Wprowadzenie

Atak 4 kwietnia gazem sarin w Chaj Szajchun, na jeden dzień zaledwie po tym, jak administracja USA zmieniła stanowisko wobec syryjskiego prezydenta Al-Assada, deklarując, że jego usunięcie od władzy nie jest dłużej priorytetem, wywołuje pytania dotyczące motywów leżących u podstaw ataku. Istotnie, początkowe twierdzenie Rosjan, że atak został sfabrykowany przez przeciwników reżimu syryjskiego, opierał się na tym, że było to tak wyraźnie sprzeczne z interesami Syrii.

Choć obecnie na ogół akceptuje się, że reżim syryjski przeprowadził ten atak, leżąca u podstaw motywacja pozostaje enigmatyczna, co wywołuje teorie spiskowe.

Irańska witryna internetowa specjalizująca się w raportach z wojny syryjskiej dostarcza wyjaśnienia: zapobieżenie załamaniu się irańsko/syryjskiej linii frontu

7 kwietnia 2017 r., WarReports, irańska grupa badawcza poświęcona monitorowaniu i informowaniu o roli Iranu w wojnie w Syrii i Iraku[1] opublikowała raport na swojej stronie Facebooka, wyjaśniający, dlaczego reżim syryjski przeprowadził atak z użyciem gazu[2]. Twierdziła, że atak był w celu “poparcia stowarzyszonych z Iranem sił lądowych, Hezbollah, oraz armii syryjskiej, które stacjonowały kilka kilometrów za linia frontu”. Według raportu, w ostatnich trzech tygodniach było 21 ofiar śmiertelnych wśród sił IRGC i milicji szyickiej Fatimijun Afghani mieszczących się w Hama.[3] Raport zawierał mapę region, pokazującą wycofywanie się na południe wspieranych przez Iran sił z region Chan Szajchun, wycofywanie się, które groziło, że zamieni się w całkowite załamanie frontu. Atak więc miał na celu zatrzymanie parcia rebeliantów w Chan Szajchun, zapobiegając w ten sposób załamaniu.

W raporcie czytamy następnie, że uderzenie w populację cywilną na terenach opanowanych przez rebeliantów jest znaną taktyką reżimu syryjskiego w celu zmiażdżenia ducha walki żołnierzy i zatrzymania ich operacji. Tak było w sierpniu 2013 r. z atakiem gazem w Ghouta w Damaszku oraz w październiku 2015 z atakiem bombami kasetowymi na populację cywilną we wschodnim Aleppo.

Należy wspomnieć, że w podczas niedanej odprawy w Białym Domu podano ten sam powód ataku reżimu syryjskiego, bez dostarczenia dalszych szczegółów: “Przegrywali na szczególnie ważnym obszarze. To spowodowało [atak]”[4].

 

Legenda mapy:

Czerwone obszary:      terytorium opanowane przez siły irańsko/syryjskie (reżimu)

Zielone obszary:          terytorium opanowane przez zbrojnych rebeliantów Dżabhat Fath Al-Szam (dawniej JNS)

Czerwone koło:           Chan Szajchun

Czerwone strzałki:      odległość od Chaj Szajchun do sił wspieranych przez Iran

Czarna linia kropek:    linia frontu opozycji przed działaniami 21 marca i przed wycofaniem się sił irańskich

Czerwona linia kropek: obecna linia frontu opozycji po wycofaniu się sił irańskich

 

[1] https://warreports.org/about-us/; Twitter: @warreports. Facebook: Persian.war.news.
[2] https://www.facebook.com/persian.war.news/posts/1905690939688134.
[3] The website provided a link to the image of one of the IRGC members killed there. https://goo.gl/iunWwn
[4] http://www.washingtontimes.com/news/2017/apr/11/white-house-offers-more-proof-syrian-gas-attack-ci/.

If you wish to reply, please send your email to [email protected].