26 kwietnia 2015 r. izraelskie siły powietrzne zlikwidowały grupę czterech terrorystów, którzy zakładali ładunki wybuchowe na granicy izraelsko-syryjskiej na Golanie. Dwóch z tych terrorystów było byłymi mieszkańcami druzyjskiej wsi Madżdal Szams na izraelskim Golanie, którzy przenieśli się do Syrii.

Dwa dni po tym incydencie przewodniczący zarządu gazety libańskiej “Al-Akhbar”, która popiera Hezbollah, Ibrahim Al-Amin, napisał artykuł o otwarciu frontu przeciwko Izraelowi na Golanie i o zaangażowaniu w to Hezbollahu oraz mieszkańców Golanu.

Poniżej podajemy fragmenty tego artykułu [1]:Ibrahim Al-Amin

Al-Amin: Zakładanie urządzeń wybuchowych było wyrazem decyzji otwarcia frontu oporu na Golanie

Al-Amin sugeruje, że operacja 26 kwietnia była wyrazem decyzji osi oporu otwarcia frontu przeciwko Izraelowi na Golanie [2] i była częścią trwającej działalności ruchu oporu w tym regionie. Ta działalność wypłynęła na światło dzienne po uderzeniu powietrznym przez Izrael dwóch pojazdów w regionie Kunajtiry, w wyniku którego śmierć poniosło kilku funkcjonariuszy Hezbollahu i generał irański, oraz odwetowym ataku Hezbollahu 29 stycznia 2015 r. na konwój izraelskiej armii obronnej (IDF) w okolicy farm Szeba, w którym zginęło dwóch żołnierzy izraelskich.

Al-Amin pisze: “… Teraz jest kolej Syrii [na dołączenie do oporu]… To, co zdarzyło się i co nadal się zdarza, jest częścią długiego łańcucha [wydarzeń]. Jednym z ogniw [tego łańcucha] był dzień, kiedy wróg zabił męczenników z Kunajtiry [18 stycznia 2015 r.] i następnie odpowiedź [ruchu] oporu na ziemi okupowanych farm Szeba, jak również polityczna odpowiedź sekretarza generalnego Hezbollahu Hassana Nasrallaha, który mówił o otwarciu nowego frontu nie tylko przeciwko Izraelowi, ale także dla oporu, który jest teraz oddany bardziej wszechstronnej akcji mającej na celu samoobronę, wzmocnienie swojego potencjału, rozszerzenie zasięgu działań i przeprowadzanie akcji, które będą boleśniejsze dla wroga” [3].

Hezbollah jest obecny na Golanie głównie, by działać przeciwko Izraelowi

Al-Amin mówi, że w odróżnieniu od obecności Hezbollahu w innych częściach Syrii, która ma na celu głównie obronę reżimu Baszara Al-Assada, jego obecność w południowej Syrii jest częścią planu rozszerzenia oporu przeciwko Izraelowi na ten region: “Główny powód zainteresowania Hezbollahu regionem południowej Syrii jest związany z frontem przeciwko wrogowi [izraelskiemu], chociaż Hezbollah jest [także] czynnie i poważnie zaangażowany w walkę o obronę Syrii i jej reżimu”.

Jednostka, która zakładała ładunki wybuchowe, była związana z Hezbollahem, który zakłada na Golanie infrastrukturę angażującą ludność miejscową

Al-Amin dodaje, że jednostka wyeliminowana 26 kwietnia była związana z Hezbollahem, który założył szeroką i solidną infrastrukturę oporu na Golanie w oparciu o ludność żyjącą po obu stronach – syryjskiej i izraelskiej – granicy i która została zwerbowana do przeprowadzania akcji przeciwko Izraelowi. Pisze on: “Tym, co stanowi prawdziwy problem dla Izraela i dla syryjskich zbrojnych [wojowników], którzy go popierają, jest, że Hezbollah wie, jak osiągnąć najlepsze rezultaty. Niezależnie od związku z Hezbollahem bohaterów, którzy przedwczoraj [26 kwietnia] zostali męczennikami, tym, co martwi wroga i pomaga [ruchowi] oporu jest [fakt, że] tymi, którzy przeprowadzali bezpośrednią akcję militarną [przeciwko Izraelowi] byli miejscowi Syryjczycy [z Golanu], czy żyją oni w części okupowanej przez Izrael, czy w części, którą [Izrael] okupuje poprzez zbrojnych [rebeliantów], którzy z nim kolaborują.

Jutro definitywne wyniki dochodzenia ujawnią błąd, który doprowadził do odkrycia jednostki [która zakładała ładunki wybuchowe na granicy] i ujawni, czy był to wynik przecieku, jakiś niefortunny wypadek w terenie, jakieś specjalne izraelskie urządzenie podsłuchowe, czy [dzieło] kolaboracji z wrogiem. Wyniki [dochodzenia] posłużą jako lekcja dla ludzi kierujących tymi operacjami, pomagając im przezwyciężyć następne wyzwania, a także zmuszą towarzyszy męczenników do [osiągnięcia] wyższego poziomu umiejętności i dokładności.

