Wieczorem 12 października 2009 r. media libańskie poinformowały o eksplozji w domu wysokiego funkcjonariusza Hezbollahu Abd Al-Nassera Issy we wsi Teir Felsay, na południe od Sidonu w Libanie południowym i o śmierci kilku osób w [wyniku] wybuchu, i o zranieniu kilku innych [1] . Niektóre doniesienia stwierdzały, że wybuchł pocisk przechowywany w domu Issy; inne mówiły, że wybuch miał miejsce w składzie broni Hezbollahu, jak w Khirbet Silim kilka miesięcy wcześniej, w lipcu 2009 r. [2]

Hezbollah wystosował oświadczenie, że incydent miał miejsce w domu Issy, ale zaprzeczył, że ktokolwiek został zabity i powiedział, że tylko jedna osoba została ranna [3] .

Po tym wybuchu libańscy i arabscy publicyści, identyfikowani z Sojuszem 14 Marca, opublikowali artykuły ostrzegające przeciwko niebezpieczeństwu, jakie stanowi Hezbollah w Libanie i krytykujący kampanię “dezinformacji” prowadzoną przez media identyfikowane z Hezbollahem. W odróżnieniu od tego libańskie gazety identyfikowane z Hezbollahem opublikowały artykuły wyrażające dumę z ciągłego gromadzenia broni przez Hezbollah i jego trwającą działalność na południe od rzeki Litani.

Redaktor naczelny “Al-Sharq Al-Awsat”:Hezbollah stanowi zagrożenie dla Libanu

Tariq Alhomayed, redaktor naczelny wydawanej w Londynie gazety saudyjskiej “Al-Sharq Al-Awsat” napisał, że wybuch był kolejnym dowodem wielkiego niebezpieczeństwa, jakie Hezbollah stanowi dla Libanu i wezwał do sporządzenia raportu z jego działań, podobnego do Raportu Goldstone’a: „Eksplozja w domu członka Hezbollahu znowu uderza w dzwon alarmowy i znowu podkreśla wielkie niebezpieczeństwo dla Libanu, jakie stanowi obecność [w Libanie] organizacji zbrojnej z większym potencjałem niż armia [libańska], większym niż samo państwo i nie podporządkowującej się państwowym rozporządzeniom.

Ten incydent jest tak poważny, ponieważ pokazuje, że Hezbollah nie waha sie przed narażaniem dobra niewinnych obywateli libańskich – ta eksplozja w Libanie południowym ujawnia bowiem, że Hezbollah magazynuje broń i rakiety w domach, w sercu gęsto zamieszkałych dzielnic (…)

Jesteśmy dzisiaj w centrum zamieszania [spowodowanego] Raportem Goldstone’a o Gazie – [i powinniśmy zapytać] dlaczego nie ma być specjalnego raportu arabskiego [jak ten], mówiącego nam o tym, jak uzbrojone grupy [jak Hezbollah] używają niewinnych ludzi i mieszkańców jako [ludzkich] tarczy w swoich prywatnych wojnach, i od kogo [przyjmują rozkazy]. [Jest to niezbędne, niezależnie od tego], czy te działania prowadzi Hezbollah w Libanie, czy Hamas w Gazie, [dzieje się to] w krajach arabskich, gdzie inne grupy tworzą wewnętrzne podziały! (…)

Wybuch (…) w Teir Felsay, na południowym brzegu rzeki Litani, jest dowodem na zagrożenie bezpieczeństwa Libanu – szczególnie ponieważ ta eksplozja nie była jedyna, ale druga tego rodzaju, po eksplozji w lipcu w Khirbet Silim w Libanie południowym, który także zdarzył się w prywatnym magazynie broni należącym do Hezbollahu” [4] .

Libański publicysta: Hezbollah grozi dziennikarzom

W artykule na nowlebanon.com, które jest identyfikowane z Sojuszem 14 Marca, dziennikarz Muhammad Salam ostro skrytykował kampanię dezinformacji związanych z Hezbollahem mediów, dotyczącą incydentów takich jak wybuch w Teir Felsay, oraz zastraszanie dziennikarzy libańskich, żeby nie informowali o prawdzie: „Nie było żadnej eksplozji w Teir Felsay na południu; nikt nie został zabity i żadne domy nie zostały uszkodzone. Nikt nie został ranny poza [jednym] mężczyzną, członkiem Gwardii Obywatelskiej, który zatruł się dymem, rzekomo z kopalni węgla, który pojawił się nagle w prywatnym domu!!!

