W artykule z 2 marca 2015 r. w gazecie saudyjskiej “Al-Jazirah” publicysta dr Ahmad Al-Faradż poparł decyzję premiera izraelskiego Benjamina Netanjahu, by przemawiać do Kongresu USA przeciwko zbliżającej się umowie z Iranem. Al-Faradż powiedział, że Obama, “jeden z najgorszych prezydentów amerykańskich” pracuje nad podpisaniem umowy z Iranem kosztem długoletnich sojuszników Ameryki w Zatoce i dlatego kampania Netanjahu przeciwko tej umowie jest uzasadniona i służy interesom państw Zatoki.

Poniżej podajemy główne punkty tego artykułu:


Ahmad Al-Faraj (z: Al-Jazirah, Arabia Saudyjska)

W bezprecedensowym posunięciu w historii politycznej USA premier izraelski Benjamin Netanjahu otrzymał zaproszenie od Spikera Izby Reprezentantów, republikanina Johna Boehnera, do wystąpienia przed obydwiema Izbami Kongresu… Netanjahu ma poświęcić swoje przemówienie wyrażeniu stanowczego sprzeciwu wobec podpisania porozumienia między administracją Obamy i Iranem w kwestii nuklearnej. Ma nadzieję, że przekona członków Kongresu, że ma rację, co opóźniłoby porozumienie.

Prezydent Obama i jego administracja są wyraźnie wściekli. Nie dlatego, że Netanjahu interweniuje w ważnej sprawie, co do której Obama ma nadzieję, że przyniesie mu osobistą chwałę, ale dlatego, że Spiker Izby [John Boehner] nie skonsultował się z Obamą przed zaproszeniem Netanjahu i Obama uważa to za złamanie ustalonego protokołu.

To bezprecedensowe napięcie między administracją Obamy a Netanjahu jest kolejnym z długiej serii napiętych i nieprzyjaznych epizodów między Obamą a Netanjahu. Ale te napięcia nigdy przedtem nie osiągały tego poziomu, co odzwierciedla wypowiedź doradczyni ds. bezpieczeństwa, Susan Rice, która powiedziała, że zachowanie Netanjahu jest nie do przyjęcia, a także jest destrukcyjne…

Administracji Obamy nie wystarcza potępienie wizyty Netanjahu. Obama oznajmił, że nie spotka się z Netanjahu, motywując to tym, że nie spotyka się z przywódcami państw na krótko przed wyborami w ich krajach, [chociaż] wybory w Izraelu odbędą się w [całe] tygodnie po tej wizycie!!! Również amerykański wiceprezydent, Joseph Biden, którego obecność podczas przemówienia Netanjahu w Kongresie jest oczekiwana z powodu jego konstytucyjnej roli jako przewodniczącego Senatu, oznajmił, że [w dniu] przemówienia Netanjahu będzie w podróży zagranicznej!! Sekretarz Stanu USA John Kerry także powiedział, że będzie w Szwajcarii, spotykając się z Irańczykami w sprawie dossier nuklearnego i dlatego nie będzie w stanie przybyć na przemówienie Netanjahu!!! Tym, co gniewa administrację Obamy jeszcze bardziej, jest odmowa Netanjahu na oficjalną prośbę kilku Kongresmenów z partii Demokratycznej, by spotkał się z nimi podczas wizyty!!!…

Zakończę następującym: ponieważ Obama jest ojcem chrzestnym prefabrykowanych rewolucji w świecie arabskim i ponieważ jest sojusznikiem politycznego islamu, [który jest] troskliwą matką [wszystkich] organizacji terrorystycznych i ponieważ pracuje nad podpisaniem porozumienia z Iranem, które będzie zawarte kosztem długoletnich sojuszników USA w Zatoce, bardzo cieszę się ze zdecydowanego stanowiska Netanjahu i [jego decyzji], by mówić przeciwko porozumieniu nuklearnemu w Kongresie amerykańskim mimo gniewu i furii administracji Obamy. Uważam, że zachowanie Netanjahu posłuży naszym interesom, narodów Zatoki, znacznie bardziej niż głupie zachowanie jednego z najgorszych prezydentów amerykańskich. Czy zgadzacie się ze mną?

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .