Podczas wywiadu udzielonego 23 listopada Al-Nujaba TV (Irak), przedstawiciel Hamasu w Libanie, Ali Baraka, powiedział, że Hamas ma pociski rakietowe, które mogą uderzyć wszędzie w Izraelu i że pracuje nad podniesieniem zasięgu, celności i siły destrukcyjnej tych pocisków. Powiedział, że Syria nie wspiera Hamasu od 2011 r. i że ma nadzieję, że Irak wesprze Hamas w przyszłości. Baraka powiedział, że Hezbollah dostarcza Hamasowi wsparcia logistycznego, politycznego i ekspertyzy. Wyjaśnił także, że finansowe wsparcie od Iranu jest „podstawą niezłomności [ruchu] oporu w Gazie” i że Iran jest jedynym krajem, który pomógł Hamasowi odbudować się po wojnie w 2014 roku. Powiedział też, że gotowość Hezbollahu do walki z Izraelem w Galilei jest wskazówką, że uważa wyzwolenie Palestyny za sprawę centralną.

Żeby zobaczyć klip z Alim Baraką w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Pociski [ruchu] oporu w Gazie mogą dosięgnąć każdego miejsca w Palestynie”

Ali Baraka: [Ruch] oporu przygotowywał się do ostrzelania Tel Awiwu, żeby wróg…

Prezenter: Macie możliwość ostrzelania Tel Awiwu?

Ali Baraka: Oczywiście. Ostrzelaliśmy Tel Awiw w 2012 r. i ponownie w 2014 r. To nie byłby pierwszy raz, kiedy ostrzeliwujemy Tel Awiw. Możemy strzelać nawet dalej niż Tel Awiw. W 2012 r. ostrzelaliśmy Tel Awiw, który jest odległy o 80 km. Potem w 2014 r. ostrzelaliśmy Hajfę, która jest odległa o 160 km. Teraz mamy możliwość strzelania dalej niż Hajfa.

Prezenter: Jak daleko?

Ali Baraka: Do całej Palestyny. Pociski [ruchu] oporu w Gazie mogą sięgnąć każdego miejsca w Palestynie. To jest w dodatku do pocisków [ruchu] oporu w Libanie.

Prezenter: Do tego stopnia?

Ali Baraka: Oczywiście. [Ruch] oporu rozwinął się. Palestyński [ruch] oporu rozwinął się i zróżnicował swoje możliwości.

Prezenter: Sekretarz generalny Hezbollahu, Hassan Nasrallah, powiedział: ”Mieliśmy zaszczyt wysłania pocisków Kornet do Palestyny”.

Ali Baraka: To prawda

„To było wcześniej, kiedy były tunele łączące Synaj ze Strefą Gazy, pociski rakietowe sprowadzono przez te tunele”

Prezenter: Jak te pociski rakietowe do was docierają?

Ali Baraka: Pociski Kornet dotarły na Synaj, a stamtąd zostały sprowadzone [do Gazy] dzięki specjalnym sposobom [ruchu] oporu. Pociski rakietowe nie docierają do nas teraz. To było wcześniej, kiedy były tunele łączące Synaj ze Strefą Gazy, pociski rakietowe sprowadzono przez te tunele.

Prezenter: Czy Syria nadal wspiera was bronią?

Ali Baraka: Drogi zostały odcięte. Od wydarzeń w Syrii niczego stamtąd nie dostaliśmy. Ale przed 2011 r., oczywiście dostawaliśmy wsparcie.

Prezenter: Czy Egipt ułatwia to, czy udaremnia?

Ali Baraka: Obecnie Egipt nie dopuszcza pomocy militarnej.

Prezenter: A więc innymi słowy, spiskuje z wrogiem

Ali Baraka: Nie powiedziałbym, że spiskuje. Jest sytuacja bezpieczeństwa na Synaju, gdzie jest walka z terrorystyczną organizacją ISIS, więc armia egipska jest w stanie nieustannej gotowości i współpracuje z ruchem Hamasu w celu zapobieżenia infiltracji z Synaju do Gazy i odwrotnie.

