Zabicie 3 stycznia 2020 r. dowódcy Siły Kuds IRGC, Kasema Solejmaniego przez USA wywołało reakcje grup i pojedynczych zwolenników białej supremacji, którzy regularnie komentują globalne wydarzenia. Były dwa główne rodzaje reakcji: żałoba po antyamerykańskiej i antysyjonistycznej postaci i poparcie lub obojętność wobec tego zabicia, ponieważ był on a) odpowiedzialny za śmierć amerykańskich żołnierzy i cywilów, i b) był muzułmaninem w regionie daleko od USA. Wyrażano także krytykę rządu USA za ten atak z powodu tego, że jest to walka w bitwie Izraela.

Poniżej podajemy przegląd reakcji  z platform zwolenników białej supremacji i ich kont w mediach społecznościowych:

Poparcie dla Solejmaniego

5 stycznia oficjalny kanał paramilitarnej organizacji białych nacjonalistów w Telegram zamieścił zdjęcie Solejmaniego z tekstem: „chcemy wyrazić kondolencje dla Iranu z powodu straty wielkiego generała dywizji Kasema Solejmaniego”.

5 stycznia kanał zwolenników białej supremacji na Telegram podzielił się popierającym Solejmaniego postem, który został przetłumaczony z oryginału po ukraińsku i zamieszczony na innych kanałach zwolenników białej supremacji i neonazistów. W poście są twierdzenia, że Żydzi użyli rządu USA i swoich marionetek w administracji Trumpa, żeby zabić Solejmaniego; jest tam jego zdjęcie i lista jego osiągnięć:

  1. Zorganizował 120 bezpośrednich zamachów terrorystycznych na Żydów.
  2. Dowodził Hezbollahem w zwycięskiej wojnie z Izraelem.
  3. Dowodził iracką milicją w bitwach przeciwko ISIL i Al-Nusra.
  4. Słowa Sulejmaniego o Trzeciej Rzeszy: „to była ostatnia bitwa antysyjonistów Zachodu”.
  5. Współpracował z Hamasem, Hezbollahem, europejską prawicą.
  6. Cytat o migrantach zalewających Europę: „Untermensch, ludzkie śmieci”
  7. Zorganizował kilka ataków terrorystycznych na Amerykanów na Bliskim Wschodzie.

Post zawiera także cytat przypisywany Solejmaniemu:

„Pole bitwy jest rajem straconym dla ludzkości, gdzie moralność i prawdziwie ludzkie zachowanie jest widoczne w swych najwyższych przejawach. Zazwyczaj wyobrażeniem raju przez ludzi jest zatykający dech w piersiach, barwny krajobraz, marmury, piękne kobiety. Ale istnieje inny rodzaj raju – jest nim pole bitwy”.

4 stycznia kanał ukraińskiej ultranacjonalistycznej grupy na Telegram pokazał zdjęcia jej aktywistów, stojących przed ambasadą irańska, prawdopodobnie w Kijowie, gdzie zostawili portret Solejmaniego, bukiet róż i dwie notatki. Jedna z notatek brzmi: „Twoim życiem była walka z globalizmem”. Post na Telegram podaje także, że aktywiści „uhonorowali pamięć padłego generała, Kasema Solejmaniego, przed irańską ambasadą. Solejmani prowadził  nieustępliwą walkę przeciwko grupom ISIL w Syrii i Iraku. Kasem odegrał także ważną rolę w ustabilizowaniu sytuacji politycznej w Iraku po wycofaniu się stamtąd wojsk USA”.

3 stycznia na 4chan zamieszczono anonimowy komentarz w wątku zatytułowanym: „Kasem Solejmani – czy na to zasłużył?” W komentarzu pisano o Solejmanim jako o bohaterze:

„Bronił swojego kraju przeciwko żydoamerykańskiej/izraelskiej agresji. Jest bohaterem”.

6 stycznia użytkownik VK mówił o Solejmanim jako „wielkim bohaterze!” i zamieścił zrzut z ekranu anonimowego wątku w 4chan zatytułowanego „Pozwólcie, że opowiem wam o Solejmanim”, w którym wyliczano osiągnięcia Solejmaniego:

>Odpowiedzialny za ponad 120 bezpośrednich zamachów terrorystycznych na Izraelczyków

>Stał za podtrzymywaniem Baszara Al-Assada, syryjskiego tyrana

>Znany sojusznik Rosji i Chin

>Odpowiedzialny za śmierć ponad tysiąca saudyjskich żołnierzy w Jemenie

>Dowodził Hezbollahem w jego zwycięstwie nad Izraelem

>Dowodził irackimi bojówkami w atakach na sunnickie siły obronne, takie jak ISIS i Al-Nusra

>Złapany przez kamerę jak chwalił Hitlera i reżim nazistowski jak „ostatnią walkę zachodnich antysyjonistów”

>Wiadomo, że miał związki z Hamasem, Hezbollahem, Huti i europejską skrajną prawicą

>Złapane przez kamerę, kiedy określał sunnickich migrantów do Europy jako „podludzkie śmieci”.

Komentarze do tego postu obejmują „RIP” i „RIP.. ZIEG Heil”, jak również uśmiechnięte buźki i kciuki do góry z wydobywającym się z kciuka czerwonym i niebieskim płomieniem w towarzystwie płonącej flagi izraelskiej.

6 stycznia ten użytkownik VK zamieścił inny portret Solejmaniego z tekstem: „Generał Solejmani. Antysyjonizm”, pisząc „Bohater…”

W programie radiowym 3 stycznia na witrynie internetowej Davida Duke’a, Duke, współ-prezenter Patrick Slattery i brytyjski zwolennik białej supremacji, Mark Collett, omawiali zabicie Solejmaniego w, jak nazywa to Duke, mówił o USA jako będącym „pod kontrolą syjonistów” i w artykule towarzyszącym programowi napisał: „Nasze syjo elity są przekonane, że mogą obwiniać za wszystko Iran, a goje są zbyt debilne, by wiedzieć lepiej.  Ironią… jest, że Trump jest tak słaby i wymachuje tak żałośnie, że może skończyć jako usunięty z urzędu przez tych właśnie ludzi, którzy chcą, by atakował Iran”.


Zdjęcie na witrynie Davida Duke’a, podpisane „Spoczywaj w spokoju, Kasem, brak nam ciebie!”

Poparcie i obojętność wobec zabicia Solejmaniego

Użytkownik Gab zamieścił 7 stycznia karykaturę przedstawiającą irańskiego najwyższego przywódcę, Alego Chameneiego, który wzywa o „Śmierć Ameryce i Izraelowi” zarówno „przed”, jak „po” zabiciu Solejmaniego. Dodał: ”Nic się naprawdę nie zmieniło, co?”

3 stycznia, także w wątku na 4chan zatytułowanym „Kasem Solejmani – czy na to zasłużył?, komentujący napisał, że zabicie Solejmaniego było uzasadnione z powodu jego związku z śmiercią Amerykanów na Bliskim Wschodzie, włącznie z atakiem rakietowym z 27 grudnia 2019 na iracką bazę wojskową, która zabiła amerykańskiego kontraktora, jak też atakiem  31 grudnia na ambasadę USA w Bagdadzie. Komentator napisał: „Zabijał Amerykanów przy wielu okazjach w kraju, w którym oficjalnie ich przyjęto. Gdyby Amerykanie byli w, powiedzmy… Wielkiej Brytanii i generał jakiegoś innego kraju przypuścił na nich atak, czy myślicie, że reakcja byłaby uważana za akceptowalną? A także, został posłany do piekła, podczas gdy odjeżdżał z grupą, która właśnie zaatakowała ambasadę USA, więc można z łatwością argumentować, że było to uzasadnione. Media informujące jak zwykle o tego typu sprawach są rażąco niesumienne lub oszukańcze/manipulujące”.

Anonimowy komentarz z 6 stycznia na 4chan w wątku zatytułowanym „Co za pieprzony chad[9]” uzasadniał zabicie Solejmaniego tym, że był on muzułmaninem:  „był islamski, pieprzyć go i pieprzyć allaha”.


[9] Boards.4chan.org/pol/thread/238575648. A „chad” refers to the „Virgin vs. Chad” meme; in this case it means that Soleimani is a strong, confident, nonconforming man.