15 grudnia 2018 r. saudyjska gazeta, która wychodzi w Londynie, „Al-Sharq Al-Awsat”, poinformowała, że w maju Katar przestał finansować szkoły w Gazie prowadzone przez stowarzyszenie Dar Al-Arkam Hamasu. Według tego doniesienia instytucja katarska, która finansowała te szkoły, stopniowo zmniejszała wsparcie dla nich w 2017 r., aż całkowicie zaprzestała działalności w Gazie w sierpniu bieżącego roku. Katarską instytucją, która dostarczała pomocy dla szkół DarAl-Arkam przez ponad dziesięć lat jest Charytatywne Stowarzyszenie Szejka Eida Bin Muhammad Aal Thaniego, które podlega Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej Kataru i według wielu doniesień, jest bliskie kręgom rządzącym Katarem[1].

Saudyjska gazeta „AlSharq Al-Awsat” doniosła, że po ustaniu pomocy Hamas zwrócił się do Kataru z prośbą o dostarczenie jej poprzez jakąś inną organizację albo dla innej instytucji Hamasu, pisząc, że do tych szkół chodzą „setki synów i córek palestyńskich męczenników”, ale Katar odmówił tej prośbie. Gazeta zgaduje, że Katar niepokoił się, że finansowanie tych szkół może zostać uznane za poparcie dla terroryzmu[2].

Stowarzyszenie Dar Al-Arkam zostało założone przez funkcjonariuszy Hamasu w 2000 roku, wśród nich był nieżyjący już przywódca tego ruchu, szejk Ahmad Jasin[3]. Do czterech prowadzonych przez to stowarzyszenie szkół, które przez lata otrzymywały finansowanie z Kataru, uczęszczają między innymi dzieci członków Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) zabitych w starciach z Izraelem. Szkoły wpajają ideologie Hamasu i gloryfikują jego założycieli oraz dżihad przeciwko Izraelowi, dostarczając uczniom szkolenia wojskowego, które prowadzą członkowie aparatów bezpieczeństwa Hamasu.

Logo Dar Al-Arqam (źródło:facebook.com/ArqamSchools)

Niniejsze opracowanie przedstawia tę katarską pomoc i związki z Hamasem.

[Ciąg dalszy tekstu nie jest spolszczony]

* S. Schneidmann is a research fellow at MEMRI.


[1] Reports from August 2017 indeed stated that the Eid Bin Muhammad Association had stopped its activity in Gaza. See Al-Sharq Al-Awsat (London), August 18, 2018.

[2] Al-Sharq Al-Awsat (London), September 15, 2018.

[3] Hamas.ps.

[4] Dar Al-Arqam was the house of one of the Prophet’s Companions in Mecca, where, according to Muslim tradition, the Prophet and his first disciples used to gather and study the principles of Islam and the Prophet’s revelations.