Po zabiciu 3 stycznia dowódcy Siły Kuds IRGC, Kasema Solejmaniego irańskie władze i media szybko ostrzegły o odwecie. Dowódca IRGC, generał Hossein Salami obiecał „strategiczną zemstę, która ostatecznie położy kres  obecności USA w regionie”. Były dowódca IRGC, Mohsen Rezaie a obecnie sekretarz Rady Celowości irańskiego reżimu, twittował, że Iran „wywrze ostrą zemstę na Ameryce”. Były irański minister obrony, generał Hossein Dehghan powiedział, że Iran „z pewnością” zaatakuje militarny personel i bazy USA; członek irańskiego Madżlisu, Abolfazl Abutorabi napisał: „Możemy odpowiedzieć im na amerykańskiej ziemi”, dodając, że Iran „może zaatakować sam Biały Dom”. Nowo mianowany następca Solejmaniego, Esmail Qaani, obiecał „kontynuować drogą męczennika Solejmaniego z tą samą siłą, a jego męczeństwo zostanie odwzajemnione kilkoma krokami przez usunięcie USA z regionu”.

Możliwość zagrożenia terytorium USA już spowodowała, że władze są w stanie wysokiego pogotowia w dużych miastach amerykańskich, włącznie z Waszyngtonem, gdzie podjęto szereg środków bezpieczeństwa przy siedzibach rządowych; Los Angeles; i Nowym Jorkiem, którego burmistrz Bill de Blasio tweetował, że rozmawiał z najwyższymi przedstawicielami sił porządkowych o „bezpośrednich krokach” dla „ochrony kluczowych miejsc Nowego Jorku przed jakąkolwiek próbą Iranu lub jego terrorystów przeciwko Ameryce”. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzegł społeczeństwo USA, że choć nie ma „żadnego konkretnego, wiarygodnego zagrożenia”, kierownictwo irańskie i wielu z nim stowarzyszonych, pełnych przemocy organizacji terrorystycznych publicznie oznajmiło zamiar odwetu na USA i pokazało zamiar oraz potencjał przeprowadzenia operacji na terenie USA – w dodatku do poprzednich spisków przeciwko krajowym celom, które obejmowały zwiad i planowanie przeciwko celom infrastruktury i ataki cybernetyczne na cele mieszczące się w USA. Czymś nie wspomnianym publicznie w tych ostrzeżeniach jest groźba ataku dronami jako odwet.

Trzeba odnotować, że od kilku już lat U.S. National Intelligence Worldwide Threat Assessments zauważał rosnące zagrożenie ze strony irańskich elementów wewnątrz USA. Według oszacowania National Intelligence z 2018 roku „Iran będzie kontynuował prace nad spenetrowaniem USA”, ponieważ „kultywuje sieć agentów na całym globie jako przygotowanie, by umożliwić potencjalne ataki terrorystyczne”. Oszacowanie z 2019 roku stwierdza, że Iran nasili szpiegostwo i ataki cybernetyczne i będzie kontynuował starania o uzyskanie politycznej, ekonomicznej i militarnej przewagi nad USA. Ponadto Iran niemal z pewnością  jeszcze bardziej rozwinie terrorystyczny potencjał – prawdopodobnie już użyty w zdemaskowanym w połowie roku 2018 spisku, by dokonać zamachu bombowego na spotkanie irańskiej opozycji w Paryżu, w którym uczestniczyły znane postaci europejskie i amerykańskie.

Istnieją jasne dowody że ostrzeżenia Threat Assessments są istotne; Iran próbuje infiltrować USA i mógł naciskać na wspierane przez siebie bojówki, by atakowały cele USA. Jedną z najbardziej znanych spraw była w październiku 2011 r., kiedy funkcjonariusze USA oskarżyli elementy w irańskim rządzie włącznie z samym Solejmanim o spiskowanie w celu zabicia saudyjskiego ambasadora w Waszyngtonie, Adela Al-Dżubeira, kluczowego doradcy saudyjskiego króla Abdullaha, w restauracji w USA.

Należy odnotować, że Solejmani zamieścił na swoim koncie Instagram osobistą groźbę zaatakowania USA – graficzny obraz siebie używającego walkie-talkie przed Białym Domem, który wtedy eksploduje. Tekst towarzyszący temu wizerunkowi z 28 lipca 2018 r. brzmi: „Zmiażdżymy USA pod naszymi stopami” obok prośby do czytelników, by śledzili jego kanał na Telegram.

Dwa dni później, 30 lipca 2018 r. Solejmani zamieścił swoje zdjęcie podczas wygłaszania przemówienia, Obraz obejmował cytat z jego przemówienia z 26 lipca: „Panie Trump, hazardzisto! Nie groź naszemu życiu! Jesteś w pełni świadomy naszej siły i możliwościom w regionie. Wiesz jak jesteśmy potężni w asymetrycznej wojnie”.