To doniosła ‘prasa irańska’ w Libanie o tego tygodniowym incydencie w Teir Felsay – obfitość oszustwa, które… skłoniłoby zmarłych na cmentarzach do podpalenia swoich grobów i wyjścia w proteście przeciwko temu.

Godne pożałowania w tym wszystkim jest to, że ktokolwiek napisał to [śmiecie] ukrywa się za tytułem ‘dziennikarza’ w celu wprowadzenia w błąd ludność Libanu. Wszyscy znamy rozmiary nacisku, gróźb i zastraszania stosowanych przeciwko dziennikarzom przez ‘partię broni’ [aluzja do Hezbollahu, ‘Partii Boga’] na południu [Libanu] ogólnie, a szczególnie w regionach, w których władzę nad bezpieczeństwem sprawuje Hezbollah, a także na południe od Litani.

Ale to powoduje, że dziennikarze wprowadzają w błąd [publiczność] – na Allaha, jaka hańba! Hańba dla zawodu i dla członków tego zawodu, i hańba dla najemników, którzy szerzą to oszustwo w imię zawodu (…)”

Salam wezwał “uczciwe i szanowane” media w Libanie, by odmawiały publikowania wprowadzających w błąd i fałszywych raportów rozpowszechnianych przez Hezbollah i wezwał media poza Libanem, którym Hezbollah nie grozi, by ujawniły prawdę. „W ten sposób – pisze – media pomszczą hańbę spowodowaną przez szerzycieli tego oszustwa – i wtedy [światowa] opinia publiczna będzie wiedziała, że była eksplozja w magazynie rakiet [w Teir Felsay] podczas procedury modernizowania [rakiet] i że pięciu członków nie libańskiej gwardii [tj. irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej] zostało zabitych w wybuchu. Wówczas opinia publiczna będzie wiedziała, że [Hezbollah] przeszkodził elementowi, który miał zbadać [sprawę] [tj. UNIFIL] dotrzeć na miejsce ‘rzekomej eksplozji’ przez sześć godzin (…)” [5] .

Publicysta “Al-Safir”: Naiwnym jest myślenie, że nie ma broni na południe od Litani

Wasef Awada, publicysta libańskiej gazety “Al-Safir”, która identyfikowana jest z libańską opozycją i Hezbollahem, napisał, że tylko idioci i naiwni wierzą, iż Hezbollah nie będzie kontynuował zbrojenia się i działania na południe od Litani – ale że nikt nie może dowieść, iż to robią: „(…) Tylko naiwni myślą, że region na południe od Litani jest wolny od broni i amunicji, które nie są podporządkowanie armii libańskiej i UNIFIL-owi. Tylko prostacy oddaliby swoją broń w regionie, na którego południowej granicy jest armia [tj. armia izraelska] wyposażona we wszystkie typy broni i tylko czekająca na możliwość wniesienia zła na południe, do jego mieszkańców, partii i członków ruchu oporu i która nie zawaha się przed spaleniem Libanu z powrotem do epoki kamiennej.

[Sytuacja] jest bardzo prosta i nie wymaga wielkiej inteligencji: Hezbollah jest w regionie na południe od Litani – w każdym mieście, miasteczku i wsi, na powierzchni ziemi i głęboko pod ziemią, w szkołach, na uniwersytetach i w państwowych i prywatnych instytucjach; w meczetach i szyickich ośrodkach religijnych [Hussainiyyat]; na ulicach, w domach, na farmach i na polach; nad i pod drzewami.

Ta partia [Hezbollah] nie jest duchem pojawiającym się [tylko] w ciemności nocy; jest częścią narodu, panem tej ziemi: ci, którzy uprawiają ziemię, farmerzy, urzędnicy, studenci, biznesmani – i nieczęsto trafia się dom na południu, w którym nie ma [żyjącego w nim] członka tej partii [Hezbollahu].

Hezbollah jest obecny wszędzie i istnieje potrzeba, istnieje [ruch] oporu], a gdzie jest ruch oporu, tam jest broń i amunicja i może coś więcej. Ruch oporu nie używa noży i pałek do walki z wrogiem uzbrojonym w najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną broń, na ziemi, na morzu i w powietrzu – i nie jest tak zdesperowany, by przyjąć politykę [słabości].

