26 marca 2014 r. na YouTube zamieszczono wideo pokazujące egzekucję dwóch młodych Saudyjczyków przez Dżabhat Al-Nusra (JN) pod zarzutem walki dla rywalizującej grupy Islamskiego Państwa Iraku i Syrii (ISIS) [1] . W reakcji na to publicysta saudyjski dr Muhammad Al-Harbi opublikował artykuł w gazecie saudyjskiej “Okaz”, w którym ostro zaatakował zjawisko młodzieży saudyjskiej podróżującej do Syrii na prowadzenie dżihadu.

Al-Harbi twierdził, że walki w Syrii nie są dżihadem na rzecz Allaha, ale raczej “dżihadem na rzecz szatana” i odchyleniem od islamu. Potępił kaznodziei i duchownych, którzy wzywają młodzież, by udawała się do Syrii, oskarżając ich o wykorzystywanie naiwności tej młodzieży i jej pragnienia prowadzenia dżihadu. Ci klerycy, powiedział, popychają młodzież, by dołączyła do wojny, z którą nie ma nic wspólnego i dostarczają mięsa armatniego w postaci młodych wojowników z Arabii Saudyjskiej i innych krajów ekstremistycznym organizacjom terrorystycznym, które walczą jedna z drugą w Syrii. Al-Harbi wezwał władze saudyjskie, by nie zadowalały się programem Munasaha (który dostarcza wskazówek mudżahedinom wracającym z zagranicznych frontów), ale raczej założyły cały system w saudyjskich meczetach, szkołach i mediach do walki z ekstremizmem i zdławiła go „żelazną pięścią”.

Poniżej podajemy fragment tego artykułu [2] :Dr Muhammad Al-Harbi (zdjęcie:
Al-Riyadh, Arabia Saudyjska)

Śmierć w Syrii jest śmiercią na rzecz szatana; Allah zabronił prowadzenia wojny przeciwko naszym współwyznawcom muzułmanom

Abd Al-Rahman Al-Szumari i Hamoud Al-Saqri, dwóch młodych Saudyjczyków z Rijadu, zostało straconych z zimną krwią i w najbardziej ohydny sposób. [Ich egzekucja] była filmowana, żeby wypalić żałobę w sercach ich rodziców, rodzin, bliskich, ojczyzny i [całej] rasy ludzkiej na resztę ich życia.

Kto zabił Abd Al-Rahmana i Hamouda? Czy walczyli razem z ISIS i zabił ich JN, czy odwrotnie? Czy walczyli z Wolną Armią Syryjską i zabili ich żołnierze reżimu [syryjskiego] czy też odwrotnie? Czy walczyli razem z Hezbollahem i zostali zabici przez Al-Kaidę, czy odwrotnie?

Nie ma znaczenia dla kogo walczyło tych dwóch młodych ludzi w Syrii i nie ma znaczenia, do jakiej organizacji należą zabójcy. Znaczenie ma to, że tych dwóch zostało zabitych, zlikwidowanych! Wszyscy ci, którzy łudzą się [wiarą], że Syria jest miejscem dżihadu na rzecz Allaha, zostaną zlikwidowani w ten sposób – bowiem śmierć w Syrii jest śmiercią na rzecz szatana, zdecydowanie nie jest śmiercią na rzecz Allaha! Allah bowiem nigdy nie nakazywał nam walki ze współwyznawcami bez sprawiedliwego powodu.

Kaznodzieje i szejkowie kradną umysły młodzieży, igrają ich wiarą

Wideo na YouTube z egzekucji Abd Al-Rahman i Hamoud w Syrii ujawniło ohydne oblicze [tego, co czeka] na tych, którzy nadal wierzą, że dżihad tam jest dżihadem na rzecz Allaha… i ohydne oblicza tych, którzy nauczają fitnę [wojnę domową] i zachęcają do [idei] śmierci i zakazanego rozlewu krwi [tj. zabijania muzułmanów]. Ponadto [to wideo] ujawniło nikczemną i podłą stronę tych, którzy uwodzą młodzież, żeby ukraść ich dusze… pchając ich do wojny, z którą nie mają nic wspólnego i do sprzedania tanio swoich dusz za sprawę, która jest niesprawiedliwa, szczególnie, że ich krew, rozlana na ziemi syryjskiej, w żaden sposób nie osiąga tam sprawiedliwości!