Aresztowania irańskich elementów w USA – trwają od ponad dziesięciu lat

Irańczycy w USA byli aresztowani za przestępstwa obejmujące szpiegostwo, przestępstwa cybernetyczne wobec indywidualnych osób, grup i firm oraz łamanie sankcji USA na Iran. Jeden z najbardziej niepokojących i wiele mówiących wypadków miał miejsce w sierpniu. Dwóch Irańczyków, jeden o podwójnym obywatelstwie i drugi rezydent USA, zostali aresztowani w USA i oskarżeni o prowadzenie skrytej inwigilacji w imieniu Iranu izraelskich i żydowskich instytucji i budynków w USA, włącznie z Chabad House w Chicago, jak również o zbieranie identyfikujących informacji o obywatelach USA, którzy są członkami grupy Mujahedin-e Khalq. To, powiedział funkcjonariusz Departamentu Sprawiedliwości, „pokazuje trwające zainteresowanie w atakowaniu Stanów Zjednoczonych, jak również potencjalnych grup opozycyjnych mieszczących się w Stanach Zjednoczonych”.

Najnowsza jest sprawa Amina Hasanzadeha, który w listopadzie 2019 został oskarżony o kradzież wrażliwych danych technicznych od swojego pracodawcy w Michigan i wysyłania ich do jego brata w Iranie, który ma związki z irańską armią. Odmówono mu wyjścia za kaucją.

Wcześniej, 24 września, irańska obywatelka, Negar Ghodskani została skazana na 27 miesięcy więzienia za uczestnictwo w spisku, by umożliwić nielegalny eksport kontrolowanej technologii z USA do Iranu. Przyznała się do pomocy w założeniu i działaniu mieszczącej się w Malezji firmy fasadowej dla irańskiej firmy Fana Moj, która dostarcza dostęp do radiolinii i bezprzewodowych usług szerokopasmowych w Iranie. Głównym klientem Fana Moj są Media Radiowo-Telewizyjne Islamskiej Republiki (IRIB) – i zarówno Fana Moj, jak IRIB są na liście Specially Designated Nationals Departamentu Skarbu. Należy odnotować, że IRIB został wpisany na tę listę za pomoc przy blokowaniu swobodnego przepływu informacji do lub od Irańczyków i był oskarżony o cenzurowanie wielu mediów i nadawanie wymuszonych zeznań więźniów.

19 września oskarżono mieszkańca New Jersey, Alexeia Saaba, znanego jako Ali Hassan Saab, w dziewięciopunktowym akcie oskarżenia za przestępstwa związane z jego wsparciem dla Hezbollahu i, osobno, oszustwa matrymonialnego. Jako członek IJO, jednostki Hezbollahu odpowiedzialnej za działania za granicą, podczas gdy żył w USA „służył jako agent Hezbollahu i prowadził inwigilację lokalizacji możliwych celów”, by pomóc Hezbollahowi „przygotować się do potencjalnych przyszłych ataków” przeciwko USA i „podobno używał swojego wyszkolenia do wyszukiwania możliwych celów  w całych USA” oraz „inwigilowania wielu lokalizacji w dużych miastach”.

Przedtem, 16 lipca, FBI oznajmiła o ekstradycji i oskarżeniu irańskiego obywatela oraz oskarżeniu dwóch innych za eksportowanie materiału, który może być użyty do wzbogacania uranu, z USA do Iranu. Są oni oskarżeni o spisek prowadzący do złamania i o próbę złamania International Emergency Economic Powers Act (IEEPA).

W czerwcu 2019 r. irański obywatel został oskarżony o spisek w celu nabycia części samolotu produkcji USA oraz dóbr, by je dostarczyć do Iranu. Kilka miesięcy wcześniej, w lutym była agentka kontrwywiadu USA, Monica Elfreide Witt została oskarżona o szpiegostwo na rzecz Iranu, a czterech Irańczyków oskarżono o prowadzenie cybernetycznej kampanii wycelowanej w jej byłych kolegów – co było wielkim osiągnięciem dla irańskich wysiłków na rzecz PR.

W 2018 r. było wiele innych spraw Irańczyków i innych zamieszanych w spiski na terenie USA. W grudniu dyrektor finansowy Huawei został aresztowany za naruszenie sankcji, jak również irański naukowiec, aresztowany w listopadzie, kiedy przybył do USA by zająć stanowisko wizytującego profesora.

