Autor: Mansour Al-Hadj*

Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj .

W marcu 2013 r. Al-Rakka została pierwszym dużym miastem syryjskim całkowicie uwolnionym od wojsk reżimu Assada. Kiedy działacze próbowali ustanowić prawo i porządek w swoim mieście, rozpoczęły się walki między różnymi wojującymi grupami, doprowadzając w końcu do ogłoszenia przez Państwo Islamskie na początku 2014 r. Al-Rakki (ISIS) jako swojej stolicy. Podczas gdy tysiące mieszkańców Al-Rakki uciekło i wolało zostać uchodźcami niż żyć pod rządami ISIS, niektórzy zdecydowali się zostać w mieście i ryzykować życiem, by ujawnić światu brutalność i prawdziwą naturę ISIS przez obiektywy odważnych działaczy grupy medialnej “Rakka jest masakrowana po cichu” (RBSS).Mimo nieustannych gróźb ze strony ISIS, które pokazuje filmy wideo z egzekucjami, także przez dekapitację, ich przyjaciół i członków rodzin, ci działacze pozostają niezłomni i przysięgli kontynuować przekazywanie informacji o sprawach, które ISIS wolałoby trzymać w ukryciu. ISIS ściga członków RBSS, grozi im i zabija ich i ludzi z nimi stowarzyszonych także poza Syrią. W celu odstraszenia tych działaczy ISIS udokumentowało egzekucje członków RBSS i ich rodzin w serii filmów wideo, zatytułowanej „Oni są wrogami, więc strzeż się ich” (nawiązanie do Koranu 63:4).


3 stycznia 2016 r. ISIS opublikowało trzecią część serii, która pokazuje egzekucję pięciorga ludzi oskarżonych o szpiegowanie w Al-Rakka [1]. Wśród straconych byli Ha’il Marwan 'abd Al-Razak, brat działacza Manhala 'abd Al-Razaka [2]. Ahmad Al-Musa, który jest jednym z założycieli RBSS, został wspomniany w scenie przyznania się Faisala Szejka Ahmada Al-Dża’fara, który powiedział, że Al-Moussa wysłał działaczom pieniądze i poprosił ich o otwarcie kawiarni internetowej.Pod koniec grudnia 2015 r. Nadżi Al-Dżarf, znany i bardzo szanowany reżyser, który pracował z RBSS i produkował filmy dokumentalne przeciwko ISIS, został zabity przez człowieka pistoletem z tłumikiem w mieście tureckim Gaziantep. Chociaż ISIS nie przypisało sobie odpowiedzialności za to morderstwo, które miało miejsce kilka dni przed jego planowanym wyjazdem do Francji, pozostaje głównym podejrzanym. Al-Dżarf uprzednio sam oskarżał ISIS o próbę zabicia go. Według rozmowy na Facebooku między Al-Dżarfem i działaczką syryjską Rim Turkmani, którą później opublikowała RBSS, Al-Dżarf napisał, że wezwał policję, kiedy zobaczył bombę umieszczoną pod jego samochodem w listopadzie 2015 r. „Myślę, że jest to związane z [faktem], że nadzoruję kampanię RBSS” – napisał [3].


W listopadzie 2015 r., grupa o nazwie „Zwolennicy kalifatu w Turcji” opublikowała film wideo, w którym przyjęli na siebie odpowiedzialność za dekapitację dwóch członków RBSS – działacza Faresa Hammadiego i współzałożyciela tej organizacji, Ibrahima Abdela Kadera – zabitych w mieście Urfa w Turcji [4].


Wideo pokazuje zdjęcie kawałka papieru trzymanego przed budynkiem, prawdopodobnie w Al-Rakka, z następującym napisem po angielsku: “Przyszliście, żeby bronić ludzie przed uciskiem. Przyszliście, żeby ustanowić prawo Boga. Samoloty wojenne bombardują i ludzie umierają, bo jesteście tutaj. Czy po to przyszliście? Czy to jest islam?” Logo RBSS widać wyraźnie na górze po prawej stronie zdjęcia.


Po oznajmieniu o “obcięciu głów dwóm apostatom z grupy ‘Rakka jest masakrowana w milczeniu”, którzy kolaborują z krzyżowcami przeciwko Państwu Islamskiemu”, ISIS przysięgła, że “ w milczeniu obetnie głowę każdemu apostacie”.


