22 października na imprezie międzywyznaniowej w Islamic Center of Davis (ICD) w północnej Kalifornii, której celem było złagodzenie napięć po kontrowersji wywołanej antysemickimi wypowiedziami imama Ammara Shahina (patrz MEMRI TV Clip 6133, California Friday Sermon: Imam Ammar Shahin Cites Antisemitic Hadith, Prays For Annihilation Of Jews, Calls To Liberate Al-Aqsa Mosque From Their ‘Filth’ i MEMRI TV Clip 6140, California Sermon: Imam Ammar Shahin Prays To Allah To Turn Jerusalem And Palestine Into A Graveyard For The Jews And Liberate The Al-Aqsa Mosque From ‘Their Filth’), imam Shahin zaprzeczył, by kiedykolwiek „wzywał do ludobójstwa” lub „używał antysemickich słów”. Powiedział: “nigdy… ani teraz, ani w przyszłości, ani w przeszłości – nie wzywałem do ludobójstwa żadnej grupy” i zacytował werset Koranu „Jeśli zabijesz niewinnego człowieka, to jakbyś zabił całą ludzkość”.

Należy zauważyć, że wideo z imprezy międzywyznaniowej 22 października nie zostało zamieszczone na oficjalnym kanale YouTube ICD aż do 26 marca 2018 r. (Odpowiedź MEMRI na twierdzenie ICD, że MEMRI źle przetłumaczył i wyjął wypowiedź imama Shahina z kontekstu, znajduje się w MEMRI Special Announcement No. 555, MEMRI Responds To Islamic Center Of Davis’s Statement Following Exposure Of Imam Shahin’s July 21 Antisemitic Sermon.)

Aby zobaczyć klip z Ammarem Shahinem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

“Nigdy – ani teraz, ani w przyszłości, ani w przeszłości – nie wzywałem do ludobójstwa żadnej grupy – ani Żydów, ani chrześcijan, ani ateistów”

Imam Ammar Shahin: Chciałbym tylko coś bardzo dobrze wyjaśnić i mam nadzieję, że to będzie ostatni raz, okay. A więc chcę uczynić tak jasnym, jak to możliwe dla wielu ludzi, którzy słyszeli moje kazania z lipca. Właśnie ja, wiemy, że to wszystko obraca się wokół i wraca do mnie. Więc kazania z lipca, kiedy niektórzy ludzie słyszeli sformułowania i myśleli, czy było to błędne wyobrażenie, niezrozumienie, czy cokolwiek to było. Oni myśleli, że wzywałem do ludobójstwa lub używałem antysemickich słów. Stoję dzisiaj przed wszystkimi, mówiąc to bardzo jasno i mam nadzieję, ze wszyscy tego słuchają. Religijnie i z osobistej wiary nigdy – ani teraz, ani w przyszłości, ani w przeszłości – nie wzywałem do ludobójstwa żadnej grupy – ani Żydów, ani chrześcijan, ani ateistów, ani ludzi bez wiary, nigdy. Nie tylko dlatego, że to wszystkich cieszy, ale dlatego, że tak nakazuje religia.

Mamy bardzo wyraźny werset w Koranie, od którego chcę zacząć. Ten werset wyraźnie stanowi nasze nakazy, które pochodzą od Boga. Te nakazy, nikt nie ma wyboru powiedzenia: ‘no cóż, zgodzimy się z trzema, ale nie z wszystkimi pięcioma. Albo może z dwoma z trzech” – nie możemy. Przyjmujemy to jako całość. Nakaz powiada i to jest werset w rozdziale piątym. Mówi on „O Mahomecie, wezwij swoich wyznawców i wyrecytuj im te nakazy. Numer jeden, będzie czcić Boga jedynego. Nie dawajcie Bogu współtowarzyszy. Dwa, szanujcie waszych rodziców i bądźcie im posłuszni. Trzy, nie zabijajcie dzieci z powodu niedostatku, bo Bóg zaopatrzy was i je. Cztery, nie popełniajcie grzechu – czy jest to publicznie czy w ukryciu, otwarciu lub w ukryciu. Trzymajcie się z dala od wszystkiego, co przynosi wam hańbę. Pięć, nie zabijajcie niewinnej duszy. Nie zabijajcie, nie macie prawa zabierać [życia] lub zabijać niewinną duszę”.

“Ludzie twierdzą, że wzywamy do ludobójstwa Żydów lub innych – to nie jest prawda”  

Jeśli to robicie,  to musicie spełniać nakazy Boga. Mamy to więc wyraźnie w Koranie. Kiedy mamy inny werset i ludzie twierdzą, że wzywamy do ludobójstwa Żydów lub innych. To nie jest prawda. Nie ma to nic wspólnego z religią, nie ma nic wspólnego z moją osobistą wiarą – to jest część poglądu religijnego, jaki mamy, jakiego się trzymamy. Dlaczego tak jest? Ponieważ jest inny werset, który gdyby wszyscy rozumieli, jak Bóg to powiedział, to było recytowane do Banu Izrael, skąd przyszliśmy właśnie teraz. Właśnie przyszliśmy stamtąd. To im wyrecytowano, co znaczy, że wy także wypełniacie to. „Że jeśli zabijesz niewinną duszę, to jakbyś zabił całą ludzkość. A jeśli uratujesz niewinną duszę, to jakbyś uratował całą ludzkość”.

Nie, zebraliśmy się, by pracować nad ratowaniem uchodźców i sierot, to jest ratowanie duszy. Mam więc nadzieję, że było to jasne i mam nadzieję, że uczyniłem to tak jasnym, jak to możliwe, i raz jeszcze, jak powiedziałem po raz ostatni. Ale ponieważ już powiedziałem dość i to jest wiara, raz jeszcze, to nie po to, by komukolwiek się przypodobać, by wszyscy byli zadowoleni. To jest część tego, w co wierzymy. Jak ludzie intepretują rzeczy, to jest ich wybór.