Także w listopadzie dwóch obywateli irańskich oskarżono o szerzenie ransomware, by wymuszać okup od szpitali, władz miejskich i publicznych instytucji, powodując ponad 30 milionów dolarów strat. W kwietniu kobieta z New Jersey została oskarżona o nielegalną sprzedaż do Iranu towarów o wartości 2 milionów dolarów i o złamanie sankcji, a trzech biznesmenów z terenu San Francisco zostało oskarżonych o użycie „wyrafinowanego systemu międzynarodowych przekazów”, by wysyłać do Iranu części samochodowe, także łamiąc sankcje.

Wcześniej, w marcu, dziewięciu Irańczyków oskarżono o prowadzenie olbrzymiej kampanii cybernetycznej kradzieży na rzecz IRGC, a irański obywatel został aresztowany za unikanie sankcji przez nielegalne wysłanie ponad 115 milionów dolarów z Wenezueli poprzez amerykański system finansowy. Wcześniej, w 2016 r. czterech mężczyzn oskarżono o łamanie sankcji, a obywatel USA został oskarżony o nielegalne przekazywanie około jednego miliarda dolarów w irańskich transakcjach finansowych przez USA. Dodatkowo w 2015 r. cztery firmy i pięć osób oskarżono o nielegalny eksport technologii do Iranu.

Wywrotowa działalność osób lojalnych wobec Iranu na terenie USA – włącznie z nielegalnym wynajmem studio w budynku biura MEMRI

Innym incydentem naświetlającym wywrotową działalność Iranu w Waszyngtonie, było nielegalne wynajęcie od studia filmowego przez teherańską, państwową Press TV lokalu w budynku, w którym mieści się biuro MEMRI. Macierzystą firmą Press TV jest organizacja Radia i Telewizji Islamskie Republiki, figurująca na liście Departamentu Skarbu. Sama Press TV jest jednym z kanałów, jakie monitoruje MEMRI; ten wynajem został odkryty, kiedy zauważono jej personel nadający na żywo sprzed budynku. Kiedy MEMRI poinformował władze, Press TV szybko opuściła lokal. W styczniu działalność Press TV dostała się do wiadomości w USA, kiedy FBI aresztowało prezenterkę, Marzieh Hasaemi w St. Louis jako materialnego świadka.

Wszyscy oni stanowią tylko jedną część wysoko cenionej armii zwolenników poza Iranem – i w USA, i na Zachodzie. Irańskie establishmenty religijny i rządowy otwarcie przechwalają się, że wewnątrz USA mają poparcie ludzi, którzy wykonują ich polecenia. Członek irańskiej Najwyższej Rady Rewolucji Kulturalnej, Hassan Rahimpour Azghadi powiedział w irańskiej telewizji 21 grudnia 2018 r., że Iran ma wpływy na całym świecie, że „ma siły, które są gotowe poświęcić życie” i „ma bazy od Afryki Północnej do Azji Wschodniej… i zwolenników w Ameryce i Europie”.

Te twierdzenia podbudowuje fakt, że niektóre szyickie meczety i ośrodki kulturalne w USA otwarcie popierają irański reżim. 20 lutego 2019 r. Islamic Education Center of Houston, zamieścił na swoim kanale YouTube wideo z ceremonii z 17 lutego w ramach obchodów 40. rocznicy Rewolucji Islamskiej Iranu, na którym dzieci śpiewały: „Allah Akbar! Chamenei jest naszym Przywódcą! … jesteśmy twoimi wyznawcami, ty jesteś naszym Przywódcą. Jesteśmy twoimi wyznawcami, jesteśmy twoimi żołnierzami i razem wszyscy możemy być twoją siłą”.

Przemawiający 31 maja 2018 r. w Dearborn w Michigan na wiecu z okazji Międzynarodowego Dnia Kuds wyraził poparcie dla Hamasu i Hezbollahu, i powiedział: „Nie tylko będziemy świadkami wyzwolenia Palestyny, ale z wolą Allaha, odegramy w tym aktywną rolę naszymi rękami…” Dzień Kuds jest irańską inicjatywą z 1979 r. i odbywa się w ostatni piątek ramadanu; obecnie jest to dzień obchodzony corocznie na całym świecie. MEMRI opublikował raporty o finansowaniu przez Iran szyickich meczetów we Francji i w Niemczech; klip z MEMRI TV clip ceremonii  w meczecie w Muenster w Niemczech przedstawiał recytację przysięgi na wierność irańskiemu najwyższemu przywódcy, Alemu Chameneiemu.

