27 lutego 2017 r., po wystrzeleniu przez Państwo Islamskie (ISIS) na Synaju trzech rakiet Grad na miasto izraelskie Ejlat w dniu 8 lutego, Fahad Al-Khitan, starszy publicysta gazety jordańskiej “Al-Ghad”, ostrzegł, że ISIS może równie łatwo wziąć za cel jordańskie miasto portowe Akaba, z jego żywotnymi i strategicznymi instalacjami. Dlatego, powiedział, Jordania musi walczyć z terroryzmem nie tylko na swoich granicach z Syrią i Irakiem, ale wszędzie. Dodał, że wobec „skromnych” osiągnięć armii egipskiej przeciwko ISIS na Synaju Jordania nie może zostawiać swojego bezpieczeństwa na łasce innych.

Poniżej podajemy fragmenty jego artykułu[1]:


  Akaba (zdjęcie: mawdoo3.com)

Walczymy z terroryzmem nie tylko na frontach północnym i wschodnim [w znaczeniu granic z Syria i z Irakiem], ale niedaleko od naszej południowej granicy wyłoniło się zagrożenie terroryzmem ISIS. Armia egipska prowadzi zaciekłą wojnę z tą organizacją terrorystyczną na Synaju i przez minione mniej więcej cztery lata nie było widać końca tego nieograniczonego konfliktu. Ekstremistycznym organizacjom na Synaju udało się ustanowić przyczółek w skalistym terenie górskim, gdzie walka z nimi jest trudna. Szczególnie wykorzystały chaos na granicy Egiptu z Libia od czasu obalenia reżimu Kaddafiego w celu szmuglowania olbrzymich ilości nowoczesnej broni na Synaj. Udało im się także zapewnić przejście wojowników na Synaj z regionów bliższych i dalszych, polegając na złożonej sieci dilerów broni i narkotyków.

Zaledwie kilka tygodni temu organizacja terrorystyczna [ISIS] wysłała niepokojący komunikat, którego potencjalną przyszła groźbę odczuto w Jordanii, kiedy wystrzeliła trzy rakiety na izraelskie [miasto] portowe Ejlat[2]. „Żelazna kopuła” [system obrony przed rakietami] przechwyciła te trzy rakiety w powietrzu i ich kawałki rozpadły się w szerokim promieniu. Kilka spadło nawet na centrum miasta Akaba bez wyrządzenia żadnych szkód.

Wobec skromnych osiągnięć armii egipskiej w wojnie przeciwko organizacjom terrorystycznym oraz faktu, że [organizacje terrorystyczne] mogą wystrzelić rakiety zdalnie sterowane, Jordania nie może dłużej ignorować sytuacji na swojej południowej granicy, która ma wielkie znaczenie strategiczne. Akaba jest nie tylko jedynym portem morskim Jordanii i żywotną trasą jej importu i eksportu, ale jest także lokalizacją głównego skupienia źródeł energii królestwa – zbiorników gazu ziemnego, tankowców przywożących ropę i elektrowni [Akaba].

Z tych powodów Jordania nie może dłużej zostawiać bezpieczeństwa Akaby na łasce innych. Odpowiednie władze już podejmują kroki takie, jakie mogą, żeby bronić żywotnych instalacji miasta, ponieważ jednak organizacje terrorystyczne mogą wzmocnić swój potencjał militarny i rozważać rozszerzenie zasięgu swoich akcji, Jordania musi traktować region [Akaby] jako obszar operacji militarnych… Nie jesteśmy jeszcze w punkcie krytycznym potrzeby rekrutowania naszych zasobów, jakby nie były mizerne, by uporać się z niebezpieczeństwem, które może rozszerzyć się w przyszłości i zagrozić interesom sąsiednich krajów, takich jak Arabia Saudyjska [ale musimy się na to przygotować].

Jordania nadal polega na armii egipskiej w celu uniknięcia innych scenariuszy i nie waha się dostarczać wszelkiej pomocy, jaką może, by wyeliminować potencjał zbrojnych organizacji terrorystycznych i zredukować ich zagrożenie tak bardzo, jak to możliwe. Jednak rozwijające się zagrożenie bezpieczeństwa na południu przypomina nam, jak bardzo wzrósł zasięg groźby terrorystycznej oraz to, że wojna musi być wszechobejmująca, a nie ograniczona do [bastionów ISIS] w Mosulu [w Iraku] i Al-Rakki [w Syrii]. Na obszarze otaczającym Jordanię istnieją globalne organizacje terrorystyczne. Te organizacje czerpią impet ze swojej odległej głębi strategicznej w krajach azjatyckich i afrykańskich i tworzą jedną, globalna masę grup terrorystycznych, które zagrażają dziesiątkom krajów na różnych kontynentach.

Na poziomie krajowym musimy zrozumieć, że prowadzimy otwartą wojnę z terroryzmem na wszystkich frontach…  To nie jest piknik, ponieważ płacimy cenę za porażki innych krajów i reżimów naszą gospodarką i bezpieczeństwem.

 

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Al-Ghad (Egypt), February 26, 2017.
[2] See MEMRI JTTM report ISIS-Sinai Claims Grad Rocket Attack On Eilat, February 9, 2017.

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org.