[…]

„Wobec oblężenia Strefy Gazy palestyński [ruch] oporu rozpoczął produkcję własnych pocisków rakietowych”

Prezenter: Jeśli wybuchnie wielka wojna między tworem syjonistycznym a Palestyńczykami, czy spodziewacie się, że siły oporu wesprą was militarnie, politycznie, finansowo i na każdy sposób ?

Ali Baraka: Siły oporu stoją wraz z Palestyną, ale pozostawiamy każdej z tych sił [decyzję] dostarczania takiego wsparcia, jakie mogą, zgodnie ze swoją sytuacją. Islamska Republika Iranu dostarcza wsparcia finansowego i militarnego. Hezbollah dostarcza wsparcia logistycznego i politycznego i pomaga z ekspertyzą. Każdy element w osi oporu…

Prezenter: Czy Palestyńczycy otrzymują cokolwiek od irackiego [ruchu] oporu?

Ali Baraka: Jak dotąd nie otrzymałem żadnej takiej informacji, ale mam nadzieję, że w przyszłości zobaczymy irackie wsparcie dla oporu w Palestynie.

[…]

Wobec oblężenia Strefy Gazy palestyński [ruch] oporu rozpoczął produkcję własnych pocisków rakietowych. Pociski, które ostrzelały Hajfę, były wyprodukowane lokalnie. Także pociski, które ostrzelały Tel Awiw – niektóre były irańskie, a niektóre były lokalne. [Ruchowi] oporu udało się naśladować pociski rakietowe Fadżr-5. Otrzymał pociski Fadżr-5 od Iranu i wyprodukował podobne pociski rakietowe M-75 w Strefie Gazy. Chwała Allahowi, fabryki w Strefie Gazy pracują, by zwiększyć zasięg, celność i moc destrukcyjną tych pocisków.

[…]

„Po syjonistycznej agresji na Strefę Gazy w 2014 r., która trwała 51 dni, [ruch] oporu wyczerpał większość swojego arsenału pocisków rakietowych”

Iran odgrywa znaczącą rolę we wspieraniu palestyńskiego oporu. Na przykład, po syjonistycznej agresji na Strefę Gazy w 2014 r., która trwała 51 dni, [ruch] oporu wyczerpał większość swojego arsenału pocisków rakietowych. To była długa wojna. Islamska Republika Iranu była jedynym krajem, który dostarczał finansowego wsparcia dla [ruchu] oporu, żeby mógł produkować i zdobywać broń i wyposażenie. Zrekompensował [ruchowi] oporu straty z wojny 2014 r.

[Ruch] oporu rozwija teraz swój przemysł militarny, używając irańskiego wsparcia finansowego. Kupuje surowce na czarnym rynku z wielką trudnością. Te materiały są kosztowne. Więc irańskie wsparcie jest podstawą dla niezłomności ruchu oporu w Gazie.

Prezenter: [Nasrallah] zawsze mówi, że przyszła wojna będzie toczyła się w Galilei.

Ali Baraka: Racja.

Prezenter: O co tu chodzi? Czy Hezbollah jest obecny w Palestynie?

Ali Baraka: Nie mogę powiedzieć, że Hezbollah jest obecny w Palestynie, bo nie musi tam być, skoro jest tam palestyński [ruch] oporu. W dodatku, uważamy Hezbollah za…

Prezenter: A co z wojskowymi doradcami?

Ali Baraka: Nie mam takich informacji. Jednak, kiedy Hezbollah mówi, że chce wejść do Galilei, znaczy to, że ma plan wzięcia udziału w wyzwoleniu Palestyny, że uważa Palestynę za główną sprawę, że wierzy, iż okupacja skończy się i że wyzwolenie Palestyny nie jest wyłącznie odpowiedzialnością ludu palestyńskiego. Jest to odpowiedzialność [ruchów] oporu w Palestynie i w Libanie, i właściwie, odpowiedzialność całego narodu.

Hezbollah jest częścią tego arabskiego i islamskiego narodu. Dlatego ponosi część odpowiedzialności za wyzwolenie Palestyny. Przygotowuje się więc do dnia wielkiej wojny o wyzwolenie, by mieć zaszczyt Dżihadu w Palestynie i wyzwoleniu Jerozolimy.