Ajatollahowie i oficerowie Iranu grożą USA

MEMRI Iran Media Studies Project, który ma największe archiwum przetłumaczonych materiałów z języka farsi za ostatnie dwadzieścia lat, udokumentował ajatollahów i postaci świata militarnego Iranu otwarcie grożących atakami na interesy USA, wygłoszonymi na religijnych, politycznych, akademickich i medialnych imprezach w Iranie. Groźby pochodzą, między innymi, od: najwyższego przywódcy Iranu i jego ministra obrony oraz ich przedstawicieli; dowódców, zastępców dowódców i generałów z oddziałów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), włącznie z Siłą Kuds; najwyższych rangą oficerów Irańskiej Armii i funkcjonariuszy reżimu, włącznie z członkami i byłymi członkami Komisji Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Narodowego Madżlisu, Rady Celowości i Najwyższej Rady Rewolucji Kulturalnej. Przedstawiciele reżimu nie tylko grozili zaatakowaniem USA – twierdzili, że w USA istnieje poparcie dla prowadzenia ataków na USA.

Najwyższe szczeble militarne i religijne nie tylko wzywają, opisują i organizują symulacje ataków na USA; ich przemówienia przepełnione są językiem unicestwienia i ludobójstwa, nadawane na żywo przez stacje telewizyjne, używane w szkoleniach wojskowych, na sesjach Madżlisu i w kazaniach. Ten nieustanny strumień podżegania ze strony najwyższych figur Iranu musi zostać potępiony.

26 września ambasador Iranu w Iraku, generał Iradż Masedi, poprzednio z IRCG, ostrzegł, że ”Islamska Republika jest zagrożona”, „amerykańskie lokalizacje, gdziekolwiek są… mogą zostać zbombardowane, wszędzie na świecie” i dodał: ”To może być [w] samej Ameryce…”

Telewizja irańska Ofogh TV nadała 1 czerwca 2019 r. film dokumentalny o imprezie we wsi, na którym tłum wieśniaków zebranych, by obserwować „pociski”, które spadały ku strukturom reprezentującym okręt marynarki USA, Kapitol i inne cele. Mężczyźni podnosili pięści w powietrze, a kobiety i dziewczynki piszczały z radości i robiły zdjęcia. Tłum skandował  „Allah Akbar! Śmierć Ameryce!” W imprezie uczestniczył dowódca Uczelni Oficerów IRGC, generał Ali Fazli i dowódca Sił Powietrznych IRGC, generał Amir Ali Hadżizadeh.

Wideo z października 2018 r. w Kanale 5 telewizji Iranu pokazało irańskiego najwyższego przywódcę Chameneiego z dowódcami wojskowymi, włącznie z Solejmanim, podczas inspekcji musztry IRGC z upadkiem Białego Domu z Gwiazdą Dawida na dachu, podczas gdy żołnierze śpiewali: „Ameryko, Ameryko, śmierć twojemu oszustwu!”

I, w styczniu 2019 r. groźba wobec Białego Domu. Ajatollah Lotfollah Dezhchan, przedstawiciel Chameneiego w prowincji Fars Province, powiedział w piatkowym kazaniu w Sziraz: „Do kiedy zamienimy Biały Dom w Husajniję [szyicki ośrodek islamski] będziemy wszyscy nadal wykrzykiwać: ‘Śmierć Ameryce!’”

Wezwania do zaatakowania i zniszczenia USA  

Wysocy rangą oficerowie irańscy otwarcie wzywają nie tylko do ataków wewnątrz USA, ale do zniszczenia Ameryki. Zastępca dowódcy IRGC, generał Hossein Salami powiedział w przemówieniu nadanym 19 lutego 2019 r. w IRINN TV (Iran): „Mamy plany na pokonanie światowych mocarstw… Planujemy złamać Amerykę, Izrael i ich partnerów i sojuszników. Nasze siły lądowe powinny oczyścić planetę z brudu ich istnienia”.

W wywiadzie z 24 marca 2018 r. dla agencji informacyjnej Tasnim, szef sztabu armii irańskiej, Abdolrahim Mousavi, powiedział: „Będziemy w stanie zmiażdżyć morderczą Amerykę u szczytu jej władzy”. Ponadto, generał IRGC, Abolfazl Szekarchi, rzecznik Irańskich Sił Zbrojnych, powiedział przemawiając 25 kwietnia 2019: „Odważnie mówimy, w posłuszeństwie zmarłemu imamowi [Chomeiniemu] i z szacunku dla naszego Przywódcy [Chameneiego]: W sposób potężny, zdecydowany i aktywny dowiedliśmy, że zgnieciemy Amerykę pod naszymi stopami… Nasz front z Ameryką nigdy nie jest obronny… Zgnieciemy gardło Ameryki aż się udławi, żeby ludzkość została uratowana przed Ameryką. To jest nasza misja. To jest nasza odpowiedzialność… W następnych 40 latach musimy działać szybko i potężnie, by przynieść kres życiu Ameryki”.

*Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym Middle East Media Research Institute i autorem książki „American Traitor: The Rise And Fall Of Al-Qaeda’s U.S.-Born Leader Adam Gadahn.”