Poniższy raport jest obecnie darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Aby uzyskać informacje o subskrypcji JTTM,  kliknij tutaj. 

27 marca 2024 r. na swoim oficjalnym kanale Telegramu ruch Hamas podzielił się głównymi uwagami wygłoszonymi przez jego przywódcę za granicą, Chaleda Maszala, w nagranym wcześniej przemówieniu, które zostało nadane podczas imprezy dla palestyńskich kobiet zorganizowanej w Jordanii. Maszal oświadczył między innymi, że obecna bitwa z Izraelem w Gazie jest kluczowa i historyczna w annałach „konfliktu”. Nawoływał naród islamski do wzięcia w tym czynnego udziału, aby przechylić szalę na korzyść Palestyńczyków. Wezwał także do organizowania ciągłych protestów milionów ludzi na rzecz Palestyny. W odniesieniu do negocjacji prowadzonych z Izraelem Maszal przedstawił sztywne i bezkompromisowe żądania, które obejmują zakończenie stanu wojny, wycofanie Izraela z Gazy i powrót wysiedlonych Gazańczyków do ich domów, w tym na północy Strefy Gazy. [1]

W swoim przemówieniu przywódca Hamasu stwierdził, że ruch oporu w Gazie jest w dobrej kondycji i że operacje oporu nasilają się również „w sercu Jerozolimy i na Zachodnim Brzegu”. Dodał, że obecna wojna jest „bitwą historyczną” i mimo równowagi sił, która nie jest na korzyść Hamasu, Allah, naród islamski i sprawiedliwość są po jego stronie. Powiedział, że ból odczuwany przez mieszkańców Gazy „jest dotkliwy i przekroczył wszelkie granice”. Jednak Maszal zapewnił, że to tylko dodatkowo motywuje Hamas do walki. Stwierdził także, że jest to „kluczowa bitwa w annałach konfliktu” i że równolegle z nią nastąpiła bezprecedensowa zmiana na arenie międzynarodowej i w międzynarodowej opinii publicznej.

Maszal wyjaśnił, że kierownictwo Hamasu działa w kilku sferach, przede wszystkim w sferze „militarnego wsparcia bitwy od wewnątrz i z zewnątrz”. Powiedział, że w dalszym ciągu zachęca naród islamski do przyłączenia się do walk, aby „krew narodu islamskiego zmieszała się z krwią narodu palestyńskiego… i rozstrzygnęła ten konflikt na naszą korzyść, z pomocą Allaha”. Podkreślił także potrzebę ciągłych protestów, podczas których miliony ludzi wychodzą na ulice, aby wesprzeć Palestynę, i podkreślił, że powinny one być organizowane i prowadzone za pośrednictwem ustalonych organów. Maszal twierdził ponadto, że przywódcy Hamasu pomagają mieszkańcom Gazy zarówno w sferze finansowej, jak i humanitarnej, i w tym kontekście oskarżył Izrael o wykorzystywanie głodu jako narzędzia do realizacji swoich celów.

W sprawie negocjacji z Izraelem, Maszal powiedział, że Hamas nalega na potrzebę zaprzestania „agresji”; wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy; powrót wysiedlonych Gazańczyków do ich domów, zwłaszcza na północy; zapewnienie niezbędnej pomocy mieszkańcom i  wsparcie odbudowy; i zniesienie oblężenia Gazy. Oświadczył również, że Hamas nie zwolni przetrzymywanych przez siebie izraelskich więźniów [porwanych zakładników], dopóki nie zostaną spełnione powyższe warunki. Przywódca Hamasu ostrzegł przed groźbami – najwyraźniej odnosząc się do izraelskiej operacji – pod koniec Ramadanu i dodał: „Stoimy w obliczu otwartej bitwy i musimy być na nią przygotowani”. Ostrzegł także „nasz lud w Jordanii” przed ujawnianiem słabości i wahania i zapewnił, że „walka została nam narzucona, to jest nasza ziemia i to jest nasz lud, i święte miejsca są nasze”.

Godne uwagi jest to, że również 27 marca Hamas ponownie zamieścił na swoim kanale Telegramu fragment przesłania z 7 października wydanego przez przywódcę wojskowego Brygad Al-Kassam Mohammeda Deifa [2], w której nawoływał on Arabów i muzułmanów do rozpoczęcia „marszu w kierunku Palestyny ​​dzisiaj przed jutrem ” i dodał: „Nie pozwólcie, aby granice, reżimy lub jakiekolwiek ograniczenia uniemożliwiały wam doświadczenia honoru dżihadu i udziału w wyzwoleniu meczetu Al-Aksa.” [3]


[1] March 27, 2024.

[2] See MEMRI Report: Hamas Military Commander Mohammed Deif Announces Launch Of Operation Al-Aqsa Deluge, Calls On Palestinians In West Bank, Jerusalem, And Israel Proper To Attacks With Guns, Knives, Vehicles, October 7, 2023.

[3] March 27, 2024.

The full text of this post is available to subscribers.