Poniżej podajemy raport Al-Dżazira TV, na który ma wyłączność, o talibach we wschodnim Afganistanie, nadany 9 listopada 2009 r.

Żeby zobaczyć ten odcinek na MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/2270.htm .

„To wycofanie się umożliwiło bojownikom talibskim całkowite przejęcie tych trzech okręgów, jak również zaaresztowanie wielu członków afgańskiej armii i policji”

Prowadzący program:Dowódcy polowi talibów powiedzieli, że planują rozszerzenie operacji poza wschodnią prowincję Nuristanu, skąd siły USA wycofały się w zeszłym miesiącu.

Drugi prowadzący program:Siły USA uzasadniły ewakuację bazy wojskowej Kamdesh mówiąc, że początek zimy wymagał nowego rozlokowania w regionie.

[…]

Reporter:To wycofanie się umożliwiło w wielkim stopniu talibskim bojownikom całkowite przejęcie trzech okręgów, jak również aresztowanie wielu członków afgańskiej armii i policji, którzy byli w tych trzech okręgach wraz z armią amerykańską. Jednym z niebezpieczeństw wypływających z nagłego wycofania wojsk amerykańskich z tej prowincji jest to, że zadało to silny cios psychologiczny i moralny afgańskiej armii i policji z powodu twierdzeń, że Amerykanie na ogół wysyłają Afgańczyków do walki, a potem porzucają ich, kiedy sytuacja staje sie trudna. To właśnie zdarzyło się w prowincji Nuristan.

[…]

„[Amerykanie] twierdzili, że przekazali bazy władzom lokalnym, ale talibscy bojówkarze mówią, że weszli do nich w dniu, w którym opuściły je siły USA”

Reporter:„Al-Dżazira TV zdobyła materiał filmowy przejęcia trzech okręgów i baz wojskowych USA przez talibów, jak również materiał filmowy o schwytaniu afgańskich żołnierzy i policjantów w tych trzech okręgach w północnej prowincji Nuristan.

[…]

Baza wojskowa USA w okręgu Kamdesh, jedna z trzech baz wojskowych USA w okręgu Kamdesh w prowincji Nuristan we wschodnim Afganistanie, została opuszczona przez siły USA ponad dwa tygodnie temu. [Amerykanie] twierdzili, że przekazali bazy władzom lokalnym, ale talibscy bojówkarze mówią, że weszli do nich w dniu, w którym opuścili je siły USA.

Tak więc cały wschodni region prowincji Nuristan jest wolny od obcych sił i sił rządu afgańskiego.

Duże ilości amerykańskiej broni i amunicji wpadły w ręce talibów

Dowódca polowy talibów Muhammad Zaher:Amerykanie wiedzieli, że były przygotowania ataku na bazę i byli w stanie najwyższego pogotowia przez kilka dni. Zajęli pozycje przed bazą, ale wrócili do bazy w wieczór ataku, co umożliwiło mudżahedinom na ponowne zaatakowanie ich.

Reporter:Najważniejszymi łupami wojennymi, jeśli chodzi o talibskich bojówkarzy, mogą być duże ilości amerykańskiej broni i amunicji, które wpadły w ich ręce, umożliwiając im kontynuowanie operacji przeciwko siłom afgańskim i obcym. Ten arsenał dołączy do posiadanej przez nich starej broni. Dowódca talibów w Nuristanie mówi, że mają dość mężczyzn i że nadmiar broni wyślą do innych miejsc.

Przywódca talibów: „Pokonaliśmy siły USA (…)”; Symbole rządowe w Kamdesh zostały zastąpione przez symbole Islamskiego Emiratu Afganistanu Muhammad Othman, przywódca talibów w Kamdesh:Pokonaliśmy siły USA z pomocą Boga. Wszystkie te regiony są całkowicie wolne od Amerykanów. Ostatnia ich porażka była w Ormar. Wschodni Nuristan jest wolny od sił USA.

Reporter:Symbole rządowe zostały zastąpione przez symbole Islamskiego Emiratu Afganistanu i flaga talibów jest wciągnięta na szczyt budynków rządowych i na posterunkach armii i policji. Siły USA uzasadniły wycofanie się początkiem zimy, [mówiąc, że] wymagało to nowego rozlokowania w regionie.