İbrahim Özdabak jest tureckim karykaturzystą, którego osobista strona internetowa zawiera karykatury od 2005 r., dotyczące wielu tematów istotnych dla tureckiego społeczeństwa i polityki[1]. Wiele karykatur ma antysemickie tematy, przedstawiając Żydów jako zalanych krwią rzeźników, sępy krążące na palestyńską ziemią i wampiry pijące palestyńską krew. Te karykatury przedstawiają takie same obrazy Żydów jak te, które krążyły a antysemickim tabloidzie „Der Stürmer” i innych publikacjach epoki nazizmu. Jego karykatury publikuje turecka gazetaYeni Asya” („Nowa Azja”), której 11 245 egzemplarzy sprzedano w tygodniu zaczynającym się 9 kwietnia 2018 r., co czyni z niej 29 pod względem popularności drukowaną gazetę w Turcji[2]. Gazeta “Yeni Asya” jest związana z sektą ruchu Nurcu o tej samej nazwie. Ruch Nurcu składa się ze zwolenników kurdyjskiego teologa sunnickiego, Saida Nursiego, którego pisma są wychwalane w wielu pracach Özdabaka.

İbrahim Özdabak

Tutaj przedstawiamy wybór antysemickich karykatur Özdabaka o Żydach i Izraelu, opublikowanych w ciągu ostatnich dwóch lat.

Karykatura poniżej była odpowiedzią na otwarty list opublikowany 22 kwietnia 2018 r. we francuskojęzycznej gazecie “Le Parisien”, z propozycją by “wersety Koranu wzywające do mordowania i karania Żydów, chrześcijan i niewierzących zostały całkowicie skreślone przez władze religijne”, żeby „żaden wierzący nie mógł powoływać się na teksty święte, by popełnić zbrodnię”[3]. List wywołał ostrą krytykę francuskich muzułmanów, a turecki prezydent, Recep Tayyip Erdoğan odpowiedział ostro w przemówieniu z 8 maja[4], mówiąc: „We Francji jakaś grupa wystąpiła i opublikowała komunikat wzywający do usunięcia pewnych wersetów z Koranu. Choć jest bardzo jasne, że ludzie, którzy to powiedzieli, nie wiedzą niczego o Koranie, zastanawiam się, czy w swoim życiu kiedykolwiek czytali własne księgi [takie jak] Biblia? Lub czy kiedykolwiek czytali Torę? Albo czy kiedykolwiek czytali Księgę Psalmów? Jeśli czytali to, prawdopodobnie chcą także zakazać Biblię… Kiedy ostrzegamy zachodnie kraje o antymuzułmańskich uczuciach, antytureckich uczuciach, ksenofobii i rasizmie, otrzymujemy złą reputację. O Zachodzie, wiedz, że podczas gdy atakujesz naszą księgę świętą, my nie zaatakujemy waszych świętości, ale was obalimy”[5].

„Usuńcie wersety o nas z Koranu„. (Yeniasya.com.tr, 8 maja 2018.)

Żyd spiskuje, by przejąć cały region “na wschód od Nilu” i na “zachód od Eufratu” (Yeniasya.com.tr, 2 czerwca 2016.)

(Yeniasya.com.tr, 28 kwietnia 2018.)

Żydowski Neron gra na harfie, podczas gdy “świat islamski” płonie (Yeniasya.com.tr, 1 sierpnia 2016.)

„Komory Gazy”. Ta karykatura opiera się na podobieństwie tureckich słów “gaz” i “Gaza”  (Ibrahimozdabak.com, data nieznana.)

Rozwiązanie puzzla Büyük Ortadoğu Projesi („Projekt wielkiego Bliskiego Wschodu”) ujawnia Gwiazdę Dawida (Yeniasya.com.tr, 20 lipca 2017.)

Żydzi wznoszą nazistowski symbol nad „Jerozolimą” (Yeniasya.com.tr, 21 lipca 2017.)

Żyd modlący się przy Ścianie Zachodniej śmieje się na komunikat w swoim telefonie: “Turcja i Izrael doszły do porozumiena” (Yeniasya.com.tr, 28 czerwca 2016.)

Karykatura poniżej nawiązuje do hadisu, który brzmi: „Abu Huraira relacjoinował, że Posłaniec Allaha powiedział: Ostatnia godzina nie nadejdzie aż muzułmanie będą walczyć z Żydami i muzułmanie będą ich zabijać, aż Żydzi ukryją się za kamieniem lub drzewem, a kamień lub drzewo powiedzą: muzułmaninie, sługo Allaha, za mną jest Żyd; przyjdź i zabij go, ale drzewo Gharkad nie powie, bo to jest drzewo Żydów”. Na karykaturze drzewo Gharkad mówi” „Uciekaj, Izraelu, uciekaj!”

(Ibrahimozdabak.com, lipiec 2014.)

Na poniższej karykaturze prezydent uSA Donald Trump przedstawiony jest jako drzewo Gharkad.

(Yeniasya.com.tr, 14 grudnia 2016.)

„Tutaj jest pozostawiony kawałek palestyńskiej ziemi!” (Yeniasya.com.tr, 18 listopada 2016.)

Żydowski sęp identyfikuje “Jerozolimę” jako “naszą nową stolicę” (Yeniasya.com.tr, 30 lipca 2017.)

Izraelski premier Netanjahu says: „Nasz zapas krwi znowu zmalał, musimy zdobyć trochę z Gazy” (Yeniasya.com.tr, 24 sierpnia 2016.)

„Izraelem rządzi najbardziej faszystowski rząd w historii” (Yeniasya.com.tr, 24 maja 2016.)


[1] Ibrahimozdabak.com, accessed May 8, 2018.

[2] Medyatava.com/tiraj/2018-04-09, April 9, 2018.

[3] Theatlantic.com, May 3, 2018.

[4] Voanews.com, May 8, 2018.

[5] Trthaber.com, May 8, 2018.