Mimo tego wszystkiego (…) nikt w Libanie południowym nie może dowieść istnienia [nielegalnej] broni [Hezbollahu], ponieważ niemal nie ma obecności otwartego, zbrojnego oporu ani na południe, ani na północ od Litani (…)

Mieszkańcy południa, bardziej niż ktokolwiek inny, chcą stabilności w swoim regionie, od Sidon do Al-Naqura i Bint Jbeil, a także Marjayoun i Shaba – i dążą do dnia, kiedy ich [libańska] armia będzie zdolna do samodzielnego zapewnienia bezpieczeństwa i gwarantowania go z honorem.

[Ale] dopóki nadejdzie ten moment nie są skłonni porzucić oporu i jego broni – ani na północ od Litani, ani na południe od niej – i zupełnie nie będzie przesadą powiedzenie, że Hezbollah nie podjął tej decyzji sam” [6] .

Publicysta “Al-Akhbar”: Hezbollah przyznaje, że nadal się zbroi

Yahyah Dabouq, publicysta libańskiej gazety “Al-Akhbar”, która jest identyfikowana z Hezbollahem, napisał, że Hezbollah nie zaprzecza, iż nadal się zbroi i nabiera sił: “Izrael próbował w maksymalnym stopniu wykorzystać ten incydent [wybuch w Teir Felsay] i wręcz przewyższył swoje [zwykłe] możliwości. Rozpowszechniał fotografie miejsca wybuchu, zrobione przez jego samoloty szpiegowskie, pokazujące kilku młodych mężczyzn przenoszących to, co Izrael twierdzi, było rakietami i bronią (…)

Izrael trzymał się swojej wersji [wydarzeń], kontynuował podżeganie i nawet wniósł skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ w oparciu o te fotografie. Według Izraela te fotografie raz jeszcze dowodzą, że Hezbollah nadal zbroi się i buduje militarny potencjał w Libanie południowym (…)

[Ale] to jest fakt, któremu Hezbollah nigdy nie zaprzeczał. Wręcz odwrotnie, potwierdza go [do punktu, w którym] ani Izrael, ani nikt inny nie potrzebuje go dowodzić (…)” [7] .


[1] Libański raport o tym incydencie – włącznie z oznajmieniem rzeczniczki UNIFIL Yasminy Bouziane – przyznaje, że wieś Teir Felsay leży na południe od Litani, w obszarze podlegającym Rezolucji ONZ 1701, która zabrania obecności jakiejkolwiek broni w Libanie południowym poza bronią armii libańskiej i UNIFIL-u. Jednak libańska gazeta „Al-Akhbar”, która jest identyfikowana z Hezbollahem oraz członek parlamentu [z ramienia] Hezbollahu Hussein Al-Hajj Hassan, upierali się, że ta wieś leży na północ od Litani. „Al-Akhbar “ (Liban), 13 października 2009; “Al-Mustaqbal” (Liban), 13 października 2009, 14 października 2009, „Al-Intiqad” (Liban), 15 października 2009.

[2] W sprawie eksplozji w składzie broni w Khirbet Silim patrz MEMNRI Badania i analizy Nr 547, “Rośnie napięcie między UNIFIL a blokiem Hezbollah-Syria-Iran” 15września 2009, http://www2.memri.org/bin/polish/articles.cgi?Page=archives&Area=ia&ID=IA54709

[3] Izrael oświadczył, że eksplozja miała miejsce w składzie broni Hezbollahu i opublikował materiał zdjęciowy UAV, który – jak twierdził – pokazywał mężczyzn ładujących rakiety na ciężarówkę i wywożących je z miejsca eksplozji. Następnego dnia Al-Manar, telewizyjny kanał Hezbollahu pokazał własny film, także rzekomo zrobiony na miejscu eksplozji, który pokazywał kilku mężczyzn ładujących na ciężarówkę meble i drzwi do garażu. Al-Akhbar (Liban) 15 października 2009; “Al-Mustaqbal” (Liban), 13 października 2009.

[4] “Al-Sharq Al-Awsat” (Londyn), 15 października 2009.

[5] http://www.nowlebanon.com, 14 października 2009.

[6] “Al-Safir” (Liban), 15 października 2009.

[7] “Al-Akhbar” (Liban) 19 października 2009.