W wywiadzie dla wychodzącej w Londynie gazety saudyjskiej “Al-Sharq Al-Awsat” w przeddzień szczytu 14 maja 2015 r. między USA a przywódcami Zatoki prezydent USA Barack Obama zajął się niepokojami państw Zatoki dotyczącymi możliwego układu nuklearnego z Iranem i wyjaśnił swoje stanowisko w szeregu innych kwestii bliskowschodnich.

W sprawie umowy nuklearnej i jej konsekwencji dla bezpieczeństwa Zatoki powiedział, że państwa Zatoki istotnie mają rację, niepokojąc się o działania Iranu, który jest “państwowym sponsorem terroryzmu” i “wspiera elementy przemocy w granicach innych narodów”. Umowa nuklearna, wyjaśnił, ma na celu zagwarantowanie, że Iran nie zdobędzie broni jądrowej, która nasiliłaby niebezpieczeństwo, jakie on stanowi. Ponadto, zniesienie pewnych sankcji może poprawić sytuację ekonomiczną Iranu, a tym samym wzmocnić bardziej umiarkowanych przywódców kraju, powiedział Obama. Podkreślił, że nie powinno być żadnych wątpliwości co do oddania USA sprawie bezpieczeństwa regionu i sojuszników w Zatoce, oraz że Ameryka jest gotowa użyć całej swojej siły, by zabezpieczyć swoje interesy na Bliskim Wschodzie.

Mówiąc o Syrii prezydent USA powiedział, że “Assad stracił wszelką legitymację”, ale ponieważ nie może być żadnego militarnego rozwiązania kryzysu syryjskiego, ostatecznie musi być rozwiązanie polityczne, które zapewni prawa wszystkich Syryjczyków, włącznie z kobietami i mniejszościami. Dodał, że USA nadal dążą do tego celu przez wzmacnianie umiarkowanej opozycji syryjskiej, walcząc równocześnie z obecnością tam Państwa Islamskiego w ramach ogólnej kampanii zniszczenia tej organizacji.

Zapytany o stanowisko wobec sytuacji w Iraku wspomniał, że sprzeciwiał się inwazji USA na ten kraj w 2003 r., która spowodowała niestabilność, prowadzącą w ostatecznym rachunku do powstania Al-Kaidy i ISIS. Jednak, powiedział, obecne trudne położenie Iraku jest także wynikiem niepowodzenia rządu Iraku, by rządzić w sposób włączający całe społeczeństwo. USA pracują nad pomocą Iranowi w przezwyciężeniu kryzysu przez szkolenie miejscowych sił i dostarczanie pomocy humanitarnej, a także przez kampanię przeciwko ISIS. Obama powiedział ponadto, że USA popierają silniejsze związki między Irakiem a jego sąsiadami, ale że ci sąsiedzi muszą respektować suwerenność Iraku.

W kwestii palestyńskiej Obama powiedział, że USA nigdy nie przestaną działać na rzecz rozwiązania w postaci dwóch państw i znalezienia sposobów na zapewnienie zarówno potrzeb bezpieczeństwa Izraela, jak prawa Palestyńczyków do niepodległego, suwerennego państwa. Jednak, powiedział, wzbierające napięcia i poważne pytania dotyczące zobowiązania wobec dwóch państw spowodowały, że USA „bardzo poważnie przyjrzą się swojemu podejściu do tego konfliktu”. Jeśli chodzi o Gazę, powiedział, że istnieje potrzeba nie tylko odbudowania jej i zaspokojenia potrzeb humanitarnych jej mieszkańców, ale także wzmocnienia jej związków z Zachodnim Brzegiem i powiązań handlowych z Izraelem i ze światem.

Na koniec Obama otrzymał pytanie o swoją uwagę o “młodzieży sunnickiej” w niedawnym wywiadzie dla “New York Times” [1], która wywołała oburzenie w świecie muzułmańskim. Odpowiedział, że przez całą swoją prezydenturę pracował nad zmniejszeniem postrzeganych podziałów rasy i przynależności etnicznej, ale niestety, sekciarstwo jest rzeczywistością na Bliskim Wschodzie i napędza wojnę i wrogość. Tak więc, USA nadal będą stawały po stronie demokracji i praw człowieka w tym regionie i na całym świecie i będą popierały tych, którzy odrzucają sekciarstwo i ekstremizm.

Fragmenty tego wywiadu, który ukazał się w angielskiej edycji gazety, można przeczytać (po angielsku) tutaj: www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/8561.htm [2]

Przypisy (nie spolszczone):

[1] This was apparently a reference to Obama’s May 5, 2015 interview with Thomas Friedman, in which he said that, while their concerns about external threats (such as Iran) were legitimate, Arab states must also address their domestic political problems, ” so that Sunni youth feel that they’ve got something other than [ISIS] to choose from.” On the criticism sparked by this remark in the Arab world, see MEMRI Special Dispatch No. 6027, „Prominent Gulf Journalists In Response To Obama Statements In 'New York Times’ Interview With Thomas Friedman: Obama Exaggerates Gulf States’ Domestic Problems, While Downplaying Danger Posed By Iran To Region And To Iranian Dissidents,” April 20, 2015.

[2] Aawsat.net, May 13, 2015.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .