirym która przygotowała kontrowersyjne wideo Al-Dżziry Plus, w którym kwestionowano Holocaust, nadane w maju 2019 r.[11], tweetowała w odpowiedzi następcy tronu, Muhammadowi bin Zajedowi: „Jest palestyńskie powiedzenie: ‘także po tym, jak prostytutka wyrazi skruchę, nadal stoi w drzwiach’ – to jest, w drzwiach do burdelu. Tweet bin Zajeda [o porozumieniu z Izraelem] jest jak ta prostytutka, która wstydzi się siebie. Nie jest on w stanie napisać otwartego oświadczenia o normalizacji i mówić bez przykrywania się nazwą Palestyny, którą zdradził. Habibi [bin Zajed], jesteś jak ta prostytutka. [Po prostu] przyznaj to, bez idiotycznej próby chowania się za [słowami] o zawieszeniu aneksji Zachodniego Brzegu”[12].


[1] Al-sharq.com, August 14, 2020.

[2]  Al-Sharq (Qatar), August 14, 2020.

[3] Twitter.com/sadeq_mohammad, August 13, 2020.

[4] Twitter.com/fahedalemadi, August 13, 2020.

[5] Twitter.com/JnAlMarri, August 13, 2020.

[6] MEMRI TV Clip No. 6533, Al-Jazeera TV Host Jamal Rayyan Supports Hamas, Islamic Jihad: The Foreigners Will Go Back to Where They Came From, March 27, 2020.

[7] Twitter.com/jamalrayyan, August 13, 2020.

[8] Twitter.com/jamalrayyan, August 13, 2020.

[9] Twitter.com/jamalrayyan, August 13, 2020.

[10] Twitter.com/Haitham_A_S, August 13, 2020.

[11] MEMRI TV Clip No. 7231, Antisemitism on Al-Jazeera Network: Israel Is Biggest Winner from Holocaust; It Uses the Same Justification to Annihilate the Palestinians, May 18, 2019.

[12] Twitter.com/MunaHawwa, August 13, 2020.