Pokazane wideo YouTube ujawniło także, że ci walczący w Syrii są muzułmanami, którzy odeszli od sprawiedliwego islamu w swoim myśleniu i stali się jedynie pionkami w rękach ekstremistycznych organizacji terrorystycznych, które fałszywie i oszukańczo okrywają się płaszczem religii. Te organizacje walczą między sobą i wymagają ludzkich tarcz i ofiar importowanych z naszego i z innych krajów, których z łatwością przemycają do nich fałszywi kaznodzieje i szejkowi… Kanały satelitarne i sieci społecznościowe otwierają swoje drzwi [tym kaznodziejom i szejkom], mogą więc podżegać, kraść młode umysły i igrać z wiarą [tych młodych ludzi], wykorzystując równocześnie ich pragnienie osiągnięcia „szczytu islamu” [tj. dżihadu]. I istotnie [ta młodzież] idzie ślepo i bez myślenia, zostawiając za sobą zranione matki i żony, synów i córki, którzy są skazani na sieroctwo i stoją przed zatratą.

Muzułmanie zabijają muzułmanów, podczas gdy ich prawdziwy wróg jest kilka kilometrów dalej, w Izraelu! Właśnie tam na okupowanych Wzgórzach Golan! Ale nie odważają się wystrzelić ani jednej kuli na nich, bo są tchórzami i kolaborantami, i zdradzają swoją religie, kraje, naród i ludzkość!! Nie tylko dlatego, że [Izrael] jest silniejszy, ale dlatego, że nie jest [nawet] częścią ich priorytetów i dlatego, że ci, którzy ich podżegali, pracują na rzecz sukcesu przedsięwzięcia syjonistycznego w regionie. Taka jest prawda, czy wam się to podoba, czy nie.

Potrzebujemy totalnej wojny przeciwko ekstremizmowi

Fałszywy dżihad w Syrii nigdy nie był niczym [innym] jak śmiercią na rzecz szatana i nigdy nie był [dżihadem] na rzecz Allaha. Aby zapobiec [wydarzeniom pokazanym w] tym tragicznym wideo, musimy pilnie ustanowić cały system walki z tą dewiacyjną koncepcją, która zaprowadziła Abd Al-Rahmana i Hamouda [do Syrii]. Nie wystarczy wysyłać im informacje przez media, żeby wrócili [do domu] i nie wystarczy [program] pomocy psychologicznej dla powracających [z frontów dżihadu]. Zamiast tego musimy natychmiast działać w domach, meczetach i szkołach.

Każdy ojciec i matka musza być świadomi swojej odpowiedzialności pilnowania swoich dzieci, edukowania ich, potępiania myśli terrorystycznej ze swej strony, uważania na krąg przyjaciół i pomagania im wybierać [przyjaciół]. Ponadto nie ma ucieczki [przed potrzebą] ponownego przeanalizowania systemu edukacyjnego i skupienia się na przeszkoleniu nauczycieli przed rozwojem lub zmianą programów szkolnych. Musimy [także] wybierać dobrze kaznodziei w meczetach i śledzić ich kazania, powstrzymać tych, którzy nauczają fitna i zachęcają do podróży za granicę na wojny i nie dopuścić do ich występowania na kanałach satelitarnych i w mediach. Jak wszyscy wiemy, zapobieganie jest lepsze niż leczenie i dlatego musimy sformułować plan zwalczania myśli odstępczej [i zwalczania jej] żelazną pięścią.


Przypisy (nie spolszczone):


[1] Youtu.be/Z6hsGBNRiX0, March 26, 2014. [2] ’Okaz (Saudi Arabia), April 5, 2014.