15 sierpnia 2015 r. ISIS opublikowała część drugą serii filmów „Oni są wrogami, więc strzeż się ich”, o egzekucjach trojga ludzi, w tym ojca Hamouda Al-Musy, jednego z założycieli RBSS. [5]


W artykule zamieszczonym na stronie internetowej RBSS z nekrologiem Al-Musy seniora, autor, Rami Szareef napisał: „Jedyną winą [Al-Moussy] jest to, że jego syn zbuntował się przeciwko niesprawiedliwości, żeby zniszczyć skorupę ISIS. Zbuntował się, protestował i fotografował niesprawiedliwości tej grupy. Jego jedyną winą było to, że jego syn jest związany z grupą RBSS, której ludzie nazywający siebie ‘Państwem Islamskim’ próbują wszelkimi środkami zamknąć usta. Nie mogli znaleźć bardziej bolesnego [sposobu] niż egzekucja wujka Abu Ahmada po 77 dniach przetrzymywania”. [6]


W części pierwszej serii filmów wideo “Oni są wrogami, więc strzeż się ich”, opublikowanej 5 lipca 2015 r. ISIS pokazało egzekucję działaczy RBSS Baszara Abd Al-’Athima Al-Sa’da i Fasala Husaina Habiba. [7] W tym wideo przesłuchujący zapytał ich, czy mają coś do powiedzenia działaczom, “którzy zwalczają swoją religię i Państwo Islamskie”. Faisal odpowiedział, że ta działalność pomaga niewiernym i dodał: “Nie dajcie się oszukać ludziom za pieniądze”. Następnie, zwracając się do działaczy, Baszar powiedział: “Tylko szkodzicie sobie, ponieważ [nie możecie uciec przed [Dniem Sądu Ostatecznego”.


RBSS otrzymuje także groźby na mediach społecznościowych od członków i zwolenników ISIS. 13 lutego 2015, wojownik i haker ISIS, Hurayra Al-Hindi, zamieścił tweet, w którym pyta hakerów związanych z ISIS, czy mają jakieś informacje o RBSS.


18 grudnia 2015 r. @1_soliman, zwolennik ISIS na Twitterze, zamieścił zdjęcie dwóch członków RBSS zabitych przez ISIS w Turcji z komentarzem wychwalającym morderstwo.


Na tym samym koncie zamieszczono także zdjęcie innego członka RBSS z komentarzem: “Nie pomoże ci uciekanie przed nożami ISIS. Sprawdzajcie swoje karki”.


16 grudnia 2015 r. wojownik ISIS, Abu Hamza Al-Muhadżir tweetował, że personel sił bezpieczeństwa ISIS dokonał w Idlib egzekucji członka RBSS o imieniu Ahmad Muhammad Al-Musa, którego opisał jako “apostatę”.


Dla uzasadnienia egzekucji dokonywanych przez ISIS inny zwolennik ISIS, @alsamrae8, tweetował, że działacze RBSS przyznali, iż ISIS ostrzegło ich, że zostaną zabici, jeśli nie zaprzestaną swojej działalności.

Mimo nieustannych gróźb i zastraszania, RBSS przysięgła, że pozostanie niezłomna i będzie kontynuować kampanię medialną przeciwko ISIS. W wywiadzie opublikowanym na arabskiej stronie informacyjnej Albawabhnews [8] w styczniu 2016 r. jednego z przywódców tej grupy zapytano, czy zaprzestaną działalności po zabiciu członków grupy w Turcji. Odpowiedział: “Kampania RBSS będzie kontynuowana do ostatniego człowieka i nie obchodzą nas groźby i polowania na naszych członków”. Powiedział też, że głównym powodem obierania członków grupy za cel przez ISIS jest to, że udało im się z powodzeniem przeniknąć do ISIS przy wielu okazjach i opublikowali informacje, które ISIS pragnie ukryć. „Innym powodem – powiedział – jest ujawnianie praktyk tej grupy terrorystycznej światu przez informowanie o prawdziwej sytuacji cywilów i członków grupy”.

*Mansour Al-Hadj jest dyrektorem MEMRI Reform Project[1] See MEMRI JTTM Report, ISIS Threatens Britain And David Cameron, Executes 'British Spies’, January 4, 2016.

[2] Facebook.com/photo.php?fbid, January 3, 2016

[3] Raqqa-sl.com, December 31, 2015.

[4] See MEMRI JTTM Report, ISIS-Affiliated Group Claims Responsibility For Beheading Of Two Members of 'Raqqa Is Being Slaughtered Silently’ In Turkey, November 4, 2015

[5] See MEMRI JTTM Report, ISIS Executes Three 'Spies’ in Al-Raqqa, Syria, August 19, 2015.

[6] Raqqa-sl.com/?p=1633, June 23, 2015

[7] See MEMRI JTTM Report, ISIS Video Shows Execution Of Two Members Of Anti-ISIS Media Collective 'Raqqa Is Being Slaughtered Silently’, July 6, 2015.

[8] Raqqa-sl.com/?p=2355, January 1, 2016


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .