Przywódca Hamasu w Gazie, Jahja Sinwar powiedział w wywiadzie dla libańskiej Al-Mayadeen TV, że z pomocą Iranu Hamasowi udało się znacznie rozwinąć swój potencjał. Sinwar dodał, że Iran dostarczył Brygadom Izz Al-Din Al-Kassam Hamsu i innym frakcjom w Gazie „dużo pieniędzy, wyposażenia i ekspertyzy”. Powiedział następnie, że jego organizacja ma „doskonałe” stosunki z Hezbollahem i że istnieje koordynacja [działań] „niemal codzienna” między tymi dwiema organizacjami. Opisał stosunki Hamasu z Iranem, IRGC i Kasemem Soleimanim jako „silne i gorące”. Wywiad nadano 21 maja.  

Żeby zobaczyć klip z Jahją Sinwarem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Iran, który dostarczył Brygadom Al-Kassam i innym frakcjom oporu dużo pieniędzy, wyposażenia i ekspertyzy”

Dziennikarz: Jeśli Izrael rozpocznie militarny atak na Gazę, czy będziemy świadkami bezprecedensowych niespodzianek, jakich nie widzieliśmy od izraelskich agresji 2014, 2012 i 2009, i 2008 przeciwko Gazie?

Jahja Sinwar: Absolutnie. To jest pewne i poza wszelką wątpliwością. Nasz [ruch] oporu w Strefie Gazy niezmiernie rozwinął swoje możliwości, przede wszystkim dzięki Allahowi, ale także z pomocą prawych, wolnych ludzi z naszego narodu – przede wszystkim z Islamskie Republiki Iranu, który dostarczył Brygadom Al-Kassam i innym frakcjom oporu dużo pieniędzy, wyposażenia i ekspertyzy jeszcze przed [izraelską] agresją, ale szczególnie po niej. Dostarczył nam wiele zasobów, które pozwoliły na wielki rozwój naszego potencjału.

[…]

” Mamy znakomite stosunki z naszymi braćmi w Hezbollahu… pracujemy razem i uzgadniamy [działania] i jesteśmy w kontakcie niemal codziennie”

Mamy znakomite stosunki z naszymi braćmi w Hezbollahu. Nasze stosunki z nimi są niezmiernie rozwinięte. Pracujemy razem i uzgadniamy [działania] i jesteśmy w kontakcie niemal codziennie.

Podobnie, nasze związki z Islamską Republika Iranu, z bratem Kasemem Soleimanim i innymi braćmi z kierownictwa IRGC są silne, potężne i gorace. Nasze stosunki z Republika Islamska są znakomite.