Ponadto, jeśli ktokolwiek mówi, że ta operacja była jednorazowym [wybuchem] entuzjazmu lub czymś w tym rodzaju, [nie ulega wątpliwości, że] to, co się zdarzyło, było mocarnym pokazem tego… co przeraża wroga, a mianowicie, młodzi regionu pokazują gotowość przeprowadzania najniebezpieczniejszych misji przeciwko siłom okupacyjnym. Nie tylko przeciwstawiają się apatii, która panowała na tym froncie przez ostatnie dziesięciolecia, ale dowodzą, że wszystkie formy normalizacji i ucisku, które panowały na Golanie i w jego okolicy, nie wygasiły ognia oporu w [sercach] ludzi. Dowiodły także, że istnienie kolaborantów syryjskich opłacanych przez [izraelskie] siły okupacyjne nie pomoże [Izraelowi] przeszkodzić wojownikom oporu w przybyciu tam, gdzie są potrzebni. Dowodzą oni, że wszystkie nowoczesne środki armii i [sił] bezpieczeństwa stosowane przez wroga w tym regionie nie pomogą [wrogowi] w przeszkodzeniu wojownikom oporu w dotarciu do obszarów najbliższych tym, w których poruszają się siły okupacyjne. Już to samo wyjaśnia niepokój wroga i jego wypowiedzi, że następna akcja [przeciwko niemu] jest tylko kwestią czasu… [4]

Inne zadania [ruchu] oporu nie powstrzymują go przed wykonywaniem jego misji ranienia Izraela

Według Al-Amina, akcja z 26 kwietnia i inne akcje Hezbollahu dowodzą, że mimo zaangażowania tej organizacji w walkę z rebeliantami w Syrii i innych krajach arabskich nie zeszła ona ze swej drogi, jak twierdzą niektórzy jej przeciwnicy, i nie porzuciła ideologii i powodu swojego istnienia, a mianowicie walki przeciwko Izraelowi: „… Wróg wie lepiej niż ktokolwiek inny, że chociaż [ruch] oporu jest zajęty walkami w Syrii i chociaż te walki wymagają wielu [ludzi] i wyposażenia, nie odciąga to [ruchu oporu] od misji ranienia [Izraela]. Do tego zadania zawsze znajdą się ludzie, by je wykonać, niezależnie od tego [co dzieje się] na innych frontach. Ci ludzie mają dosyć czasu, by przeprowadzać rozpoznanie, przygotowywać jednostki, szkolić, wybierać cele i przeprowadzać operacje. To samo w sobie jest potężną odpowiedzią tym, którzy łudzą się, że [ruch] oporu stracił swój kierunek”.

Hezbollah ma inicjatywę na Golanie

Al-Amin przyznaje, że otwarcie Golanu dla aktywności oporu stanowi zmianę status quo i stwierdza, że to posunięcie umożliwia Hezbollahowi zaskoczenie Izraela, złapanie go w pułapkę i utrzymywanie inicjatywy wyłącznie we własnych rękach: “W dniu, w którym wróg zaatakował pojazdy wojowników oporu Hezbollahu w pobliżu okupowanych obszarów w Syrii [tj. uderzenie powietrzne 18 stycznia 2015 r. w Kunajtirze], [izraelski] minister [obrony] Mosze Jaalon powiedział, że ta operacja udaremniła plany Hezbollahu na tym obszarze. Wiedział oczywiście, że męczennicy nie byli w drodze do przeprowadzenia akcji militarnej lub bezpieczeństwa [tego dnia]. Ale to, co on i inne zainteresowane strony rozumieją, to że sama bliskość wojowników oporu Hezbollahu do okupowanego Golanu [jest faktem, który] ma wiele implikacji…”

Al-Amin dodał: “Nawet jeśli [Izrael] chce zaakceptować rzeczywistość [frontu oporu na Golanie], bardziej interesuje go ustalenie reguł gry w tym regionie. Ale nowym [rozwojem sytuacji] jest, że nie wie już dłużej, jaka będzie reakcja [ruchu] oporu. Ta niemożność sformułowania pełnej oceny może prowadzić [Izrael] do popełniania głupich błędów, które umożliwią [ruchowi] oporu nie tylko chwytanie go w pułapkę i zasadzki tu i tam, ale pozbawienie go wyłącznej inicjatywy na tym froncie – a to jest najważniejsza rzecz”.

Przypisy (nie spolszczone):


[1] Al-Akhbar (Lebanon), April 27, 2015.

[2] This decision was taken by Hizbullah Secretary-General Hassan Nasrallah already in March 2013. On the activity by Hizbullah and by Iran’s Islamic Revolutionary Guards Corps (IRGC) in the Golan, see Inquiry & Analysis Series No. 1138, „Following Killing Of Hizbullah Operative Jihad Mughniyah, New Information Comes To Light Regarding Hizbullah, Iranian Activity In Syrian Golan On Israeli Border,” January 28, 2015.

[3] On Nasrallah’s declaration about the unifying of the Lebanon and Syria fronts, and on the criticism it evoked in Lebanon, see MEMRI Inquiry & Analysis No. 1147, „Lebanese Elements Furious Over Hizbullah’s Activity In Golan, Shebaa Farms, Critical Of Nasrallah’s Statements About Uniting Lebanese, Syrian Resistance Fronts,” March 11, 2015.

[4] Probably a reference to statements made in January 2015 by Gen. Itay Baron, former head of the IDF Military Intelligence research section, that terrorist operations in the Golan are only a matter of time. Israelhayom.co.il, January 16, 2015.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .